Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Ormanlarımız yanarken

7 Eylül 2019 Cumartesi 14:34 Güncelleme : 7 Eylül 2019 Cumartesi 14:34

İki hafta önce, orman yangınlarıyla ilgili yazıma bugün kaldığım yerden devam ederken bazı bölümleri hatırlatmak adına bir kez daha paylaşmak istiyorum. 18 Ağustos Pazar günü, Muğla ve İzmir'de çıkan yangın haberleri sosyal medyada hızla yayılırken belki de pek çok kişi bunun bir felaketin ilk sinyalleri olduğunu tahmin edemedi. Ancak, ilerleyen süreçte, işin ciddiyeti ortaya çıktı. Bornova, Menderes, Urla, Karabağlar ve Muğla'da çıkan yangınlar rüzgarın da etkisiyle giderek büyüdü ve önemli zararlara neden oldu. 
Karabağlar ilçesindeki Kavacık ve Tırazlı mahalelleri yakınlarındaki ormanlık alanda çıkan yangınlar ise büyük uğraşlardan sonra kontrol altına alınabildi. Bu arada bazı yerleşim alanları tedbir amaçlı boşaltıldı. Olumsuz hava koşullarının aralıksız devam etmesi nedeniyle yangın ancak 2 gün geçtikten sonra söndürülebildi. Yangınlara, 23 helikopter, 250 arazöz, 35 dozer ve 1000’i aşkın personelle müdahale edildi. 
İzmir için oldukça büyük ve önemli yangınları detaylarıyla sizlerle paylaştım. Ancak ortada şöyle bir gerçek var. "Yangın bitti ama tartışmalar kolay kolay bitmeyecek" diye tahminde bulunmuştum. Öyle de oldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın süresince hem denetimlerde bulundu hem de yaptığı açıklamada, rüzgarın saatte 70 kilometre hızla esmesi nedeniyle yangının kontrol altına alınmasını zorlaştırdığını, yine de yangının etrafının çevrelendiğini söyledi.  Yangın ile ilgili iddialar arka arkaya geldi. CHP Milletvekillerinin açıklamalarına geçen yazımda yer vermiştim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyler, Perşembe gecesi Karabağlar'da ormanlık alanların yanmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Yanan alan 500 hektar olarak ifade edildi fakat bizim yaptığımız tespitler 5 bin hektar alanın üzerinde bir alanın yanmış olduğunu gösteriyor" dedi. Başkan Soyer, ormanların yandığı bölgede meclis toplantısı yapacaklarını belirterek, İzmir Karabağlar'daki orman yangınının kent tarihinin en büyük yangınlarından biri olduğunu söyledi. 
Ve Başkan Soyer, verdiği sözü gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, 18 Ağustos'ta Karabağlar ilçesinde çıkan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine kadar yayıldıktan sonra 2 günü geçkin sürede kontrol altına alınabilen yangında zarar gören alanlardan Efemçukuru Devedüzü mevkiinde olağanüstü gündemle toplandı. Burada konuşma yapan Tunç Soyer, her doğan İzmirli bebek için bir fidan dikeceklerini, her çocuğun fidanıyla birlikte büyüyeceğini söyledi. Soyer konuşmasına şöyle devam etti; “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak orman yangınlarına kısa vadeli bir heves olarak değil uzun soluklu bakıyoruz. Hemşerilerimizin orman yangınlarına farkındalığının artması için çalışmalar yapacağız. Stratejik planımıza İzmir ormanlarıyla ilgili yeni bir proje ekledik. Avrupa’nın yeşil başkenti olmasına dair adım adım ilerleyeceğiz. Belediyemizin imkanlarıyla Ege’ye özgü İzmir ağaçlarını yeniden dağlarla buluşturan çok özel fidanlık kuracağız. 9 Eylül'de Fuar’da büyük bir destek konseri gerçekleştireceğiz. Bu konserler, 10 lira bedelle izlenecek ve sanatçılar para almayacak. O paraların tamamı bağış kampanyamızın ilk adımı olacak. Akademik bir çalıştay gerçekleştireceğiz” 
Toplantının sonunda önemli kararlar alındı. Buna göre; orman yangınlarında köylülerin uğradığı zararın bir sonraki meclis toplantısında değerlendirilmesine, İzmir’de yangın riskinin azaltılması için farkındalık oluşturulması, orman yangınlarına ilişkin olumsuz etkilerin azaltılması, yangınla mücadelede belediyenin havadan ve karadan müdahalesinin arttırılması için bir bağış hesabı açılmasına, bunun için İzmir Valiliği’nden yardım toplama izni alınmasına, açılan hesaptan yapılan tüm harcamaların meclisteki partilerin temsil ettiği bir komisyon tarafından denetlenmesine, yalnızca Ege’ye özgü İzmir ağaçlarının yetiştirildiği iklim dostu özel bir fidanlık kurulmasına, orman içindeki emniyet şeritlerinin değiştirilmesine ve orman köylülerine yangınla mücadelede arazöz temin edilmesine, 3 bin 800 hektarlık alanda Ege ormanlarının yeniden oluşturulması için gerekli izinlerin İzmir Valiliği ve diğer kurumlardan alınmasına ve bu alanda doğan her İzmirli bebek için bir ağaç yetiştirilmesine yönelik alınan kararlar, oy birliği ile kabul edildi.
Yangın ve sonraki gelişmeler böyle. Başkan Soyer'i bu örnek çalışmaya öncülük ettiği için kutluyoruz. Alınan kararların İzmirimiz için hayırlı olmasını diliyoruz... 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün