Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Nobel Ödülleri

5 Nisan 2018 Perşembe 10:45 Güncelleme : 5 Nisan 2018 Perşembe 10:45

Nobel Ödülleri


Her yıl 7-14 Ekim tarihleri arasında verilen prestijli bu ödüller, Dünya’nın merakla beklediği ve akademik kariyeri olan yazar ve bilim adamlarının referans ödülü niteliğindedir.
Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stocholm’de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan bir ödüldür.
İlk Nobel ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.
Nobel ödülleri olarak bilinen bu ödül,  her Bilim dalı için ayrı bir komite tarafından verilir; İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi fizik, kimya, ekonomi alanındaki ödüller, Karolinska, Fizyoloji veya Tıp alanındaki ödülleri ve Norveç Nobel Komitesi, edebiyat alanındaki ödülleri vermektedir. Norveç parlamentosun da İsveç Akademisinden seçilen beş kişilik bir kurul ise barış alanında hak kazanan kişilere ödüllerini verir. Ödül almaya hak kazanan kişi veya kurum bir madalya, bir diploma ve yıllar içinde değişen miktarda para ödülü almaktadır. 2014 yılı itibariyle, 22 kuruluş ve 75 ekonomi alanında ödül kazananlar da dahil olmak üzere toplam 861 kişi ve kuruluşa ödül verilmiştir. Dört Nobel ödülü sahibine, Ödülü alması için kendi hükümetleri tarafından izin verilmedi. Almanya Adolf Hitler Hükümeti, Richard Kuhn (Kimya, 1938), Adolf Butenandıt (Kimya, 1939) ve Gerhard Domagk (Fizyoloji veya Tıp, 1939)’ın ödüllerini almasına izin vermedi. Sovyetler Birliği’nin baskısı doğrultusunda Boris Pasternak (Edebiyat, 1958) ödülünü reddetti. Ayrıca Nobel Ödülü almaya hak kazanan Jean-Paul Sartre (Edebiyat, 1964) ve Le Duc Tho (Barış, 1973) ödüllerini almayı reddettiler. Bunlardan Sartre hayatı boyunca tüm resmi ödülleri reddetmiştir. Le Duc Tho ise o yıllarda Vietnam’ın içinde bulunduğu durum nedeniyle ödülü almayı reddetmiştir.
Uluslararası Kızıl Haç Komitesi bugüne kadar Nobel Barış Ödülünü 6 defa almaya hak kazanmıştır. 861 Nobel ödülü kazananından, 47’si kadındır; Marie Curie 1903 yılında fizik alanında ilk Nobel Ödülünü kazanan kadın olmuştur. Curie, ayrıca 1911 yılında Nobel Kimya Ödülünü almaya da hak kazanmıştır. İlk başlarda beş dalda verilen ödüllere 1968 yılında İsveç Bankası Alfred Nobel anısına bir de “İktisat ödülü” ekledi. Bu ödüllerin dağıtılmaya başlaması 1901 tarihinden günümüze kadar süre gelmiştir. Nobel Ödülleri sahiplerini bulurken, ödüller ödülün verildiği yılda bulunan en iyi icat veya gerçekleştirilen en iyi, en kapsamlı araştırmaya verilmiştir.

Alfred Nobel, Stockholm’de 1833 yılında doğmuş İsveç’li kimyacıdır. Nitrogliserin’i patlayıcı madde olarak kullanma yollarını araştırdı. 1863 yılında Stockholm’de az miktarda nitrogliserin yapmaya başladı. Birkaç ay süren araştırmalar sonunda meydana gelen bir patlama sonucu laboratuar yıkıldı. Yine de çalışmalarına devam eden Alfred Nobel, 1865’de yeni bir fabrika kurdu ve bir süre sonra ikinci fabrikasını da açtı. 1864 yılında araştırmaların meyvesini aldı ve “Dinamit Barutu’nu buldu. Araştırmalarına devam eden Nobel, 1877’de “Balistit” adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı. 1881’de Paris’e yerleşen Nobel burada yeni bir fabrika açtı ve araştırmalarına devam etti. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün