Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ayvalık Tabiat Parkı Ayvalıklılar'ın

15 Şubat 2020 Cumartesi 11:00 Güncelleme : 15 Şubat 2020 Cumartesi 11:00

Geçtiğimiz yıl Salda Gölü’nde oldu bittiye getirilerek “Millet Bahçesi” yapılmasının önü açıldı. Çevreciler, doğaseverler, sivil toplum örgütlerinin feryatları arasında Salda Gölü’nden vazgeçmedi iktidar. Ardından Urla kıyıları ve Çeşme’nin güzelim sahilleri rant hazırlığında! Şimdi sırada Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı var. Parkın öncelikli sahibi Ayvalıklılar ve onlara sorulmadan adım atılmaması gerekiyor akıl ve mantık öyle söylüyor. Ama gelin görün ki, Tarım ve Orman Bakanlığı, ne belediyeye, ne vatandaşlara, ne sivil toplum örgütlerine ne de çevrecilere danışmadan karar alıyor; ilana çıkıyor ve ihale yoluyla parkın kiraya verileceğini duyuruyor. 

***
Tabii doğaldır ki buna kimse sessiz kalmıyor, başta Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin olmak üzere tüm sivil toplum örgütleri ayağa kalkıyor. Bakanlık ne yapıyor! Geri adım atarak ihaleyi önce 25 Şubat’a erteliyor ve ardından da iptal ediyor. Salda Gölü’nde olduğu kimi, tepkilere ve uyarılara her zaman kulak tıkanıyor, bazen de sağduyu galip geliyor. Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ayvalık’ta bulunan ve bu İhaleye karşı çıkan sivil toplum örgütlerimize spor kulüplerimize siyasi partilerimize teşekkür ediyorum. Bizler Ayvalık halkı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ihale yolu ile kiraya vermesine baştan beri karşı çıkıyor itiraz ediyoruz. Bahse konu alanları Tarım ve Orman Bakanlığı Ayvalık Belediyesi’ne tahsis etsin biz bunu istiyoruz” diyor. Günlerdir toplantılar düzenleniyor, yürüyüşler yapılıyor, tepkiler ortaya konuluyor.

***
Ayvalık Belediyesi, kamu kurumu olarak ihaleye konu olan parkın belediyeye tahsisini istiyor, talepte bulunuyor hem de yazılı olarak. Tarım ve Orman Bakanlığı yanıt bile vermiyor ve ardından ihaleye çıkıyor. Kamu idarelerine ait taşınmazların tahsis ve devri hakkındaki yönetmelik hükümleri ortada. Kamu idarelerine ait taşınmazların kamu kurumları arasında tahsisi bakımından gözetilmesi gereken öncelikler bulunuyor. Burada kamu yararı göz ardı ediliyor; görünen o ki, hukuka aykırı davranılıyor. Şimdi ihale tamamen iptal edildiyse Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı Ayvalık Belediyesi’ne yani ait olduğu yere verilmeli.

***
Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı Ayvalık’ın zenginliğidir. Bu park gibi ülkenin dört bir yanındaki doğal yaşam alanları korunmalı; geleceğe taşınmalı. Doğal yaşam alanlarında insanlar kadar burada yaşayan canlılar da hak sahibi. Onların da hakları korunmalı. Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, sahiplerine Ayvalıklılara, Ayvalık Belediyesi’ne tahsis edilmeli, doğal yaşam alanları ticarete alet edilmemeli, ticari bir oluşuma izin verilmemeli. Daha sonra telafisi mümkün olmayan zararların yaşanmaması için Tarım ve Orman Bakanlığı bu ısrarından vazgeçmelidir.
***
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’e kulak verelim; bakın ne diyor: “Ayvalık halkı ve onun temsilcisi Ayvalık Belediyesi olarak tabiat parkı içinde adı ne olursa olsun, ister kamping, ister günü birlik koruma alanı, ya da sair yeni tesislerin oluşmasına ve yapılaşmaya karşıyız. Tabiat parkı içinde ticari amaçlı hiçbir oluşumu kabul etmemiz mümkün değildir. Ayvalık Adaları ve Tabiat Parkı ile bu bölgedeki kıyılarımız rantın değil halkın ortak malıdır, halka kapatılamaz.”  Salda Gölü, Çeşme ve Urla ile ilgili de ardı ardına iptal kararları bekliyoruz!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün