Cumhuriyet töreni düzenlendi

Yayın Tarihi 19 Kasım 2020

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtı Çelenk Sunma Töreni düzenlendi. Lefkoşa'da Atatürk Anıtı önünde yer alan törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde, 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Atatürk Anıtı Çelenk Sunma Töreni düzenlendi. Lefkoşa'da Atatürk Anıtı önünde yer alan törene, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, KKTC’nin 37. kuruluş yıldönümünde burada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Kardeşim Ersin Tatar’a misafirperverliği için teşekkür ediyorum” dedi. Tören, çelenklerin anıta sunulması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile bayrakların göndere çekilmesinin ardından iki liderin anıt özel defterini imzalaması ile tamamlandı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin 37’nci kuruluş yıl dönümü nedeniyle adaya gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı’ndaki baş başa görüşme yaklaşık iki saat sürdü.

100 Yataklı Hastane açıldı

Türkiye Cumhuriyeti tarafından yaptırılan 100 yataklı Acil Durum Hastanesi hizmete açıldı.

Acil Durum Hastanesi’nin açılışını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, dünyada ülkelerin sağlık sistemlerini çökerten salgına işaret ederek, KKTC olarak salgınla mücadele ettiklerini ve salgının ortaya çıktığı günden bugüne Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle sağlık sistemini, sağlık çalışanlarının da özverili çalışmalarıyla kendilerini geliştirdiklerini ve bugünkü başarıya ulaştıklarını anlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada; Salgından dolayı dünyadaki tüm ülkelerin zor bir süreçten geçtiğini, hastalığın dalgalar halinde devam ettiğini ve başta Avrupa olmak üzere vaka ve kayıplarda ciddi rakamlara ulaşıldığını ifade etti. Erdoğan, dünyada aşı çalışmaları devam ederken, Türkiye olarak kendilerinin de yerli aşıyı geliştirmek için yoğun çaba içerisinde olduklarını ve salgınla mücadeleye devam edeceklerini kaydetti. Salgın döneminde dünya ülkeleri ile dayanışma içinde olduklarını, din, dil, ırk, bölge ayrımı göz etmeden dünyanın her yerine malzeme gönderdiklerini, salgın döneminin en başından itibaren KKTC’nin de her türlü yanında olduklarını ve destek sağladıklarını belirten Erdoğan, KKTC’ye bu dönemde 149 milyon TL katkı yaptıklarını, Tatar başkanlığında da bu sürecin başarıyla yürütüldüğünü kaydetti. Erdoğan, hastane ile birlikte KKTC’ye 5 adet de ambulans hediye ettiklerini ifade ederek, 100 yataklı acil durum hastanesinin Kıbrıs Türküne hayırlı olmasını temenni etti. “KKTC ile gönül birliğimiz kardeşlik olmasa bu hastaneyi 45 günde tamamlayamazdık” diyen Erdoğan, emeği geçenlere teşekkür etti, bundan sonra da KKTC ile sağlık alanında dayanışma içinde olmayı sürdüreceklerini vurguladı.

500 yataklı hastane yapılacak

Erdoğan, Lefkoşa’ya 500 yataklı bir hastane yapılacağını ifade ederek, modern mimari anlayışıyla tasarlanmış, her türlü tanı ve tedavi birimlerini barındıracak bir hastanenin KKTC’ye kazandırılacağını söyledi. Türkiye’deki şehir hastaneleri standardında, muhteşem bir eserin KKTC’ye kazandırılacağını ifade eden Erdoğan, Kıbrıs Türk halkına yaraşır bir hastanenin açılışını yapmaktan duyduğu onuru dile getirdi, ülkeye ve Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını tememnni etti. Konuşmaların ardından Erdoğan ile Tatar, iki ülke Sağlık Bakanları ve diğer konuklarla birlikte kurdeleyi kesti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Maraş'ta gerçekleştirdiğimiz program, bölgenin bundan sonra hızla canlanmasını sağlayacak adımlar konusundaki kararlılığımızın ifadesidir." dedi. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından konuşan Erdoğan, "(Kapalı Maraş ziyareti) Bizim oraya yaptığımız ziyaretin mesajını anlamamış olanların bu programa piknik gözüyle bakması pek tabiidir." diyen Erdoğan, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerçeğini bölgede ve tüm dünyada kabul ettirecek bir döneme girdiğimize inanıyorum." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rum-Yunan ikilisinin uzlaşmaz tutumu sebebiyle yeniden konuşulması anlamsız konuları bırakıp yeni gelecek inşası için kolları sıvıyoruz." dedi.