Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Akıncı 19 Mayıs mesajı yayımladı

21 Mayıs 2020 Perşembe 12:01 Güncelleme : 21 Mayıs 2020 Perşembe 12:01

KKTC’den zaman zaman gelen bilgileri sizlerle paylaşıyorum. Bir haftalık süreçteki gelişmeleri de aynen aktarıyorum;

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için mesaj yayımladı.Gençlerin virüs salgını sürecindeki duyarlılığının ve sorumlulukla davranmasının herkese ilham verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bilgisini, enerjisini, zamanını, emeğini virüs salgınına karşı mücadelenin farklı alanlarında ortaya koyan siz gençlerimizle hepimiz gurur duyduk” dedi.Cumhurbaşkanı Akıncı, mesajında gençlere seslenerek, şöyle dedi:“Bu yıl 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda tüm dünya insanlığı gibi bizler de ölümcül bir virüs salgınına karşı mücadelemizi sürdürmekteyiz. İçinde bulunduğumuz dönem sadece sağlık alanında değil, eğitimde, tarımda, üretimde, çevrede turizmde ve hayatın her alanında bilim ve aklın ışığında ilerleme zamanıdır.Akıncı, Kıbrıs Türk gençliğinin, insanlığa ve toplumuna karşı sorumluluk taşıyarak, bencillikten uzak, kişisel değil toplumsal yarar için dayanışıp paylaşarak, akıl ve bilime de sıkı sıkıya bağlı kalarak bu zorlu süreçte bir kez daha kendilerini kanıtladığını kaydetti.

Başbakan Ersin Tatar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, başarılı çalışmalarda bulunmuş gençlerle telekonferans görüşme gerçekleştirdi.Başbakan Tatar ile telekonferans görüşmesine Ses Sanatçısı Buray, Londra Gençlik Platformu Başkanı Nafia Horozoğlu, Futbolcu Kenan Özer, Yüksek Atlama Atleti Buse Savaşkan, Vücut Geliştirme ve Fitnes Eğitmeni Sami Hamidi , Milli Yüzücü Doğukan Ulaç, Milli Atlet Yiğitcan Hekimoğlu, Vücut Geliştirme ve Fitness sporcusu Kemal Özekmekci, Engelli Basketbol Sporcusu Ömer Bulduk ve KKTC’nin ilk youtuberi olan Barış KfcEatbox katıldı.Görüşmenin başında gençlere seslenerek bayramlarını kutlayan Başbakan Tatar, Ada dışında, kendi alanlarındaki başarılarıyla zirveye çıkan gençlerin kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.Başbakan Tatar, “Güney Kıbrıs ile bir sorunumuz yok. Kimseyle bir sorunumuz yok. Biz bu Ada’da Kıbrıs Türk Halkı olarak kendi kendimizi yönetmek istiyoruz. Barış içinde güven içinde sağlık içinde bir yaşam istiyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladı.Özersay sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bir ulusu ayağa kaldırmak, sömürgecilere karşı gerçek bir bağımsızlık mücadelesine inandırmak, yokluk ve yoksulluk koşullarından birlik olup topyekün bir savaşa girmek için harekete geçirmek herkesin harcı değildir. Bağımsızlık karakterinin ayrılmaz bir parçası olan Yirminci Yüzyılın en önemli lideri ve ilerici devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ü saygı ve rahmetle anıyorum.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak başlattığı kurtuluş mücadelesinin 101’inci yılında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye’yle birlikte KKTC’de de kutlandı.Covit 19 pandemisi nedeniyle bu yıl törenlerin yapılmadığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun saat 08.00’de Bayrak Radyo ve Televizyonu’ndan günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşma ile başladı.Etkinlikler çerçevesinde, saat 10.00’da Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından Lefkoşa Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT’nin Gündem + Özel Programı’nda öğrencilerle online bağlantı ile görüştü. Salı akşamı saat 20.00’de Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bakanlık bürokratları, personel ve gönüllü öğretmenlerin katıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı - Fener Alayı, Dereboyu trafik ışıkları-Meclis güzergahında gerçekleştirildi.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün