Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ortak bildiriye tepki gösterildi

14 Mayıs 2020 Perşembe 00:20 Güncelleme : 14 Mayıs 2020 Perşembe 00:20

Ortak bildiriye tepki gösterildi

KKTC’de bir haftalık süreçte yaşananları özetleyecek olursak, gündemde yer alan en önemli konu uslanmaz çocuk hikayesi. Rahat durmak yok. Ortalığı karıştırmak her halde ayrı bir zevk veriyor olmalı. Basında yer alan bu gelişmeleri aynen aktarıyorum:

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan, Mısır, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlarının yayınladığı ortak bildiriye tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Kıbrıs Rum liderliği, bu bölgeye dahil olmayan, bu bölgeyi bilmeyen, bu bölgedeki hassasiyetlerden bir haber olan bölge dışı devletlerle müşterek bildiri yayınlamakla hak ve çıkarlarımızdan ödün vereceğimizi sanıyorsa büyük bir yanılgı içerisindedir.Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Yunanistan, Mısır, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanları dün (11 Mayıs 2020) Doğu Akdeniz’e ilişkin gerçeklerden yoksun, izlenim yaratmaya yönelik, bütünüyle siyasi bir Ortak Bildiri yayınlamıştır.Doğu Akdeniz’deki doğal zenginliklerin, gerek Kıbrıs’taki iki taraf, gerekse bölgedeki diğer aktörler arasında işbirliği ve karşılıklı ekonomik bağımlılığa dönüştürülerek bölge istikrarına hizmet etmesini sağlamak yerine, ne yazık ki GKRY, birlikte hareket ettiği bölgede söz sahibi dahi olmayan ülkeler ile birlikte, KKTC ve Türkiye aleyhine yanlış algılar ve oldu-bittiler yaratma çabası içerisinde, Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye’nin bölgedeki haklarını gasp etmek ve çıkarlarına halel getirmek gayretinde ısrar etmektedir. Bilinmelidir ki, bu tür hak ve uluslararası hukuktan yoksun bilindik çabalar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Kıbrıs Türk halkının Doğu Akdeniz bölgesindeki hak ve çıkarlarını tüm tehditler karşısında Türkiye ile işbirliği içerisinde korumaya devam etmekten alıkoyamaz.GKRY, Doğu Akdeniz bölgesinde güven ve istikrara hizmet etmek istiyorsa, öncelikle maksimalist, tahakkümcü ve tek taraflı politikalarından vazgeçerek Kıbrıs Türk halkının ada ve bölgedeki eşit hak ve çıkarlarını tanımalı ve buna göre davranmalıdır. GKRY’nin Doğu Akdeniz’deki öncelikli muhatabı ve diyalog ve diplomasi içerisinde olması gereken taraf Kıbrıs Türk tarafıdır. GKRY bu gerçeği idrak etmediği ve buna göre davranmadığı sürece Doğu Akdeniz’de istikrar ve güven sağlamak arzusundan bahsetmesi samimiyetsizliktir.

Kıbrıs Türk tarafı, ada ve Doğu Akdeniz bölgesinde eşit ortak haklara sahip iki halkın taraflarının işbirliği içerisinde olması yönünde birçok kez çağrı yapmış ve öneri sunmuştur. 13 Temmuz 2019 tarihli işbirliği önerimiz halen geçerlidir. Kıbrıs adasının tek hakimi, adanın sahibi gibi davranmayı adet haline getiren GKRY, bu ve benzer girişimleriyle Adanın geleceğine dair gerçek düşünce ve politikasını sürekli olarak gözler önüne sermektedir. Bu davranış tarzı Kıbrıs Türk Halkı ile Rum Halkı arasındaki güven bunalımını daha da körüklemekte aynı zamanda bölgedeki istikrara da olumsuz olarak yansımaktadır. Kıbrıs Rum liderliği, bölgede yer alan veya almayan ülkelerle müşterek bildiri yayınlamakla hak ve çıkarlarımızdan ödün vereceğimizi sanıyorsa büyük bir yanılgı içerisindedir.’

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği başkanı Dimağ Çağıner ve yanındaki heyet KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’i makamında ziyaret ederek ‘Covid-19 pandemik sonrası KKTC otellerinin açılış aşamasında ve pandemik sürecinde uygulaması gereken önlemleri’ içeren yönetmelik taslağını teslim etti.Turizm profesyonelleri ve akademik uzmanların içerisinde bulunduğu “KITOB Covid-19 Kriz Komitesi” Başkanı Dimağ Çağıner, birlikte oluşturulan yönetmelik taslağı ile ilgili ‘Pandemik her şeyden önce toplum sağlığı ile ilgili bir olgu. Ancak bununla yaşamayı öğrenmeli ve gerekli önlemleri sıkı, sıkı alarak yaşamımıza devam etmeliyiz. Ekonomik kaygılar sağlığın önüne geçmemesi gerektiğinin bilinci ile adımlar atmalıyız.’ dedi

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün