Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Karşıyaka Belediyesi hamlelerini sürdürüyor

22 Kasım 2020 Pazar 15:01 Güncelleme : 22 Kasım 2020 Pazar 15:01

30 Ekim günü 6.6 şiddetindeki depremin İzmir'in Bayraklı ve Bornova ilçelerinin bazı bölgelerinde yarattığı hasarlı bina sayısı ile ilgili bilgiler gün geçtikçe farklı ilçelerden de geliyor.

Geçen hafta en az 5 binin üzerindeki binanın hasarlı olduğu basında yer aldı. Bu rakamı daire sayısıyla ve her dairede yaşayan insan sayısıyla çarptığımızda oluşan tablo ürkütücü. Mağdurlar arasında maddi durumu müsait olanlar sağlam bir ev kiralamışlardır ya olmayanlar?

Sorunlardan biri de binalar, Ağır, Orta, Az hasarlı ve hasarsız diye gruplara ayrıldı.

Ağır ve orta hasarlı binalarda durum kesin, bunlarda sorun yok. Ancak az hasarlı binalarda ki gelişmeler can sıkıcı. Az hasarlı olarak belirlenen binaların aslında orta hasarlı olduğu iddiaları ciddi şikayetlere yol açıyor. Kolonlar sağlam gibi gözükse de özellikle zemin dairelerin kirişlerinde ortaya çıkan çatlak ve yarıkların büyük tehlike arzettiği, güçlü bir depremde kirişlerin dağılmasıyla tüm apartmanın çökebileceği görüşü ağırlık kazanmış durumda.

Az hasarlı diye tespit edilmiş çok miktardaki binalardan kaçış nedeni de buydu.

Tüm bu yaşananlar madalyonun bir yüzü. Diğer yüzünde ise kentsel dönüşüm konusu var.

Özellikle az hasarlı olarak tespit edilmiş ancak terk edilmiş apartmanların kentsel dönüşümle değerlendirilmesi düşüncesi mevcut yasalara göre müteahhitlere cazip gelmiyor. Çünkü mevcut yasaya göre, imar durumda herhangi bir avantaj yok. Mesela; kentsel dönüşüm kapsamında 5 katlı bir apartman yıkılıp yerine yenisi yapılacaksa yine 5 katlı yapılması zorunlu. Bu durumda müteahhit zarar etmemek için her daire sahibinden nakit para istiyor. Yaklaşık olarak 200-350 bin lira arasında oluşan bu rakamları her kes veremiyor. Çünkü, o apartmanda yaşayanların bir kısmı ya düşük maaşla çalışıyor veya 2-3 bin lira arasında emekli maaşla geçiniyor. Bu durumda ne olacak? Binanın yıkılması şart ancak müteahhite verebilecek para yok. Sonuç alınamayınca apartman ya kaderine terk ediliyor ya da "Allah kerim" diyerek geçip oturuluyor.

Tam da bu çaresizliğin ve karışıklığın ortasında meydana bir cesur yürek çıktı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay.

Karşıyaka Belediye Meclisi, geçtiğimiz cumartesi günü "Deprem" gündemiyle olağanüstü toplandı ve iki önemli karara imza attı. Bundan böyle, Karşıyaka'nın Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü olacak. Ayrıca hasarlı binalar için bakanlığın istediği ve belediyeden alınması gereken bina proje suretlerinin ücretsiz olarak verilmesi konusunda, bütçe komisyonuna havale edilen teklif oy birliğiyle kabul edildi. Böylece depremzedelerden suret harcı alınmayacak.

Başkan Tugay toplantıda şöyle konuştu; "Şu ana kadar bizde 5 bin 400 birim hasarlı bina ihbarı var. Kaymakamlığımızdan gelen bildiriye göre, Bahariye, Bahçelievler, Bahriye Üçok, Bostanlı, Donanmacı, Goncalar, İmbatlı, Yalı, İnönü, Nergiz, Şemikler ve Zübeyde Hanım mahallelerinin tamamı gözden geçirilmiş. Sonuçları da 'hasartespit.com'sayfasından duyurulmuş. Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nde, hasat tespit raporu, zemin etüd raporu, fay hattının haritalandırılması dahil tüm çalışmalar yapılacak. Bu depremde hasar görmüş ya da hasar görmemiş ancak zemin ya da binanın eskiliği nedeniyle riskli yapı kategorisine girebilecek konutlar ile ilgili üzerimize düşen görevler var."

Cemil Başkandan Çarşamba günü kentsel dönüşüm ile ilgili örnek bir hamle daha geldi. Karşıyaka Belediyesi tarafından hazırlanan plan notu doğrultusunda; bu kapsamdaki mevcut binaların kat kaybı olmadan yenilenmesinin önü açıldı.

****** ****** ******

Cemil Tugay Başkandan şimdi bir hamle daha bekleniyor.

Karşıyaka'da binaların büyük bölümü 4 ve 5 katlı ve eski. Son depremde zarar görenleri de eklersek kentsele girmesi gereken sayı oldukça fazla. Bunların da yıkılıp yeniden yapılması gerekiyor.

Nasıl ki, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi 18.09.1985 tarihinde aldığı kararla merkez ilçelerde inşa edilecek 6,7 ve 8 katlı yapılara, plan kararı değişmeksizin 1 kat ilave hakkı vermişse, Karşıyaka'da da bu hakkın aynısı 4 ve 5 katlı yapılar için verilmeli. Aksi takdirde müteahhitler kentsel dönüşümde, haklı olarak daire sahiplerinden yüksek ücret talap ediyorlar. Bu rakamlar verilemeyince de insanlar hasarlı binalarda oturmaya devam ediyorlar.

Bu konu önemli ve çok zor da değil. 1985 yılındaki karar emsal gösterilmeli. Yaşatmak için....

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün