;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

'Beyaz Baretli Kadınlar'

16 Kasım 2019 Cumartesi 00:49 Güncelleme : 16 Kasım 2019 Cumartesi 00:49

İleti kutuma hemen her saat başı onlarca haber dökülüyor. Emek verilmiştir diye hemen hepsine şöyle bir göz atıyorum. Önceki gün gelen ileti çok ilgimi çekti, okurlarımla paylaşmak isterim. İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrencileri öğrenim bursu, teknik ve sosyal mühendislik eğitimi, mentörlük¹, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi ile birçok yönden desteklemek amacıyla ‘Beyaz Baretli Kadınlar’ projesini yaşama geçiriyor. Erkeklerin daha yaygın iş bulduğu mesleklerde kadınların da aynı mesleki başarıyı gösterebildiği düşüncesinden hareketle çıkılan bu yolda, kadınlara da hak ettikleri söz hakkının verilmesi adına yüzümüzü güldüren projelerden biri bu.
Proje kadınlara erkeklerle eşit söz hakkı tanımayı hedefliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi ve Karşıyaka Belediyesi tarafından desteklenen projenin tanıtım toplantısı Balçova tesislerinde yapıldı. Toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esen Değer Alpagut, çeşitli kurumlarda görev yapan inşaat mühendisi kadınlar ve İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrenciler katıldı. İMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Erdoğan, bu proje ile inşaat mühendisliği mesleğini seçen ve bu bölümde okuyan genç kızların, sahada teknik destek alarak, mesleği tanıyarak iş hayatına atılacaklarını, kendisinden sonra mesleğe başlayacak genç kızlar için bir rol model olacağını söyledi.
***
Projeye ev sahipliği yapan Balçova Belediye Başkan Fatma Çalkaya, ‘Beyaz Baretli Kadınlar’ projesi ile genç kız mühendislere yardımcı olacak bu projeye destek vermekten gurur duyduğunu ifade etti. Çalkaya, “Bir kadın olarak erkeklerin egemen olduğu siyaset alanında kadınların var olması için mücadele ediyorum. Balçova'da da kadınların hayatın her alanda söz sahibi olması için çok mücadele ettik. Bunda başarılı da olduk. Belediye Meclisimizde kadın üye sayısı her geçen yıl artıyor. Semt evlerinde öğrendiği meslek ile evine ekmek götüren yüzlerce kadın var. En önemlisi de haklarının farkında olan binlerce Balçovalı Kadın var. Bu nedenle genç inşaat mühendisi kadınlarımıza destek vermek amacıyla başlatılan ‘Beyaz Baretli Kadınlar’ projesini duyar duymaz bu projeye katkı vermek istedik. Kadınların bu ülkede hak ettiği noktalara gelmesi için yapılan her projeye de gücümüzün yettiği oranda destek vereceğiz” dedi.
***
Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay da ‘Beyaz Baretli Kadınlar’ projesine benzer çalışmaların diğer bütün meslek gruplarına örnek olması gerektiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyon Başkanı Nilay Kökkılınç ise bu projenin toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önemli bir girişim olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak projeyi desteklediklerini belirtti.
Mentörlük¹: Daha deneyimli veya daha bilgili bir kişinin daha az deneyimli veya daha az bilgili bir kişiye rehberlik etmesine yardımcı olduğu bir ilişkidir. Mentör, mentör olan kişiden daha yaşlı veya daha genç olabilir, ancak belirli bir uzmanlık alanına sahip olması gerekir.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün