Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

İZİKAD çalıştayı gündem yarattı

5 Ekim 2019 Cumartesi 11:38 Güncelleme : 5 Ekim 2019 Cumartesi 11:38

İzmir İş Kadınları Derneği(İZİKAD) öncülüğünde hayata geçirilen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 'İş Yaşamında Kadın Statüsünün Güçlendirilmesi Projesi Sosyal İçerme ve Çeşitlilik Çalıştayı' iki gün (Salı, Çarşamba) devam etti. Kordon Otel'de sabah saat 10.00'da başlayan çalıştayın ilk gününe konuk olarak katıldım. İZİKAD'ın belirli aralıklarla gerçekleştirdiği böylesi  başarılı organizasyonların herkes için önemli bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Salı günkü programın ilk bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.
Saat 09.30'dan itibaren başta İZİKAD üyelerinin yer aldığı kadınların katılımlarıyla çatı katındaki salon kısa sürede doldu. Saat 10.30'da, en ince detayların bile değerlendirilmiş çalıştayın açılış konuşmalarını sırasıyla ve kısa sürelerle İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, Akdeniz İş Kadınları Dernekleri Federasyonu (AFAEMME) Genel Sekreteri Beatriz Fernandez Tubau, Almanya Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig, Hırvatistan Cumhuriyeti Büyükelçisi H.E. Hrvoje Cvitanovic ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı.
Kürsüde ilk söz alan İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter, yaptığı açılış konuşmasında Türkiye’de yasal düzenlemelerin yeterli olmasına rağmen kadınların, siyasal, sosyal ve ekonomik hayatının önünde engellerin bulunduğunu vurguladı. Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanması aşamasında, kadınların ekonomik hayatın her alanında yer almalarını hedefleyen, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs), iş dünyası için son derece işlevsel olduğunu dile getirdi. Huriye Serter, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Toplumsal kimlikleri ne olursa olsun, tüm insanların sosyal ve ekonomik haklara erişimlerinin önündeki engeller kaldırılsın. Konfor alanlarımızdan çıkalım ve sınırları zorlayalım. Hükümetler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum, özel sektör, üniversiteler ve medya, hep birlikte ve işbirliği içinde, tıpkı bugün burada bu projede olduğu gibi bir araya gelelim ve tüm insanlar için en iyisini yapmaya çalışalım. Evet, şimdi hep birlikte harekete geçme zamanı"
İkinci konuşmacı olarak kürsüye gelen, (AFAEMME) Genel Sekreteri Beatriz Fernandez Tubau; Daha fazla kadın girişimciyi bir araya getirdiklerini ve eşitlikçi toplum düzeni yaratmak istediklerini dile getirerek, kadınların hak ettiği toplumsal statüsünü arttırmak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti.
Üçüncü konuşmacı Almanya Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig, yaptığı konuşmada, kadınların iş hayatında yasal güvencelerle korunarak desteklenmesi gerektiğini söyledi. Almanya’da yeni yürürlüğe giren yasa ile kadınların erkeklerle aynı maaşı almasının sağlandığını anlatan Lassig, kadınların bu konuda bir güvenceye kavuştuğunu kaydetti.
Dördüncü konuşmacı Hırvatistan Cumhuriyeti Büyükelçisi H. E. Hrvoje Cvitanovic'de kadınları toplumsal yaşama tam entegre eden bir ülkenin olmadığına dikkat çekerek, "Kadınların iş yaşamında bulunma yüzdelerini ülkelerinin gelişmişlik seviyeleri belirliyor" dedi.
Açılış bölümünün son konuşmacısı olarak kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kadının olmadığı her yerin ve konunun eksik kaldığını vurgulayarak başladığı konuşmasına şöyle devam etti, "Çünkü medeniyet kadınla birlikte başlayan bir süreçtir. Siyasetçilerin topluma empoze ettiği devlet baba söylemini İzmir’de değiştireceğiz. Belediye ana söylemini öne çıkararak tüm İzmir’de kadın konusunda büyük bir farkındalık yaratmak istiyoruz. Üretken, koruyan ve çabalayan bir belediye olmak istiyoruz. Şu anda 17 Kadın belediye otobüs şoförümüz göreve başladı. Bir süre sonra aşama aşama bu rakamı 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Kadifekale’de Pagos Üretici Pazarı kurduk. Yeni kadın üretici pazarları da kuracağız. Kadınların toplumsal yaşamda etkinliğinin arttırılması için daha çok protokol imzalayacağız, kadınların toplumsal, ekonomik ve sosyal alanda daha fazla söz sahibi olması gerekiyor. İzmir’de de kadın konusunda ulusal ve uluslararası ölçekte başarılı çalışmalar yapan İZİKAD’a yürekten teşekkür ediyorum. Siz bu konuda bize yol gösterin biz bu yolu açalım”
Kısa bir süre sonra Başkan Soyer salondan ayrıldı, bisikletine binerek belediyeye doğru yola çıktı.
İlk bölümünü izleyebildiğim böylesi farklı bir çalıştayın oluşumuna imza atan İZİKAD'ı ve Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter'i bir kez daha kutluyorum. Geçmişte olduğu gibi bugün ve yarınlarda da kadınlara yönelik her türlü pozitif oluşuma destek vermeye devam edeceğiz....    

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün