Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

'Dünya Sigara Bırakma Günü'

15 Şubat 2020 Cumartesi 11:01 Güncelleme : 15 Şubat 2020 Cumartesi 11:01

'Dünya Sigara Bırakma Günü' her yıl 9 Şubatta gerçekleştirilen etkinliklerle gündeme getiriliyor. 
Hedef, toplumu sigaranın zararlarına karşı uyararak, mümkün olduğu kadar sigara içen sayısını azaltmak. Bu amaçla hem devlet tarafından hem de bazı kurumlar tarafından pek çok uygulma gerçekleştiriliyor. Sigara paketlerine yerleştirilen sinir bozucu resimler dahil, paneller, konferanslar ve çeşitli bilgilindirme organizasyonları ile bireylerin dikkati bu büyük tehlikeye çekilmeye çalışılıyor. 
Bu konuda unutulmaması gereken tek nokta, sigara içmenin hiç bir yararının olmadığıdır.        
Yararının olmamasına karşın pek çok zararı olan sigarayı içmeye devam etmenin ve bırakamamanın nedenlerini uzmanlar çeşitli yöntemlerle sürekli araştırıyorlar.
 Her halde bu konuda bilgi sahibi olmayan yoktur. 
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Öğretim Üyesi ve Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Başkanı Prof. Dr. Ülkü Yılmaz, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 1987’de ilan ettiği “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” dolayısıyla, dünyada 1 milyar 100 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 14,5 milyon insanın sigara içtiğini ve sigarayı bırakmak için desteğe ihtiyaç duyduğunu anlattı.  Yılmaz, “Türkiye’de her yıl 83 bin kişi sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Öte yandan, 18 yaş altı çocuklardan 250 bininin de sigara içtiğine dikkati çeken Yılmaz, 35-44 yaş arası erkekler yüzde 50,6 ile en fazla tütün ürünü içen yaş grubunu oluşturuyor. Kadınlarda da yine 35-44 yaş aralığı yüzde 19,6 ile en fazla tütün tüketen yaş grubu olarak saptanıyor.” ifadelerini kullandı. 
Sizlere kendimden örnek vermek istiyorum. Üniversite yıllarında içmeye başladığım sigarayı yaklaşık 30 yıl sonra bıraktım. Daha doğrusu bırakmaya mecbur kaldım. Bugün kalbimin en önemli iki ana damarında 5 adet stent ile yaşamıma devam ediyorum. 
Hiç unutmuyorum. 1998 yılı sonlarıydı, Çankaya meydanında yaya ışığının yeşile dönmesini beklerken, sol göğsümde ve sol kolumda aniden ortaya çıkan, tarifini yapamadığım ve o güne kadar hiç tanık olmadığım bir ağrı şekliyle (ben buna mekanik ağrı ismini vermiştim) kıvranıp ter dökerken kendimi bir kalp doktorunun muayenehanisine zor atmıştım.  Kalp krizi geçirmeden, stent takılması en büyük şansım olmuştu. O gün itibariyle de sigarayı bıraktım. Ancak, pek çok uzmanla konuşmuş bayağı bilgi sahibi olmuştum. Erkeklerde daha çok ortaya çıktığı iddia edilen kalp krizinin en önemli nedenlerini  doktorların büyük bölümü şöyle sıralıyorlar; Gen, stres, sigara ve 40 yaşı doldurmuş olmak. Dikkat ederseniz, sigara tehlikesi ilk üçün içinde yer alıyor. 
'Dünya Sigara Bırakma Günü'nde özellikle sigaraya olan bağımlılık geçtiğimiz Pazar günü pek çok organizasyonla bir kez daha duyuruldu. Bunlar arasında dikkat çekici uyarılardan bazıları şöyle: 
"Sigaradaki nikotin eroin kadar bağımlılık yapar. Nikotin bağımlılığını yenmek güçtür, çünkü beyninizi değiştirir. Tütünden gelen büyük miktarlardaki nikotine uyum sağlamak için beyinde fazladan nikotin reseptörleri ortaya çıkar. Beyin alıştığı miktarda nikotini alamayınca nikotin yoksunluğu yaşanır. Kendinizi endişeli ve gergin hissedebilirsiniz ve şiddetli nikotin krizleriniz olabilir." 
"Bir tek sigara bile zararlıdır. Sigara içtiğinde her nefes alışında tütünün içindeki kimyasal maddeler hızla akciğerlerine ulaşır. Kanın, zehirli maddeleri tüm organlarına taşır. Sigara bedendeki neredeyse tüm organlara zarar verir. Bu zararlı etkilerin bazıları hemen olur." 
Uzmanlar sigara içmemenin önemli kazanımlarını ise şöyle sıralıyorlar; 
"Kanser, kalp krizi, kalp hastalığı, inme, katarakt ve başka hastalıklara yakalanma olasılığınız azalacak. Nezle ve grip olma olasılığınız azalacak ve hasta olunduğu takdirde daha hızlı iyileşilebilme avantajınız olacak. Daha kolay nefes almak ve daha az öksürmek. Kan basıncınız düşecek. Cildiniz daha sağlıklı görünecek ve daha genç görüneceksiniz. Dişlerinizde ve tırnaklarınızda lekeler olmayacak. Sigarayı bırakınca kendinizi daha iyi hissedeceksiniz"   
      Sigara içenlerin tamamının her hangi bir hastalığa yakalanacağı veya kalp ile ilgili bir sorunla karşılaşacağı tezi tabi ki her kez için geçerli değildir. Ancak ihtimal oranı oldukça yüksektir. Bu ihtimal asla unutulmamalıdır...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün