;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası (1)

7 Aralık 2019 Cumartesi 02:27 Güncelleme : 7 Aralık 2019 Cumartesi 02:27

Geçen hafta Cumartesi gecesi, Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde muhteşem bir konsere tanık olduk. Yaklaşık 2 saati aşkın süreyi geride bırakırken birden, 16 Mart 2017 tarihi gözlerimin önünde canlandı. Perşembe günüydü, saat 15.00’da Yenigün TV’de ita önemli ismi konuk etmiştim. Geleceği meçhul bir projenin hazırlıklarını yaptıktan bir süreçti. Bu gecenin değerini daha iyi anlatabilmem için o sürece dönmemin şart olduğunu düşünüyorum. “Nerden  nereye, o günlerden bu gecelere” diyerek aktaracağım hikayeye öncelikle konuklarımızdan başlayacağım. Onlar; Opera Sanatçısı Selmin Günöz ile EGSD eski başkanı, tekstil mühendisi Mukadder Özden’di. Meslekleri ve uğraş alanları çok farklı olmasına karşın çocuklar için ortak bir paydada buluşmuşlardı. Maddi olanaktan yetersiz çocuktan sanatta buluşturmak için ele ele vermişlerdi.
Selinin Günöz, o tarihte Ege Giyim Sanayicileri Derneği’nde 3 yıl başkanlık yapmış Mukadder Özdenin, Ocak 2017’de görevinden ayrılmasını değerlendirerek projesini anlatmış. “Kuracağımız demekte var mısın?” demiş. Yanıt olumlu olunca da, birlikte yola çıkmışlardı.
Projenin yaratıcısı Selinin Günöz; İzmir Devlet Opera Balesi ve Ankara Devlet Opera Balesinde hem başrol solist sanatçısı olarak hem de idari görevlerde bulurdu. İzmir’de 4 yıla yakın bir süre müdürlük ve genel sanat yönetmenliği yaptı. Birgün, “Her şeyin bir zamanı vardır” diyerek devlet görevinden ayrıldı. Ancak kendi adına kurduğu müzik ve bale okulunda eğitim vermeye devam ederken sosyal sorumluluk projeleri yararına konserler düzenliyor. Bergama doğumlu Selmin Günöz un eşi ve iki kızı da sanatçı.
Setinin Hanım, Venezüella’da 1975’te kurulan “el sistema” modelinden oldukça etkilenmiş, “el sistema”; çocuk ve gençlerin suça eğilimlerini engellemek için başlatılmış bir müzik projesi. El sistema'nın kurucusu Jose Antonio Abreu’nun devlet ve özel sektörün desteğiyle 11 kişilik ekiple başladıktan proje için, “Bu kadar çok ergen ve çocuk müziğe ulaşamazken kendimi sanatçı olarak buna zorunlu hissettim” sözlerinden oldukça etkilenen Selmin Hanım, İzmir’de kendi okul çalışmalarının yanında farklı bir sosyal sorumluluk projesi olarak ‘el sistema’ hayaliyle 2015 Eylül’de yola çıkmış. Günöz sonraki gelişmeleri şöyle anlatmıştı: “Çocuklar açısından çalışacağımız bölge çok önemliydi. 1 Ocak 2 0 1 6 ’da ilk adımı attık. Eşrefpaşa ve Kadifekale’de yaşayan ailelerin çocuklarını yetenek testine tabi tutmadan, ilk başvuru sırasına göre (İlkokul 1-5 sınıfından) 20 çocuğu tercih ettik.”
Selmin Hanımla bu konuşmamızın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmişti ta bu kez Barış Çocuk Or- kestrası’nın bir gösterisinde karşılaşmıştık. Birlikte süreci değerlendirirken, hedefledikleri yolda ilerlerken engelleri nasıl aştıklarını ve neler yaptıklarını sormuştum. Rotaryen arkadaşlarının ve dostlarının destekleriyle, fiyatı ucuz olması nedeniyle 20 adet keman ile yola çıktıklarını ve haftada iki gün sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde 4 seans üzerinden eğitime başladıklarını anlatarak konuşmasını şöyle sürdürmüştü; “Kullandığımız mekanın boyutu ve sınırlı keman sayısı nedeniyle sırasını bekleyen çocuklar pencerelerden gözetliyorlardı. Kulak eğitimleri gelişsin diye bu çocuktan içeri davet ettik ve onlara tanesini 25 TL’den aldığımız trampetleri verdik. Paramız oldukça keman aldık ve bunları trampet çalan çocuklarımıza verdik. Bağış ve hediyeler artınca, 4 çello, 2 kontrbas ve 4 4 adet kemanımız oldu. İzmir’in Hanımları Korosu, Çeşme-Altınyunus’ta konser verdi. Devlet Sanatçımız Gülsin Onay, Adnan Saygun’da piyano resitali yaptı. Gelirleri Barış Çocuk Orkestrasına aktarıldı. Bu desteğin ardından bakır nefeslileri aldık. Dostlarımız sayesinde kontrabas sayımız 3 , çello sayımız 5 oldu. Artık senfonik orkestra olma yoluna girmiştik. Şimdi, sıra olayı resmileştirmeye gelmişti. Dernek kurmak için harekete geçtik. Teklif götürdüğüm Mukadder Özden kabul etti. Diğer görüşmelerin tamamlanmasından sonra 1 Mart 2017 tarihi itibariyle Barış Çocuk Orkestrası Konuna ve Geliştirme Derneği’nin kuruluşu onandı. Derneğin yö¬netimi şöyle: Başkan: Selmin Günöz, Başkan Yardımcısı: Aykut Güsar, Sayman: Mukadder Özden, Sekreter: Ahmet Yıldız, Hukuk Danış¬ manı: Berna Ayaz Akbaba. (Devamı haftaya)

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün