Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ortodontide bir devrim

18 Şubat 2016 Perşembe 00:00 Güncelleme : 18 Şubat 2016 Perşembe 00:00

Daha kısa süren ortodontik tedavi istemez misiniz?

Kim istemez ki?

Diş denildiğinde her insan bir irkilir...

Halbuki sorun olur olmaz başvurunca daha az acı, daha az maliyetle sorun çözülüyor!

Ben de sorunlarım için artık Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hastanesine başvuruyorum.

Prof. Dr. Tancan Uysal Hocamı da böyle tanıdım.

İlk tanıdığımda çok şaşırmıştım.

Bu kadar genç yaşta bu kadar önemli görev ve bu kadar önemli sorumluluklarla nasıl baş edilir diye düşünmüştüm.

Çok kısa zaman diliminde harikalar yarattı gerçekten.

Türkiye'nin ilk İngilizce tedrisat yapan Diş Hekimliği Fakültesi hayata geçti.

Diş Hekimliği Fakültesinin Dekanlık görevi ve Katip Çelebi Üniversitesi'nin Rektör Yardımcılığı...

Önemli ve ağır görevler bence.

Ve ortodonti...

Tancan Uysal Hocam şöyle diyor;

Ortodontik tedavilerin en sevilmeyen ve hastaları en çok rahatsız eden tarafı uzun tedavi süreleridir.

Yerine göre bir yılda tedavisi tamamlanan hasta kendini şanslı hissetmektedir.

Bazı şiddetli problemlere sahip hastaların ise 8-10 yılı bulan tedavi sürelerine şahit olunmaktadır.

Bu alanda yurtdışında da ses getiren Türkiye’den 3 bilim insanının geliştirdiği yöntem ile ortodontik rahatsızlığa sahip hastaların tedavi süresi yarı yarıya kısaltılabilecek.

Tedavide ilk olarak düşük dozlu LED ışığının kullanıldığı çalışma, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tancan Uysal, Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti ABD Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Ekizer ile Serbest Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Enis Güray ve ekiplerince başarıyla gerçekleştirildi.

Çalışma ile ilgili kendi kişisel blogunda açıklama yapan İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tancan Uysal, son yıllarda yürütülen bilimsel çalışmaların da, ortodontik tedavi sürelerini kısaltılabildiğini gösterdiğini söyledi.

'Yöntem yurtdışında ses getirdi, der hoca.

Amerika’da “Tıp ve Cerrahi’de Lazer” dergisinde yayınlanmak üzere kabul edilen çalışmalarının yurt dışında büyük yankı bulduğunu kaydeden Prof. Dr. Tancan Uysal, dişlerin köklerini çevreleyen kemik dokuda biyolojik aktiviteyi arttırmak için düşük dozlu LED ışığından faydalandıklarını açıkladı.

Tedavi süresi yarı yarıya düşüyor”!

 

Yıllarca beklemeye son”

Bu yöntemin yetişkin hastalar ile iş ve sosyal hayatında diş teli sorunu yaşayan kişiler için yüz güldürücü bir gelişme olduğunu müjdeleyen Prof. Dr. Uysal, “Artık ortodonti tedavi süreçlerini daha hızlı ve hastalarımıza daha az zarar vererek tamamlayabileceğiz. Bu tip hızlandırıcı uygulamalar ülkemizde yıllarca ortodonti sırası bekleyen hastalarımıza da ortodontik tedavi imkânının önünü açacaktır.” diye konuştu.

Dişlerinize fener, ampul ışığı uygulatmayın.”

Ortodontik rahatsızlara sahip hastalara uyarıda da bulunan Prof. Dr. Uysal, diş hareketini hızlandırıyor diye ortodontik tedavi sırasında tel uygulanmış ağza ve dişlere fener, ampul gibi kaynaklarla ışık uygulamanın fayda sağlamadığını vurguladı.

Tabiii hocamızı da tanıyalım değil mi sevgili okurlar!

 

Prof. Dr. Tancan Uysal kimdir?

1976 yılında Bursa-Karacabey’de doğdu. İlkokulu Bilecik Edebali İlköğretim Okulunda, Ortaokulu Bilecik Anadolu Lisesi’nde bitirdi. Lise öğrenimini Bursa Karacabey Lisesinde birincilikle tamamladı. 1994 yılında girdiği Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 1999 yılında dönem birincisi olarak mezun oldu.

2003 yılında Selçuk Üniversitesinde doktorasını tamamladı ve Yardımcı Doçent olarak Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine atandı. 2006 tarihinde Doçentlik unvanını aldı ve Erciyes Üniversitesinde Senato Üyesi, Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Başhekimi olarak idari görevler aldı.

2011 yılında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde profesör kadrosuna atandı ve Türkiye’nin en genç profesörlerinden biri oldu. 2010-2013 yılları arasında Suudi Arabistan’ın en prestijli üniversitelerinden olan King Saud Üniversitesinde ziyaretçi profesör olarak dersler verdi.

Prof. Uysal çok sayıda yurt içi ve yurt dışı derginin editörler kurulunda ve akademik danışma kurulunda yer almaktadır. Halen Türk Ortodonti Dergisi Editörlüğünü yürütmektedir.

TÜBİTAK, ARDEB, Sağlık Bilimleri Araştırma Grubunda Danışma Kurulu Üyesi ve Yürütme Komitesi Üyesi olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Uysal, 2011-2015 yılları arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Üniversitelerarası Kurul Üyesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı olarak görev almıştır.

Yayınlarına aldığı çok sayıda atıfı bulunan Tancan Uysal’ın H indeks değeri 24’tür. 113’ü SCI-expanded kapsamında bulunan dergilerde olmak üzere yaklaşık 300'ün üstünde yayını ve sunumu bulunmaktadır.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün