Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Hükümet kurma çalışmaları başladı

26 Kasım 2020 Perşembe 08:16 Güncelleme : 26 Kasım 2020 Perşembe 08:16

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) bir tarafta hükümet kurma çalışmaları diğer tarafta da Kovid-19 mücadelesi devam ediyor. Gelen bilgilerin detayları şöyle;

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümet kurma görevini Cumhuriyet Meclisi’nde en çok milletvekiline sahip ikinci parti olan Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman’a verdi.

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’in cumartesi sabahı hükümeti kurma görevini iade etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tatar görevi Cumhurbaşkanlığına davet ettiği CTP Genel Başkanı Erhürman’a verdi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında, bir hükümet boşluğunun bulunduğunu, Cumhurbaşkanı olarak acil bir durum hasıl olduğunu zaman, sorumluluk bilinciyle gerektiğinde elini taşın altına sokmaya hazır olduğunu, ancak bir an evvel hükümetin kurulması gerektiğine inandığını söyledi.

Tatar, eğer bir hükümet kurulma olasılığı var ise en erken zamanda kurulması temennisinde bulundu ve çalışmalarında başarılar diledi.

CTP Genel Başkanı Erhürmen da çıkışta yaptığı açıklamada, demokratik, yönetsel ve ekonomik yapının çok yıprandığı bir dönemden geçildiğini, hükümet çalışmalarının bu gerçeklerin bilgisi üzerine inşa edilmesi gerektiğini ifade etti. Covid-19 salgınından dolayı çok sayıda işyerinin kapandığını ve pek çok kişinin de işini kaybettiğini belirten Erhürman, “Tüm bu olguların muhakkak suretle dikkate alınması gerekiyor” dedi. Parti Meclisinin Pazartesi toplanabileceğini kaydeden Erhürman, Parti Meclisinde, hükümet senaryolarının değerlendirilmesi ve hükümet kurma çalışmaları için yetki verilmesi gerektiğini kaydetti. Parlamentoda temsiliyeti olan tüm siyasi partilerle görüşme talebinde bulunacaklarını belirten Erhürman, ortada sadece bir koalisyon ihtimalinin bulunmadığını, çok sayıda koalisyon ihtimalinin bulunduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12. Halifaks Uluslararası Güvenlik Forumu'na gönderdiği video mesajda, bir gerçeğin altını özellikle çizmek istediğini belirterek, Türkiye olarak etraftaki sorunlarla ilgilenirken asla irredantist yani yayılmacı, müdahaleci bir anlayış içinde olmadıklarını ifade etti. Türkiye'nin hiç kimsenin, hiçbir ülkenin toprağında, egemenliğinde, içişlerinde gözü olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Biz öncelikle kendi milli güvenliğimizi, kendi vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamaya ve bunları sağlam noktada değerlendirmeye, ardından da bölgemizin ve gönül coğrafyamızın istikrar, huzur ve iç barışına katkı sunmaya çalıyoruz." dedi.

"Doğu Akdeniz'deki her türlü gelişmenin yükünü taşıyan ülkemizin, doğal kaynaklar söz konusu olduğunda yok sayılmasına elbette rıza gösteremezdik" diyen Erdoğan, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin provokasyonlarına rağmen, Doğu Akdeniz meselesinde daima sabırlı, soğukkanlı davrandıklarını anlattı. Erdoğan, Avrupa Birliği'nin, "birlik içi dayanışma" adı altında, Doğu Akdeniz'de hem Türklerin haklarını, hem de Kıbrıs Türkleri'nin menfaatlerini korumak için kararlılıkla yürüttükleri arama ve sondaj faaliyetlerine dair ithamlarının tarihle, hukukla, gerçeklerle bağdaşmadığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kıbrıs Türkleri'ne yönelik izolasyonlara son verilmesi ve Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarının hakkaniyetli paylaşımı yönündeki çabalarımızı aynı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Diğer taraftan, diyalog ve diplomasiye kapımızı hiçbir zaman kapatmadık, kapatmıyoruz. Kıbrıs Türkleri'nin de katılacağı bir Doğu Akdeniz konferansı düzenlenmesi önerimiz, sorunu diyalogla çözme irademizin tezahürüdür.

Türkiye, Ege'de ve Doğu Akdeniz'de mevcut sorunların aşılması için her zaman yapıcı tutum sergilemiştir."

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından Güney Kıbrıs’tan Yeşilırmak sınır kapısını kullanarak Kuzeye geçecek olan ambulans şoförleri, sağlık personeli ve taşıdıkları hastalardan PCR testi istenmemesi kararlaştırıldı. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, yine bu kapıdan geçecek diğer kişilerden son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi istenmesine karar verdi.

İlgili karar dün gece yarısı saat 23.59'dan itibaren geçerli oldu. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün