Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Sanat başımızın tacı

7 Ocak 2016 Perşembe 00:00 Güncelleme : 7 Ocak 2016 Perşembe 00:00

İzmirimiz binlerce sanatçı yetiştirdi bu güne değin.

Tuba Gültekin de bunlardan bir tanesi.

İzmir sanatçılarına sahip çıkma konusunda duyarlılığını sürdürmeli.

Sanatçı kolay yetişmiyor.

Onca emek, onca çaba gerçek değerini bulmalı.

Güzel İzmir, güzelleri kadar sanatçıları da ünlü olan İzmir; el birliği ile tüm sanatçılarımıza gerekli desteği vermeliyiz. İzmir Türkiye’nin incisi, sanatçılarımız da yıldızlarımız, ışıklarımız…

Şimdi sizlerle yine İzmirimizin çok özel bir sanatçısının ve aynı zamanda öğretim üyesi olan bir sanatçımızın başarılarını paylaşmak istiyorum.

Doç. Dr. Tuba Gültekin, ilk kişisel sergisini Soyer Kültür ve Sanat Fabrikası’nda açtı. Sergi büyük bir ilgi gördü. Sonrasında ikinci kişisel resim sergisini Doç. Dr. Gültekin’in uluslararası barış ve diyoloğa ithaf ettiği “Uluslararası barış ve uzlaşı için sanat çizgileri” temalı sergisi büyük ilgi gördü.

Büyük usta Bedri Karayağmurlar hocamızın görüşleri şöyle sevgili genç sanatçımız için; “Tuba Gültekin son derece çalışkan, işini seven dolayısıyla üretmek için özel çaba harcayan bir sanatçı. Tual resminde farklı teknikleri ve farklı ifade olanaklarını kullanmaya çalışması bence olumlu yanlarından biri.Yolu açık olsun. Her zaman da yanın da olacağız”

Bedri Karayağmurlar hoca her zaman olduğu gibi güç verdi, genç sanatçımıza...

Doç. Dr. Tuba Gültekin, Ege Üniversitesi’nde görücüye çıkardığı eserleriyle uluslararası toplumların yaşadığı iletişimsizlikler ve demokrasi değerine dikkat çekiyor.

Resimlerinde uluslararası barış mesajlarını “kadın” üzerinden dile getiren sanatçı, bu konuya fotoğraf karesi gibi realist yaklaşmadığını ifade ediyor.

Kimi resimlerde kadın temasını tamamen hissedebiliyorsunuz, kimi resimlerde ise muğlâk kalıyor. Kadın şu anki durum itibariyle yerini bulmaya, kendi varlığını gerçekleştirmeye çalışıyor.

Resimlere baktığınız zaman “Kimi yerde gelişimini tamamlamış sosyal statüsünü kazanmış bir kadın, kimi yerde de hala daha o sosyal statü içerisinde var olmaya çalışan bir kadın var” diye serzenişte de bulunuyor sanatçı.

Ayrıca, “Resimlerimi bir sonuca bağlamıyorum çünkü ileride kadını çok iyi yerlerde göreceğimize inanıyorum. Ben çalışmalarıma isim de vermedim. Böylece izleyenler kendi düşünceleriyle tamamlama imkânı bulabilir” diye konuşuyor Doç. Dr. Gültekin.

Yrd. Doç. Dr. Tuba Gültekin, Ege Üniversitesi’nde görücüye çıkardığı eserleriyle uluslararası toplumların yaşadığı iletişimsizlikler ve demokrasi değerine de dikkat çekti. Resimlerinde uluslararası barış mesajlarını “kadın” üzerinden dile getiren sanatçı, “Bu konuya fotoğraf karesi gibi realist yaklaşmadım ” dedi.

Karşılaştırmalı Türk Dünya Sanatı Semineri

Ayrıca yaşama geçirdiği; Karşılaştırmalı Türk Dünya Sanatı Semineri; Türk dünyası sanatçılarının konuyu yorumlamadaki benzer özellikleri, kompozisyon ve biçim algısı, ayni zamanda renk algıları karşılaştırmalı olarak incelenmiş.

Bu bağlamda, Aşkın Bahadır; kompozisyon algısını, İmhan Ekler; renk algısını, Özge Borazan; konuyu düşünce, dil ve söylem olarak ortak kullanan Türk dünyası sanatçılarını, Özlem Karakıya; kültür taşıyıcılarının sanatçı algısında çözümlemesini İbragimov’un 1001 Melek Projesini karsılaştırmalı incelemiş.

Karşılaştırmalı Türk dünyası incelemelerine ek olarak, Askin Bahadir, İmhan Ekler, Özge Borazan, Özlem Karakıya tarafından kültür etkilerini taşıyan öykü, destan, hikaye, roman gibi edebi alanlarda ve mit söylevlerinde yer alan renk ve kavram sorgulamalarındaki ortak aktarımlar, tüm sanatlarda karşılaştırmalı olarak sorgulanmış.

 

Evet, gördüğünüz gibi sevgili okurlarım başarıdan başarıya koşan değil adeta uçan, bu sanatçıları pamuğa sarıp saklamalıyız.

Her gününüz sanatla geçsin, sevgiyle kalın.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün