Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

"Maskemi takarım"

9 Kasım 2019 Cumartesi 09:49 Güncelleme : 9 Kasım 2019 Cumartesi 09:49

Bu sloganın tamamı şöyle; "Maskemi takarım, farkındalık yaratırım"
Bence bu slogan tuttu. Gerçekten de farkındalık yaratıldı. Çünkü ilk günden son güne (dün) kadar, spor müsabakalarından   belediyelere ve belediye başkanlarına kadar oldukça geniş bir yelpaze içinde yer alan herkes bu farkındalığa dikkat çekmek ve destek vermek için maske taktı.      
Biliyorsunuz, '2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası' ydı ve dün tamamlandı. Farkındalık yaratmak amacıyla pek çok organizasyonlar gerçekleştirildi.
Özellikle, LÖSEV’in önderliğinde Milli Eğitim Müfredatı’nda da yer alan 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası etkinlikleri kapsamında geçen Cumartesi günü saat 14.00'da gerçekleştirilen “LÖSEV- Büyük İzmir Korteji” hem duygulu hem de  anlamlıydı. Çocuklarımızın fiziki ve sosyal hayatlarında yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek ve onlara destek olmak amacı ile hafta boyunca sürdürülen çalışmalarla hedefe ulaşıldığını düşünüyorum. Konuyla ilgilenen herkes bu kutsal görevin bir ucundan tutmaya çalıştı. Yenigün Ailesi olarak biz de, gazetemizde farklı duyurularla sürekli yer veriyoruz. Ayrıca, televizyonumuzda da LÖSEV'in üst düzey yöneticilerini konuk ederek elimizden geldiğince destek olmaya çalıştık.    
Bu özel haftanın ne anlama geldiğini, gelişimini ve son durumunu anlatan önemli duyurular da yapıldı. Öncelikle LÖSEV'den başlamak istiyorum.       
"Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı, Türkiye genelinde sayıları 40.000’i aşkın lösemi ve kanser tedavisi gören çocuklarımız ile ailelerine tamamen ücretsiz tedavi, eğitim ve konaklama hizmetleri veren bir sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’de her yıl 200.000 kişi kansere yakalanıyor ve her yıl, yüzbinlerce insan kanser sebebiyle hayatını kaybediyor. LÖSEV olarak bu vahim gidişe dur demek, kanser ve lösemideki tedavi başarısını artırmak ve farkındalık sağlamak adına çalışmalarımıza var gücümüzle devam ediyoruz.
Bu maksatla sizleri LÖSEV’in öncü olduğu 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda çocuklarımızın fiziki ve sosyal hayatlarında yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekmek ve onlara destek olmak amacı ile hafta boyunca “MASKEMİ TAKARIM; FARKINDALIK YARATIRIM” diyerek kamuoyunda ses getirecek  etkinlikler düzenleyip sesimizi duyurmaya gayret ediyoruz. Çünkü, çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yaşaması, yetişmesi ve kendilerini bu zorlu savaşlarında yalnız hissetmemeleri için verilecek katkının çok önemli olduğuna inanıyoruz.   
        Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü'de, 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda bu hastalıkla ilgili bazı bilgilendirmeler ve hatırlatmalarda bulundu. "Çocuklarda en sık görülen Lösemi, kanserler arasında tedavi şansı en yüksek olanlardan biri. Günümüzün modern tedavi protokolleri ile akut löseminin genel anlamda tedavi şansı yüzde 70-75 oranında olabiliyor, bazı lösemi tiplerinde bu oran yüzde 90’ın üzerine çıkabiliyor" Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen lösemi, diğer hücrelere dönüşme özelliği olan hücrelerde görülen bir kanser türü. Sıklıkla çocuklarda görülen lösemi tedavi edilmediği takdirde kısa sürede hastanın kaybı ile sonuçlanabiliyor. Löseminin çocuklarda lenf dokusunun en aktif dönemi olan genellikle 2 ila 5 yaş arasında görüldüğünü söyleyen Direktörlük, her şeyden önce tüm kanserler gibi löseminin de genetik bir hastalık olduğuna, yani vücudumuzdaki kanser önleyici veya kanser yapıcı genlerdeki bazı bozukluklar sonucunda ortaya çıktığını hatırlatıyor. Bu bozulmayı kolaylaştıran faktörler arasında iyonizan radyasyon, bazı virüsler, bazı kimyasal maddeler ve bazı genetik hastalıklar yer alıyor. Löseminin klinik belirtilerinin birçok hastalık ile karıştırılabileceğine dikkat çeken Direktörlük, halsizlik, iştahsızlık, solukluk, düşmeyen ateş, deride morluklar veya küçük kırmızı kanama odakları, burun ve diş etlerinde kanama, karında şişlik, lenf bezlerinde büyüme, kol ve bacak ağrıları gibi belirtilerden birinin veya birkaçının olması durumunda, çocuk kan ve kanser hastalıkları uzmanına başvurulmasını öneriyor. Direktörlük, lösemi tedavisinin, tam donanımlı ve Çocuk Kan ve Kanser Hastalıkları bölümü bulunan bir hastanede ve bu alanda uzman hekimler tarafından yapılması gerektiğinin altını çiziyor.
Sonuç: Çok önemli bir haftayı daha geride bıraktık. Ancak, farkındalık yaratmak için, illa ki 2-8 Kasım 2000'i beklemeyelim. Hep birlike çalışalım, kampanyalar yapalım ve her aşamada destek olalım...   

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün