Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Avrupa’da staj kapısı

5 Ekim 2019 Cumartesi 10:21 Güncelleme : 5 Ekim 2019 Cumartesi 10:21

Hafta içinde Konak Belediyesi’nde uzun yıllar birlikte çalıştığımız Balçova Belediye Başkan Yardımcısı, kadim dostum Ahmet Hepdarcan’ı belediyedeki makamında ziyaret ettim, eski günleri konuştuk, 1990’lı yıllara gittik. Kah duygulandık, kah gurur duyduğumuz projeleri hatırlattık birbirimize. Hasret giderip, eski günleri yad ettikten sonra iznini isteyip kalkacağım sırada Balçova Belediye Meclisi’ni izlememi önerdi, seve seve kabul ettim. Meclis balkonundan, konuklara ayrılan bölümden meclis toplantısını sonuna kadar izledim.
Klasik meclis toplantılarından biriydi. Gündem maddeleri, komisyonlara göndermeler tartışılıp konuşulurken sonuncu, on ikinci madde dikkatimi çekti. İşsizliğin ülkemizde devasa boyutlara ulaştığı, üniversite mezunu milyonlarca işsiz gencin iş bulma umutları kalmadığı için evlerinden sokağa adım bile atmadığı bir dönemde çok önemli bir gündem maddesiydi. 
Geçtiğimiz aylarda; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019'a ilişkin işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde on beş ve daha yukarı yaş grubuna ait işsiz sayısı 2019 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile %13 seviyesine ulaştı. İşsizlik oranı, Haziran’da bir önceki aya göre ise 0,2 puan arttı. 
Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,2 puanlık artış ile %15,3 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,4 puanlık artış ile %24,8 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 2,9 puanlık artış ile %13,3 olarak gerçekleşti. İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 802 bin kişi azalarak 28 milyon 512 bin kişi, istihdam oranı ise 2 puanlık azalış ile %46,4 oldu.
12. madde neden önemliydi? “Erasmus+ Programı" kapsamında AB Bakanlığı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı'na “Gençlik İçin Stratejik Ortaklıklar” alt faaliyeti altında kabul edilen “Uluslararası Staj Programı” isimli proje ile işsiz Balçovalı üniversite mezunu yirmi beş öğrenci Portekiz, Belçika, İtalya ve Sırbistan’da staja gidecek. Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya’nın girişimiyle gerçekleştirilen AB projesi kapsamında Balçovalı yirmi beş işsiz üniversite öğrencisi Avrupa’da dört ay boyunca staj yapacak.
Muhalefet sıralarından, “Torpil var mı?” şeklinde gelen imalı sorulara Fatma Çalkaya yanıt verdi. Projeye başvuran otuz öğrenci uzmanlık alanlarıyla ilgili sınava tabi tutulmuş, sınavda yirmi beş kişi başarılı olmuş. Geriye kalan üç kişiye yine Balçova’da staj kapısı ayarlanmış. Başkan Çalkaya sınava girip başarısız olan iki kişiye de staj yaptırmak için didiniyor. 
Staj yapacakları fabrikalar ve işyerleri araştırılmış, gerekli denetimler yapılmış, yani gençler huzur içinde staj yapacak ve ailelerinin gözü arkada kalmayacak. Dört ay sonra ülkelerine geri döndüklerinde, işsiz üniversitelilerden bir adım önde başlayacaklar, iş bulma şansları daha fazla olacak. Hem mesleki kariyerlerini artıracaklar hem de yabancı dillerini çok iyi bir şekilde geliştirecekler. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün