Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Alsancak için çalışıyorlar (1)

21 Mart 2020 Cumartesi 01:54 Güncelleme : 21 Mart 2020 Cumartesi 01:54

Geçen hafta, Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği Yön. Kr. Bşk. Dilek Olcay ile Bşk. Yrd. Ertan Görün ziyaretimize geldiler. Sohpetimizin büyük bölümünü tabi ki  Alsancak oluşturdu. Eski yıllara uzandık. Süreçte yaşanan müthiş değişimi tartıştık. En önemlisi de 21 yıl öncesi kurulmuş bu derneğin çalışmalarına tanık olduk. 
Alsancak bir zamanlar en gözde semtlerden biriydi. Buraya gezmeye gitmek bile bir ayrıcalıktı. Gençlerin oldukça rağbet gösterdiği Diskoların büyük bölümü Alsancak' taydı. 
Ancak, son yıllarda İzmirlilerin düşüncesinde farklı değişimler oluştu. Lüks ve erişilmesi zor olaraak algılanan Alsancak bazı nedenlerden ötürü halkın nezdinde değer kaybetmeye, gözden düşmeye başladı. Gençlik yıllarımda çok güzel anılarımın da var olduğu Alsancak'ın değerlerine bir dernek tarafından sahip çıkılması oldukça memnun vericiydi. Bu nedenle Dilek Hanıma ve Ertan Beye ne kadar teşekkür etsek azdır. Onlar, Alsancak Koruma ve Güzelleştirme Derneği'ni şöyle tarif ediyorlar: "Derneğimiz, 1999 yılından bu yana, İzmir’in en gözde semtlerinden biri olan, ALSANCAK’ın sorunlarının çözümlenmesinde resmi kurum ve kuruluşlar ile yerel yönetimlere katkı sağlamak, ALSANCAK’ı daha yaşanır, daha huzurlu, daha canlı ve EGE’mizin yıldızı İZMİR’mize  yakışır hale getirmek için kurulmuştur. Bu bağlamda, sözü edilen birimlerle yapılan ortak çalışmalarda bir çok sorunun kalıcı çözümlere kavuşturulması sağlanmıştır" Bu çalışmalarının yanı sıra, semtlerindeki okullarda öğrenci ve velilerine dönük;İlk yardım, acil tıp, ağız ve diş sağlığı, satranç bilinçlendirilmesi için eğitici çalışmalar ve turnuvalar da yaptıklarını anlatarak, konuşmalarını şöyle sürdürüyorlar; "Her ay “SAĞLIK” konusunda Kent hastanesi uzman doktorları ile semt sakinlerine  bilgilendirme toplantıları, Atatürk Lisesi öğrencileri ile PERMA KÜLTÜR çalışmaları, Kızılay Kan Bankası ile ortak çalışarak, KAN BAĞIŞI’nı sağlamak    gibi etkinlikler yapmaktayız" 
Ayrıca her yıl düzenli olarak yaptıkları sosyal faaliyetleri de şöyle sıraladılar: "10 Kasım’lar da “ATATÜRK’ün ÇOCUKLARI ATATÜRK’ü   ANLATIYOR” okullar arası kompozisyon yarışması ile ATATÜRK’ ümüzü anmak, Mart ayında 'BAŞARILI KADINLAR' ve 'İZMİR ve ALSANCAK’a HİZMET ve EMEK VERENLER' ödül törenleri, Mayıs ayında 'ALSANCAK ŞENLİĞİ' etkinliği, (Ege’nin yöresel, sağlıklı, zeytinyağlı gıdaları konusunda bilgilendirme ve tanıtım toplantıları, açık hava resim çalışmaları ve semt ileri gelenleri ile söyleşiler ),   Aralık ayında NIGHT-OUT  SHOPPING (GECE ALIŞVERİŞİ), yılda bir kez BALIK FESTİVALİ düzenlenmek, Atatürk Lisesi’ndeki  ihtiyaç sahibi çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi ve bu etkinlikler sayesinde semtimizin kültürel ve sosyal ilişkilerinin pekiştirilmesi sağlanmaktadır.  
Devamı haftaya.....
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün