Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Milletin efendisi (3)

15 Mayıs 2020 Cuma 18:08 Güncelleme : 15 Mayıs 2020 Cuma 18:08

Son iki yazımda da ifade ettiğim gibi tarımla yola çıktım ve tarımı yaratanları yani çiftçileri, köylüleri veya diğer bir deyişle üreticileri çok detaylara girmeden analiz etmeye çalıştım.     
Geçen hafta, İzmir Tarım Grubunun dönem sözcüsü Dr.Pınar Nacak’ın tarımsal üretimin kesintiye uğramaması ve gıda kıtlığının yaşanmamasına yönelik 5 ayrı başlıkta dile getirdiği önerilerini aktarmıştım.
Bugün de Ziraat Yüksek Mühendisi Hatice Zeybek Uslu’nun mini bir yorumuna yer vermek istiyorum. “Tarım önemlidir” başlıklı açıklamasında kısaca, Tarım Politikalarının olması gereken temel açılımlarına dikkat çeken Uslu, bunların üç ayak üzerine oturtulması gerektiğini vurguluyor. İşaret ettiği noktaları şöyle sıralayabiliriz;    
*Tarımsal pazarın yeniden yapılandırılması. *-Kırsal çevrenin ve ekolojinin korunması ve geliştirilmesi, *İlk iki ayağın iyi çalıştırılabilmesi için çiftçilerin ekonomik (Kooperatifler) ve mesleki örgütlenmesinin sağlanması.  
Bunlar sürekli yol gösteren, ışık tutan öneriler. En iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. 
Gıdaya giden yollar tarımdan geçiyor. Bunun da asla unutulmaması lazım. Üretim alanlarımız ve iklim koşullarımız olabildiğince müsait. Topraklarımız pek çok ürün için yeterli. Geriye sadece üreticilerimizin tarlalarında kalmasını ve çalışmasını temin etmek kalıyor. Bunun için de yapılması gerekenler bilinmeyeli denklem değil. Konunun uzmanları, ‘üreticilere yetiştirdikleri ürünlerle ilgili yeterli prim verilmeli’ diye sürekli uyarıyorlar. Sonrasında da bildiğiniz gibi, mazot, gübre, tohum vb gibi girdi maliyetlerinin üreticinin lehine oluşması temin edilmeli.  Ayrıca tarımsal kredilerin mümkün olduğunca düşük faizli olması yönünde yeni projeler üretilmeli. Ve tüm bu olumlu koşulların gerçekleştirilmesinin yanında, kooperatifleşme yolunda üreticiler teşvik edilerek onlara yol gösterilmeli. Ancak kurulacak olan kooperatifler sağlam temeller üzerine inşa edilmeli, yöneticileri tarafsız denetim şirketleri tarafından belli zaman dilimleri çerçevesinde denetlenmelidir.          
“Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyionu'nun (IFAP) kararıyla, 1986 yılında bu yana her yıl 14 Mayıs tarihinde kutlanan “Dünya Çiftçiler Günü” bu hafta içinde çeşitli etkinlikler ve açıklamalarla gündeme getirildi. Tarım ve Gıda Etiği (TARGET) Derneği’nin, “Değerli Çiftçilerimiz” başlığıyla yayınladığı mesajın bir bölümü şöyle; “Emeğinizin ve toprakla buluşan alın terinizin yarattığı bereketin, yalnız aileniz ve köyünüz için değil, ülkemiz için ve tüm insanlarımız için ne kadar değerli ve de ne kadar yaşamsal olduğu içinde yaşadığımız bu süreçte bir kez daha ortaya çıktı. Atamızın, ‘Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür’ sözündeki derin anlam bir kez daha doğrulandı.  Tarımın yaşamsal bir etkinlik olduğunu bugün daha iyi anlıyor, ulusal gıda güvencesine egemenliğine sahip olmanın bir ülkeye, diğer dünya ülkeleri arasında büyük üstünlük ve ayrıcalık sağladığını kavrıyor, sizi tam bağımsızlığımızın teminatı olarak selamlıyor ve destekliyoruz” Bu mesaj çok önemli. Bizlerde aynen katılıyoruz. 
Ayrıca, 12 Mayıs “Dünya Hemşireler Günü” idi. Böylece, koronavirüs sürecinde gündemin zirvesinde yer alan sağlık çalışanları ile tarım emekçilerinin özel günleri arka arkaya kutlanmış oldu.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün