Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

“Panik yapmadan riski azaltabiliriz”

19 Mart 2020 Perşembe 10:14 Güncelleme : 19 Mart 2020 Perşembe 10:14

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) KKTC'nin de gündeminde. Üst düzey toplantılar ve çok önemli kararlar devam ediyor. 
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı başkanlığında olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu'nda  toplantı sürerken Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Bakanlar Kurulu Sözcüsü Kudret Özersay, alınan kararlarla ilgili açıklama yaptı. Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarıları ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nden yapılan çağrıların “radikal ve agresif tedbirlerin hemen şimdi alın” şeklinde olduğunu söyleyen Özersay, tüm vatandaşların bunu dikkate alması gerektiğini belirtti. Panik yapmadan tedbirli olarak riskin azaltılabileceğini kaydeden Özersay, hem dışarıdan gelebilecek riski hem de içeride yayılma riskini azaltmak ve önlemek için birtakım tedbirler alındığını söyledi. Akyar ve Yeşilırmak geçiş kapılarını 22 Marta kadar kapatma kararı alındığını dile getiren Özersay, o tarih geldiğinde kararın yeniden gözden geçirileceğini belirtti. Ülkeye İtalya, İran, Irak, Çin ve Güney Kore’den gelişlerin daha önce durdurulduğunu anımsatan Özersay, buna ilaveten Fransa, İspanya, Almanya, Yunanistan, ABD, İsviçre, Japonya, Norveç, Hollanda, Danimarka, İngiltere, İsveç, Hong Kong, Belçika, Singapur, Avusturya, Katar ve Bahreyn’den gelecek yolcuların ve bu ülke vatandaşlarının tüm kara deniz ve hava giriş kapılarından girişini yasakladıklarını ifade etti. Özersay, “Bu ülkelerden ülkemize seyahat edecek vatandaşlarımız ile ülkemizde muhaceret izinli olanlar ülkemize girebileceklerdir. Ancak girişleri ertesinde 14 gün boyunca evlerinde gözlem altında tutulacaklardır. Buna uymayanlar aleyhinde Bulaşıcı Hastalıklar Yasası kuralları uyarınca Sağlık Bakanlığı gerekli bütün tedbirleri alacaktır” dedi.
Özersay, bu uygulamanın 1 Nisan 2020’ye kadar yürürlükte kalacağını ve eğer ihtiyaç hissedilirse daha erken tarihte değerlendirme yapılarak kararın değiştirilebileceğini kaydetti.
Kreşten üniversiteye, tüm eğitim kurumları, dershane ve etüt merkezleri dahil tüm okulların 22 Mart’a kadar kapalı olacağını söyleyen Özersay, ayrıca 3 Nisan’a kadar tüm okullardaki sportif, kültürel ve sosyal aktivitelerin de askıya alındığını kaydetti. Sinema, tiyatro, konser, festival ve miting gibi diğer kitle toplantılarının da 22 Mart tarihinde kadar iptal edildiğini dile getiren Özersay, vatandaşlara zorunlu olmadıkça yurt dışına gitmemeleri ve çok sayıda kişinin toplu olarak bulunduğu ortamlarda bulunmamaları çağrısını yaptı. Tüm spor müsabakalarını 22 Mart’a kadar iptal ettiklerini duyuran Özersay, bu tarihten sona yeniden takvimlendirme çalışması yapılacağını söyledi. Özersay, bundan böyle piyasada fahiş fiyat veya stoklama yoluna gideceklere karşı somut tedbir ve ceza uygulamak üzere Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın görev üstlendiğini söyledi. Sadece devletin değil bireylerin de tedbir almasının önemli olduğunu kaydeden Özersay, “Hayat devam ediyor, olağanüstü hal ilanı söz konusu değil. Buna benzer şeyler sosyal medyada yazılıyor. Olağanın dışında bir durum var. Tedbir almak durumundayız”  dedi. Özersay, şunları da ekledi: “Sosyal medyada vaka sayısıyla ilgili ara ara yazılan dedikodular, spekülatif şeyler var. Kimse bunlara inanmasın. Cumhurbaşkanlığı seçimi ilgili soru üzerine Özersay şunları kaydetti: “İnanın Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili Bakanlar Kurulu buna özel bir değerlendirme yapmış değil. Önemli olan seçim veya kimin nereye seçildiği değil, kamu sağlığı, güvenliği ve düzenidir"  
Özersay,  Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanları ile gerekli istişareleri gerçekleştirdiğini ve alınan tedbirleri şöyle sıraladı:
“1) Geçici bir süre için askerlerin çarşı izinleri askıya alınıyor;
2) Tüm askeri kantinlere dışarıdan sivillerin kart ile girişi geçici bir süre için durduruluyor;
3) Askeri nizamiye noktalarına ateş ölçmede kullanılan cihazlar kademeli olarak yerleştirilmeye başlandı;
4) Subay, astsubay ve erlerin yurt dışı izinleri geçici bir süre için askıya alındı;
5) Askeri kışlalar içerisinde yatakhane, yemekhane, kantin ve diğer alanlar dezenfekte edilmeye başlandı;
6) Askeri kışlalar içerisinde bulunan tüm personele kademeli olarak sıcaklık ölçümü ve gerekli görülmesi halinde test yapılacak.”

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün