Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Alsancak için Çalışıyorlar (3)

3 Nisan 2020 Cuma 09:18 Güncelleme : 3 Nisan 2020 Cuma 09:18

Son iki haftadır Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nin çalışmalarını anlattım. Önce ziyaretimize gelen Başkan Dilek Olcay ve başkan yardımcısı Ertan Görün ile tanıştık. Daha sonra da Alsancak’ı konuştuk. Ve son derece mutlu olduk. Çünkü yaklaşık 20 yılı aşkın süredir pek çok konuda mücadele vermişler ve çabalarını sürdürüyorlar. Onlarca organizasyona imza atmışlar. İleriye dönük dernek çalışmalarının yanında Büyükşehir ve Konak Belediyesi yetkililerine sundukları projeleri de var. Önceki yazılarımda bir kısmını anlattım. Bugün de kaldığım yerden devam ediyorum.

Sırada otoparklar var.

OTOPARK : Kapalı otoparklar daha da tercih edilir hale getirilmeli( her on dakikada bir Alsancak’tan otoparklara ring seferi olmasına rağmen halen Kahramanlar otoparkı yarı kapasitede çalışıyor)- Sokak otopark fiyatları kademeli olarak fiyatlandırılmalı (örneğin: ilk 2 saat 5.oo tl. her ilave saat 5.oo tl. gibi, böylece sokaklarda uzun süreli park edecek otolar, kapalı oto parklara yönlenecek ve Alsancak’taki sokak oto park karmaşası azalacaktır)- Okul bahçelerindeki otoparklar: Milli Eğitimin izniyle yer altına indirilmeli ve böylelikle çocuk ve gençlerin spor yapabilecekleri alanlar açılmalı- Kapalı Otoparkların yerleri yönlendirici levhalarla belirtilmeli- Sokaklarda otoların ikinci sıra park etmesine izin verilmemeli.

TUVALETLER: Kordon’da, Alsancak iskelesinin önünde portatif bir adet W.C var, kifayetsiz, çoğaltılmalı- Sevinç’in karşısında ki otobüs durağının arkasına önceden olduğu gibi W.C yapılmalı (Banka ATM’si çitle çevrilmesine rağmen halen geceleri duvar dibi açık W.C olarak kullanılıyor)- Etkinliklerde mobil WC olmalı. Deprem toplama alanları belirlenmeli: Yönlendirici levhalar olmalı.- Alsancak Pazar yeri: Şimdiki yerine portatif tezgah düzeni yapılmalı, balıkçılar aynı yerde toplanmalı, atık suları kanalizasyon hattına bağlanmalı veya Alsancak’lıların da uygun göreceği yere pazar yeri yapılmalı. Pazarcılara elektrik temin edilmeli (halen dükkanlardan kaçak kullanıyorlar)- KALDIRIM ve ASFALT: Yokuşsuz ve her yere ulaşılabilen semtimizde;Kaldırım ve yollar bakımsız, çukurlar ve engebeler düzeltilmeli, kaldırımların ortasındaki ağaçlar engellilerin yürüyüşüne engel oluyor, bunlar yeniden şekillendirilmeli, eksik yerlere ağaç dikilmeli- GÖRÜNTÜ ve SES KİRLİLİĞİ önemli.

TEMİZ MAHALLE, (Alsancak’taki esnaflara- apartman görevlilerine – Belediye temizlik görevlilerine, Temizlik nedir, nasıl yapılır? Hijyen nedir? Temiz mahalle nasıl olabilir? olguları bilinçlendirilmeli)- Duvarlara ve direklere yapıştırılan ilanlar disipline edilmeli - Tanıtıcı tabelalar abartılı biçimde büyük, binaların dış cephesini çirkinleştiriyor, Tenteler denetlenmeli -Körfezde özellikle Kordon boyunda deniz atıklarla dolu, devamlı temizlenmeli,// Şehrimizde karton, plastik, cam şişe gibi çöplerini toplayanların görünüşleri saç, sakal dahil kontrol edilmeli. Dernek kurmak kolaydır da çalışmalarını başarılı bir şekilde devam ettirmek zordur. Bu nedenle Dilek Hanımla Ertan Beyi bir kez daha kutluyor, Alsancak için güzel günlerin devamını diliyoruz.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün