Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Milli Eğitimin hamleleri içimizi aydınlatıyor (3)

1 Şubat 2020 Cumartesi 01:08 Güncelleme : 1 Şubat 2020 Cumartesi 01:08

İki hafta önce Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Yahşi beye nezaket ziyaretinde bulundum. Öylesine güzel konular gündeme geldi ki, sohpetimiz bir anda şahsi görüşmeden çıkıp Milli Eğitimin İzmirdeki çalışmalarının kaynağına dönüştü. Amacım haber toplamak veya Röportaj yapmak değildi. Ancak konuştukça olayın şekli değişti. Yani, evdeki hesap çarşıya uymadı. Yapılan hizmetleri dinledikçe gerçekten  çok şaşırdım. Demek ki bazı toplantılarını atlamışım diye düşündüm ve hemen kayıt almaya başladım. Bundan önceki iki yazımda bunları sırasıyla anlatmaya çalıştım. Bugün kaldığım yerden devam ediyorum.  
'Mesleki Gelişim Akademisi' konusunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Yahşi,  çalışmalarını 3 yıldır yaptıklarına vurgu yaparak, "Mesleki Gelişim Akademisi ile 48.350 öğretmene  158  eğitim verildiğini ifade etti. İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimine katkıda bulunmak ve 21. Yüzyıl becerilerine uygun bir şekilde ders işlemelerini sağlamak için atölye çalışmaları okul dışı öğrenme ortamları ile ilişkilendirilip gerçekleştirildiğini anlatan Yahşi sözlerine şöyle devam etti, "Bu çalışmalar sonunda öğretmenlerin poster sunumları yaptığı ulusal ve uluslararası 2 konferans yapıldı. 384 öğretmen bu eğitimlerden faydalandı. Eğitimde niteliğin artırılması, okul-aile işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla “Bilinçli Aile Bilinçli Toplum” sloganından hareketle Veli Eğitim Akademisi düzenlenmektedir.  Velilere uygulanan anket çalışmaları ve talepler doğrultusunda oluşturulan akademi programları gerçekleştirilmiştir. Veli Akademisi Kapsamında 122.588 velimiz eğitimlerden faydalanmıştır" 
'İlham Veren Buluşmalarda' ise uğraş odağı öğrenciler. Öğrencilerin, kariyer planlamaları yapılırken, alanında  uzman olan isimler ile bir araya getiriyorlar. Gelecek planlarına katkı sağlanırken ülkenin duayen isimleri ile bir araya getirilen öğrencilere, başarının kimseye altın bir tepside sunulmadığını, başarıya giden yolun taşlarının istek, irade ve azim ile döşeli olduğunu  göstermek istiyorlar. “İlham Veren Buluşmalar”  etkinliği kapsamında 275 program ile 147.360 öğrenci uzman kişilerle bir araya getirilmiş. 
'STEM Akademi’ çalışmaları var. Yarının dünyasının bugünden şekilleneceğine inandıklarını ifade eden Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bu doğrultuda ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli insan gücüne yönelik STEM eğitimi ve Kodlama projelerini başlattıklarına dikkat çekti. ‘STEM AKADEMİ’ bünyesinde, ülkemizde bu alanda isim yapmış bilim insanlarını, öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya getirdiklerini vurgulayan Yahşi konuşmasını şöyle sürdürdü: "STEM Akademi' Kapsamında geniş katılımlı 2 çalıştay ve yıl boyunca ilçelerimizde devam eden eğitimler vermekteyiz. Kırsal alan olarak geçen Kınık, Kiraz, Beydağ, Karaburun, Dikili, Bergama, Bayındır, Kemalpaşa ilçelerinde 240 atölye ile 9 bin okul öncesi öğrencimizin katılımıyla, bilimsel ve STEM içerikli etkinlikler  gerçekleştirildi"
'DANIŞMEM projeleri ile öğretmen, öğrenci ve velilere online rehberlik ve danışmanlık hizmeti verdiklerini anlatan Yahşi, Şimdiye kadar il genelinde; 620 Okul yöneticisi, 10 bin 429 öğrenci, 7 bin öğretmen ve 25 bin 900 veli olmak üzere toplamda 44 binden fazla kullanıcıdan gelen soru ve sorunlar rehber öğretmenleri tarafından çözüme ulaştırıldığını vurguladı. 'İzmir MEM Tasarım Beceri atölye çalışmalarıyla, her öğrencinin kişisel/bedensel gelişimi, mizaç ve yetenekleri doğrultusunda eğlenerek, oynayarak, sorgulayarak, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlayacak etkinlikler düzenlediklerini söyleyen Yahşi konuşmasına şöyle devam etti; "Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin yabancı dil alanında farkındalığını arttırmak amacıyla “İngilizce Öğretmenleri Atölyesi”, “Uluslararası Yabancı Dil Konferansları” yapıldı. Özel eğitim öğrencilerimizin hayata aktif katılımları ve yaşıtlarıyla sosyalleşebilmelerini sağladıkları “Hayalimdeki Gökkuşağı” projesini hayata geçirdik. Öğretmenlerimizin üniversitelerden sağlanacak akademik desteği ve ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvar ortamında alınacak deneysel yöntem ve teknikler ile eğitimlerin verildiği Nanoteknoloji Eğitim Reformu Projemizi hayata geçirdik. Okullar artık birer spor kulübü olacak, her öğrenci ilgilendiği spor alanında uzmanlaşarak mezun olabilecek. Bu kapsamda 40 Okulumuzda spor kulübü kurulmuştur. Her yıl geleneksel olarak 30 ilçemizin katılımıyla Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvasını gerçekleştirmekteyiz. Kodlama ve Teknolojik okur yazarlık eğitimini koy okullarımıza kadar taşıyarak Mobil eğitim hizmeti hayata geçirdik"

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün