;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Şehitler anıldı

26 Aralık 2019 Perşembe 10:21 Güncelleme : 26 Aralık 2019 Perşembe 10:21

Kumsal Şehitleri Salı günü Barbarlık Müzesi’nde düzenlenen törenle anıldı.
Törene, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Kumsal katliamında eşi ve çocukları öldürülen merhum Tbp. Bnb. Nihat İlhan’ın oğlu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, muharip dernekler, kurum kuruluşların ve okulların temsilcileri ile askeri erkan katıldı. Saygı duruşu ve saygı atışı yapılan törende, İstiklal Marşı okundu, anıta çelenkler sunuldu. Şehit Ertuğrul İlkokulu öğrencilerinden Belgin Çelikesmer’in şiir okuduğu törende, KTKA Komutanlığından Piyade Yüzbaşı Raif Akgün, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Kültür Kolu Başkanı Kadir Okyar ve merhum Nihat İlhan’ın oğlu Mustafa Necmi İlhan konuşma yaptı. Tarihe Kanlı Noel olarak geçen Kıbrıs’ın en acı dönemlerinden Aralık 1963’teki olaylardan biri olan 24 Aralık’ta Lefkoşa’nın Kumsal bölgesindeki baskında, o dönem Türk alayının tabibi Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi Mürüvvet ve üç oğlu Kutsi, Murat ve Hakan, banyo küveti içinde katledilmişti. Rum saldırısı sırasında aynı evde bulunan Feride Nine de şehit edilirken 4 kişi ise ağır yaralanmıştı. Söz konusu ev, Barbarlık Müzesi olarak kullanılıyor. Şehit Aileleri  ve Malul Gaziler Derneği üyelerine milli mücadele madalyaları takdim edildi. Başbakanlık himayelerinde önceki akşam düzenlenen törenle, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği üyesi 200 civarında kişiye Milli Mücadele Madalyaları takdim edildi. Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 18.30’da düzenlenen törene Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Altan Er, askeri erkan, bürokratlar ile çok sayıda şehit yakını katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Başbakanlık Daire Müdürü Bora Akkuş tarafından yapılan açılış konuşmasıyla devam etti. Video gösteriminin ardından Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan ve Başbakan Ersin Tatar konuştu. Tören, madalya takdimiyle sona erdi.
Larnaka şehitleri anıldı
Larnaka Sancağı’na bağlı yerleşim birimlerinde  Milli Mücadele yılları ile 1974 yılında şehit ve kayıp olanlar düzenlenen törenle anıldı. İskele Larnaka Şehitler Anıtı önünde yer alan törende protokol sırasına  İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, KTBK Komutanlığı adına  Hava Savunma Yarbay Harun Seçilmişoğlu, GKK adına Piyade Binbaşı Çağrı Erguncu,  Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu,  siyasi parti, dernek, okul, kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından anıta çelenk konuldu. Saygı duruşu, saygı atışı ve ardından İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende, sırasıyla İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Mücahitler Derneği İskele Şubesi’nden Ali Abdurrahmanoğlu ve Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre konuşma yaptı. Bekirpaşa Lisesi, İskele Ticaret Lisesi ve İskele Şehit İlker Karter İlkokulu öğrencileri şiir okudu. Tören din görevlisi tarafından şehitler için dua okunmasıyla sona erdi. İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğu yaptığı konuşmada, “Acılarla dolu Kıbrıs tarihimizde, büyük bir kahramanlık örneği göstererek biz Kıbrıs Türk halkının var oluşunu başta Güney Kıbrıs olmak üzere tüm dünyaya duyuran, milli mücadele destanımızın başrol kahramanları, vatan, bayrak ve bağımsızlık uğruna, gözlerini bile kırpmadan canlarını feda eden, özgürce yaşadığımız bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi anmak ve onlara olan minnet duygumuzu göstermek için bir kez daha buradayız” dedi. Sadıkoğlu, 21 Aralık’ta başlayan Şehitleri Anma Programı’nın  bugün Larnaka Sancağı’na  bağlı 43 köyde görevlendirilen, kahramanca direnerek, en yüce mertebeye, şehitlik mertebesine erişen Larnaka şehitlerini anma programıyla devam ettiğini kaydetti. Sadıkoğlu, 21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıs Türkleri'ne yönelik başlattığı silahlı saldırılarında  Larnaka Sancağı’na bağlı 43 köyde yaşayan yaşlı, kadın ve çocuk çok sayıda vatandaşın göç etmek zorunda bırakıldıklarını kaydetti.
Sadıkoğlu, “Tarihimize Kanlı Noel olarak geçen, adadaki Türk varlığını yok etme amacıyla, her bir ayrıntısı acılarla dolu o günlerin üzerinden işte tam 56 yıl geçti. Ancak kaç yıl geçerse geçsin, yaşanılan o acılar asla unutulamaz” ifadelerini kullandı.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün