Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ünal Ersözlü Şiirin Ruhu!

19 Nisan 2018 Perşembe 10:44 Güncelleme : 19 Nisan 2018 Perşembe 10:44

Ünal Ersözlü Şiirin Ruhu!
 
Şair, Gazeteci, Yazar (Doğum 1959-Ankara)
Ünal Ersözlü, İzmir Eczacıbaşı İlkokulu’nu bitirdikten sonra, orta öğrenimini Manisa Şehitler Ortaokulu, İzmir Bornova Suphi Koyuncuoğlu ve Adana Karşıyaka Lisesi’nde tamamladı.
Yüksek öğrenimini Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde sürdürdü.
Sevgili şair Ünal Ersözlü’ nün kimlik bigileriyle başladım satırlarıma.
Yazmak kolay değil, hele hele şiir yazmak.
Ama şiir yolculuğu mühendislik eğitimi falan tanımıyor.
Duygu istiyor, yaşamdan yudum yudum  tad almak gerektiriyor.
Ve o tadı  satırlarla ruhlara aktarma becerisi istişyor.
Ünal Ersözlü nün her mısrası  ruhumuzu delicesine duygu rüzgarında dolaştırıyor.
Evet bakalım sevgili Ünal nasıl çıkmış şiir yolculuğuna;

 ŞİİR YOLCULUĞU

Ünal Ersözlü’nün, üniversitenin ilk yıllarında başladığı, 1980’den günümüze sabır ile taşıdığı şiir yolculuğu sürüyor. Şair Ersözlü “Okyanusların Not Defteri” adlı ilk kitabıyla 1990 Akademi Kitabevi Şiir Başarı Ödülü’nü, “Gidiyorum Adım Unutuluş Olsun Diye” adlı kitabıyla, 1998 Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü kazandı. Şairin 2011 Yunus Nadi Şiir Ödülü’ne layık bulunan “Kapıyı Çalıyorum” adlı şiir dosyası, Kırmızı Yayınları’ndan yayımlandı. Denemelerini “Zaman, Ayna, Bıçak”  adlı eserinde toplayan Ersözlü’nün, uzun lirik bir şiirden oluşan “Gençliğin Dün Gecesi” adlı kitabı ise Everest Yayınları’ndan çıktı. Ünal Ersözlü’nün son şiir kitabı “Sarmaşk”, 2014 yılında Islık Yayınları’ndan yayımlandı. Ersözlü, 2017 yılı sonunda, Kara Karga Yayınları’ndan, dikkat çeken ‘Dört Gün Buda, Üç gün Zorba’ adlı, felsefe içerikli kitabını yayımladı. Ersözlü’nün şiiri, eleştirmenler tarafından, gündelik hayattan beslenen, derin ve dokunaklı, insana dair her ayrıntıyı yansıtan; toplumcu, lirik, izlenimci bir çizgide yorumlandı.

 
GAZETECİLİĞİ

Ersözlü, gazeteciliğe 1987’de haftalık haber dergisi Yeni Gündem’de muhabir olarak başladı.
İzmir’de yayımlanan Yeni Asır’da muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü, yazarlık yaptı. Barometre Gazetesi’nin Ege Bölge temsilcisi ve yazarı oldu.
Ateş Gazetesi’nde ve Sabah’ta yazarlık yaptı. Sırasıyla Kanal-E (CNBC-E), Kanal Ege, İzmir TV gibi televizyonlarda; program ve haber sunucusu olarak görev aldı.
Ünal Ersözlü, 2003-2014 yılları arasında, Sabah Gazetesi’nde Akdeniz ve Ege Bölge temsilcisi, yayın yönetmeni ve bölge yazarı olarak görev üstlendi. Ekibiyle birlikte, Sabah Akdeniz ve Egeli Sabah’ı yayımladı, bu yayınların markalaşma süreçlerinin öncülüğünü yaptı. Çeşitli gazetecilik ödüllerine layık bulundu. Belgesel yazarlığı deneyimi de yaşayan Ersözlü, Türkiye Yazarlar Sendikası, İzmir ve İstanbul Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi.

 İLETİŞİM SERÜVENİ  

Ünal Ersözlü gazetecilikten uzak olduğu yıllarda, iletişim alanında çalıştı.
Tansaş’ın ilk yıllarında Basın Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünü yaptı. Tansaş’ta kitap satışını sağlayarak, Türkiye’de market raflarına kitapların girmesine öncülük etti. (1990)
Ekip arkadaşlarıyla birlikte; Zülfü Livaneli (1994), Ahmet Piriştina (1999) seçim kampanyalarının koordinasyonundan sorumlu oldu. Ahmet Piriştina döneminde, İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden, İzmir Yayıncılık’ın Genel Müdürlüğü ve Başkan Piriştina’nın medya danışmanlığı görevlerini üstlendi. (1999-2002) Ersözlü, arkadaşlarıyla birlikte, İzmir’de artı değer yaratan ve sürdürülebilir olmayı başaran, İzmir Kent Kitaplığı’nı kurdu. İzmir Kent Kültürü Dergisi’ni çıkardı. İzmir Kent Kitaplığı’nın ve İzmir Kent Kültürü Dergisi’nin kurucu genel yayın yönetmenliğini yaptı. Ünal Ersözlü, şu anda bünyesinde farklı şirketler barındıran Saya Grup’ta Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini yürütüyor. Ersözlü, Efsun Ersözlü ile evli. Şafak adında bir oğlu var.

 ESERLERİ

Okyanusların Not Defterinden (1990)
Gidiyorum, Adım Unutuluş Olsun Diye (1998)
Zaman, Ayna ve Bıçak (1999)
Aşk-ı Hakiki (2004)
Gençliğin Dün Gecesi (2008)
Kapıyı Çalıyorum(2012)
Sarmaşk (2014)
Dört Gün Buda, Üç Gün Zorba (2017)

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün