Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Ne olacak bu şiddet?

25 Ocak 2018 Perşembe 10:23 Güncelleme : 25 Ocak 2018 Perşembe 10:23

Ne olacak bu şiddet?

Sevgili dostlar 2017 yılında  481 kadın cinayeti var. Ayrıca 382 kadın cinsel şiddete maruz kalmış.

Ve maalesef 387 yavrucak cinsel istismar görmüş.Bu yetmez gibi 134 şüpheli ölüm söz konusu.Ve 110 da tespit edilemeyen kadın cinayeti var..

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) den alınan verilere göre, Türkiye'de 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarındaki resmi evlenmelerin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2014 yılında yüzde 5,8 iken 2015 yılında yüzde 5,2’ye düştü. Türkiye'de geçtiğimiz yıl 16-17 yaş grubunda resmi çocuk gelin sayısı 31 bin 337 olarak açıklandı.Kız çocuk evlenmelerinin en fazla olduğu il yüzde 15,3 oranı ile Kilis oldu. Kilis'i sırasıyla; yüzde 15,2 ile Kars ve yüzde 15,1 ile Ağrı izledi.

Bu resmi evlenmelerin en az olduğu iller ise sırasıyla yüzde 1 ile Tunceli, yüzde 1,5 ile Rize ve yüzde 1,6 ile Trabzon oldu.

18 yaşından küçük kızını evlendirmek  için mahkemeye dava açan ailelerin sayısında bir önceki yıla göre yüzde 94,2  artış olmuştur.

Devletimizin  ve siyasilerin bu sorunu çözmesi gerekmektedir.

Türkiye’de iç ve dış kaynaklı birçok sorun yaşanmaktadır. Çocuklarımızı ve geleceğimizi olumsuz etkileyecek, 'çocuk gelinler’ ve 'çocuk  anneler’ sorunu göz ardı edilmeyecek kadar büyük bir boyutadır.

“TÜİK verilerine göre Türkiye’deki çocuk gelin sayısı 181 bini aşmış durumdadır.Erken yaşta evlilikler, kız çocuklarının kendilerini koruyamayacak yaşta  evlendirilmeleri utanılacak ve asla affedilemeyecek konumdadır. En temel insan hakkı olan eğitim haklarının önündeki en büyük  engel çocukların çok küçük yaşta  gelin edilmeleridir, evlendirilmeleridir. Nüfusun yarısı olan kız çocukları ve kadınların eğitim fırsatından  yoksun kalması, ülkenin gelişmesini, kalkınmasını ve demokratikleşmesini  engelleyecektir.

Türk Medeni Kanunu’na göre evlilik yaşı, 17 yaşını bitirme  koşuluna bağlıdır.

Türk Ceza Kanunu’na göre de resmi nikah yapılmadan  evlendirilme bir suçtur. Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre de “18 yaşına kadar her  insan çocuktur, korumak ve desteklemek gerekir.”

Ama maalesef veriler çocuklarımızı koruyamadığımızı gösteriyor.

Gelelim kadınlarımıza.

Kocaları, babaları, erkek kardeşleri ağabeyleri tarafından dövülen, öldürülen kadınlara! Bu cinayetlerde toplam 481 kadın ve aile bireyi öldürüldü. 109 kadın ve aile bireyi de yaralandı.

Kadın cinayetlerinin yüzde 85’ini kocalar, sevgililer, eski kocalar, ayrılınmak istenen sevgililer işledi.

Bilimsel araştırmalara göre Türkiye’de her iki kadından biri eşinden veya birlikte yaşadığı erkekten şiddet görüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ise ortalama 10 kadından dördü erkek şiddetine maruz kalıyor.  Türkiye nüfusunun yarısını kadınların (31 Aralık 2016 itibariyle 39 milyon 771 bin 221 kadın ve kız) oluşturduğunu düşünürsek ve bu nüfusun üçte birini baz alsak bile yaklaşık en az 14 milyon kadın şiddete uğruyor. Hem de her yaşta, hamile bile olsa...

Gelelim doğamıza...

Bizi yaşatan doğamızı yaşatabiliyor muyuz acaba?

Türkiye, Yale Üniversitesi Dünya Çevre Performansı Endeksi'nde 2 yılda 33 basamak geri giderek genelde 99'uncu, Doğa ve Yaban Hayatı Koruma kategorisinde ise 180 ülke içinde 177'nci oldu. Yakılan ormanlar, taş ocakları, termik santraller... Ya hayvancıklara uygulanan şiddete ne demeli?

Yapılan araştırmalar sonucunda, neredeyse tüm şiddet suçu faillerinin çocukluklarına bakıldığında hayvan zulmü öyküsüne sahip olduklarının gözlemlendiği belirtilmiş uzmanlarca.

Bir çocuğun neden bir hayvana “kötülük yapmak istediğini anlamaya çalışmak”  üzerine araştırmalar yapılmış. Evde  şiddet gördüğü anlaşılmış.

13 kadın öldürmekten suçlu bulunan kişi, çocukken köpekler ve kedilere ok attığını  kendisinin  ve annesinin babasından sürekli dayak yediğini aktarmış.

Evet dostlar, şiddet şiddeti doğuruyor.

Sizlere şiddetten uzak günler dilerim.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün