Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Cumartesi sabahı 4 kapı kapatıldı

5 Mart 2020 Perşembe 10:13 Güncelleme : 5 Mart 2020 Perşembe 10:13

Adada değişen bir şey yok. Gelen bilgilere göre Rum Yönetimi uzlaşma köprülerinin kurulmaması için adeta elinden gelen her şeyi yapıyor. Gelişmeler şöyle:
Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades’in 4 geçiş kapısını dayanaksız gerekçelerle kapatmasını meşrulaştırmak için manipülasyon yapmaya devam ettiği belirtildi. Açıklamada, Kıbrıs Rum liderliğinin bu kez, gerçek olmayan yasadışı mülteci geçişini öne sürerek  halkını ve uluslararası toplumu kandırma çabası içerisine girdiği kaydedildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“Kıbrıs Rum liderliği manipülatif haberlerle ara bölgeden yasadışı yollarla GKRY’ne organize geçiş olduğu iddiasını basın yoluyla duyurmuştur. Bu haberlerin ertesinde ilgili tüm güvenlik birimlerimizle basında yer alan bilgiler ışığında araştırma başlatılmış ve iddiaların gerçek olmadığı anlaşılmıştır. Rum Yönetimi’ne yakın haber kaynakları bu iddiaları ileriye götürüp Rum muhaceret dairesinde mülteci başvurusunda bulunan Bangladeş, Pakistan, Kamerun, Sierra Leone, Hindistan ve Senegal vatandaşlarını bu manipülasyona alet etmiştir. 
Gerçek olmadığı netleşen bu haberlerin ardından görüşlerine başvurulan BM Barış Gücü ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileri de ara bölgeden herhangi bir geçiş olmadığını teyit etmişlerdir. Anlaşılmaktadır ki, Rum lider Anastasiades tek yanlı olarak dayanaksız gerekçelerle geçtiğimiz Cumartesi sabahı kapattığı 4 kapı ertesinde kendisine yöneltilen baskıyı bertaraf etmeye  çalışmaktadır. Kıbrıs Türk tarafı olarak Anastasiades’in kapı kapatma kararını meşrulaştırma girişimini hayretle izlemekteyiz. Konunun diğer boyutu ise, tüm dünyanın gözleri önünde mültecilere insanlık dışı uygulamalarda bulunan Yunanistan’ın itibar kaybını hedef şaşırtarak unutturmak için yeni kılıflar aramasıdır. Bu türden manipülasyonları kınıyor, mülteciler konusunda halihazırda yapmış olduğumuz işbirliği önerimizin geçerli olduğunu Kıbrıs Rum liderliğine bir kez daha duyururuz.”
   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, sınır kapılarının kapatılmasının, Kıbrıs Rum liderliğinin attığı ciddiyetten yoksun, keyfi, tek yanlı ve ilişkileri zedeleyen nitelikte bir adım olduğunu belirtti. Özersay, Kıbrıs Türk siyasetinde herkesin bu adımın yanlış olduğuna dair birleştiğini ve genel bir konsensus sağlandığına dikkat çekti.
Özersay, “Madem ortada bir yanlış vardır, bunu hep birlikte yüksek sesle söyleyebilmemiz gerektiği kanaatindeyim. Kıbrıs Rum siyasi liderliği bu adımı neden atmıştır sorusu değerlendirildiğinde şunları özellikle vurgulamak gerektiğini düşünüyorum. Çok büyük bir ihtimalle ekonomik anlamda KKTC’nin nefes alışını engellemeye dönük bir adım olarak atılmıştır” ifadesini kullandı. Kudret Özersay, konuyla ilgili açıklamasında, bir süre önce de Kıbrıs Rum siyasi liderliğinin yeşil hat tüzüğünde birtakım değişiklikler yaparak, ekonomik olarak KKTC’nin nefes alışını engelleme girişiminde bulunduğunu belirtti. Özersay, “Karşılıklı ticari alışverişlerin kendi aleyhine geliştiğini düşünerek tedbir almaya kalkışmıştır. Yeşil hat tüzüğünü tek taraflı olarak değiştiremeyeceğini bildiği için uygulama kodunu değiştirmeye gitmiştir. Aslında adı tüzüğün değiştirilmesi değil ama fiilen tüzüğün değiştirilmesi sonucunu doğuracak olan kısıtlayıcı tedbirler yürürlüğe koymaya çalışmıştır” ifadelerini kullandı. Özersay, şöyle devam etti: “Aslında tüzüğün fiilen değiştirilmeye çalışıldığını, uygulama kodu altında yeşil hat tüzüğünü daha da kısıtlayıcı hale dönüştürmeye çalıştıklarını uluslararası kamuoyunun dikkatine getirdik. Günün sonunda AB Komisyonu aslında Kıbrıs Rum liderliğine bir veto verdi ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığını tüzükte değişiklik olmadıkça fiilen tüzüğün değiştirilmesi yoluna gidilemeyeceği mesajını verdi. Geçen süre zarfında dünyada bir virüs tehlikesi çıktığında, bu kez Kıbrıs Rum siyasi liderliği hastalık kisvesi altında ekonomik anlamda sesimizi kısacak, nefesimizi kesecek bir uygulama yapmaya çalıştı. Sınır kapılarını kapatmanın Kıbrıs Rum tarafının başını ciddi şekilde ağrıtacağına vurgu yapan Özersay, şöyle devam etti: “Kıbrıs Rum liderliği, Kuzey Kıbrıs’ın itibarına zarar vermeye çalışmamalıdır. Bu kararlarını bir an önce gözden geçirmeleri gerekir. Bir mantığa dayandığı takdirde taraflar arasında bir diyaloğun gerçekleşmesi, birlikte ne yapılabilir meselesinin ele alınması gerekir. Çünkü sınır kapılarının açılmasını birlikte konuşarak yürürlüğe koyduk. Şimdi bunun kapatılmasıyla ilgili diyalog ve yerleşmiş uygulama şarttır” ifadesini kullandı. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün