Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Maraş görüşmeleri başlıyor

13 Şubat 2020 Perşembe 10:22 Güncelleme : 13 Şubat 2020 Perşembe 10:22

Yazılı basında yer alan haberlere göre, kapalı Maraş ile ilgili görüşmeler 15 Şubat'ta başlayacak. 1974 Barış Harekatı'ndan itibaren kapalı bulunan Maraş'ın açılmasına yönelik gerçekleştirilen pek çok teşebbüs etkisiz kalmıştı. Ancak bu kez atılan adımlar ciddi. Haberler şöyle; 
Kapalı Maraş’taki yuvarlak masa toplantısının açılışını T.C Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve KKTC Başbakanı Ersin Tatar yapacak. Hükümetin Kapalı Maraş Açılımı, Ankara’dan sonra 15 Şubat 2020, Cumartesi, Kapalı Maraş’ta düzenlenecek Yuvarlak Masa Toplantısında ele alınacak.
Katılımcılara 14 Şubat Cuma akşamı Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, 15 Şubat Pazar akşamı ise Başbakan Ersin Tatar tarafından akşam yemeği verilecek. 
Panel sunuş konuşmasını Türkiye Barolar Birliği Başkan Başdanışmanı Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) Öğretim Üyesi Av. Prof. Dr. Necdet Basa yapacak. Kapalı Maraş Açılımına İlişkin muhtemel Yol haritası ile ilgili ise Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Ergün Olgun, Dimağ Çağıner, ve Turgay Deniz gibi isimler konuşacak. 
  Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çeşitli sektörlerinin ihtiyaçlarının giderilmesi ve alt yapı sıkıntılarının aşılması projelerine yönelik 170 milyon Türk Liralık destek sağlaması ile ilgili kararnameyi imzalayarak yürürlüğe girmesini sağladı. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, kararname ile 25 Ocak tarihinde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan 20 Temmuz 2019 tarihli Türkiye Cumhuriyeti-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İktisadi ve Mali İş birliği Anlaşması’nın tadiline ilişkin ek protokol onaylanmış oldu. 
Türkiye Cumhuriyeti adına Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bülent Aksu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına da Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu’nun imza koydukları ek protokolün bugünden itibaren uygulamaya girmesiyle birlikte geçen yıl Türkiye tarafından projelere ayrılan ancak kullanılamayan kaynaklar bu yıla aktarılacak. Ek protokol 2020 yılında imzalanacak yeni Türkiye- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mali ve İktisadi İş birliği Anlaşması’na dek yürürlükte kalacak.       
  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC’nin Doha Temsilciliği görevine yeni atanan Mustafa Güven’i kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Akıncı, 29 Şubat’ta görevine başlayacak olan KKTC Doha Temsilcisi Mustafa Güven’e görevinde başarılar diledi.
Başbakan Ersin Tatar, Londra’daki temasları çerçevesinde ziyaret ettiği parlamentoda artık adanın birleştirilmesi değil “müzakere edilmiş ayrılığın” konuşulduğunu söyledi.
  İngiltere’de parlamentoda gerçekleştirilen görüşmelerin ardından TAK muhabirinin de aralarında bulunduğu basın mensuplarına konuşan Başbakan Tatar, Brexit’ten sonra İngiltere’nin artık farklı bir duruma gireceğini, bunun Kıbrıslı Türklerin avantajına çevrilmesi için gerekli adımların atılacağını kaydetti. Tatar açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bugün önemli temaslar yaptık. Yararlı olduğuna inanıyorum. Sabah saatlerinde görüştüğümüz İngiliz Milletvekili Sir Iain Duncan Smith eski Muhafakar Parti Genel Başkanı, eski bakan ve milletvekili. Bizim buradaki Türk cemaatinin de yakından tanıdığı ve haliyle bize de yakın bir isim. Genel anlamda Brexit sonrası yaşanabilecekleri, İngiliz hükümetinden beklentilerimizi, bu süreçte daha fazla destek göstermelerini istedik ve Kıbrıs’ta gerçekler temelinde bir çözüm için burada daha fazla çalışmalarda bulunacağımızı söyledik” İngiltere Parlementosu’nda Milletvekili Sir David Amess ile de görüşen Tatar, İngiltere’deki Kıbrıslı Türkler ve kendilerinin de girişimleriyle bir takım konularda görüşmelerin sürdürüldüğünü kaydetti. Başbakan Ersin Tatar, “özellikle Brexitten sonra İngiliz Hükümetinin ve Muhafazakar Parti’nin Kıbrıslı Türklere daha fazla ilgi ve anlayış göstereceklerini görüyorum. Biz sadece ve sadece hakkımızı almaya çalışıyoruz. Bizim Rumlarla derdimiz yok. Tanınmış bir hükümet olarak yollarına devam ediyorlar. Annan Planı’ndan sonra haksızlık yapılarak AB’ye alındıklarını herkes biliyor. Kıbrıslı Türkler mağdur ve dışlanmıştır” dedi. Tatar, “İngilizler bize sempati duyduklarını ve bir sıkıntı olmadığını söylüyorlar. Eskiden olduğu gibi “Birleşik Kıbrıs” ifadesi hiç geçmiyor. Herkes realiteyi görmüş. Karşı tarafın durumunu görüyorlar, Annan Planı sonrası ve Crans Montana sonrası durumu görüyorlar” dedi.
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün