Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Naylon poşete hayır...

31 Ağustos 2018 Cuma 07:36 Güncelleme : 31 Ağustos 2018 Cuma 07:36

 

Naylon poşet Avrupa Birliğince yasaklandi da ne oldu…. Diyor sevgili dostum, Ahmet Gürel (İzmir Platformu Başkanı  ve Atatürk Araştırmacısı)!

 

Ve aktarıyor;

Kaldığım yazlıkta, sadece evini ve bahçesini temiz tutan ama çevresinin pislik içinde olduğunu bildiği halde, benim yaptiğim çevre temizliğime katılmayan komşularımla, bilerek bayramlaşmadım.

Ama yoldan geçenler tarafindan alkışlandım...

Belediyeler yaptığı göstermelik naylon poşet projelerini, kağit torba ve fileye dönüştürmedikleri için bu projeleri yürütemediler...

 

Toprakta yüz yıllarca kalan naylon yerine, son icat olan kimyasal çözünürlüklü torba, toprağa kimyasalları doğaya bırakan bu poşetlerle ile bizleri kandırdılar...

 

Hani bu yıl, naylon poşet yasaklanacaktı?..

 

İzmir Platformu olarak vatanı ve vatan toprağını korumak amacı ile 2010 yılında 100 arkadaşımla beraber kurulduk. Birçok kent ve insani sorunla uğraşırken, valilik sadece bir konuya odaklanın, dedi.

 

Bu malum konu çevre ve doğanın baş düşmanı 'NAYLON POŞET' konusu idi.

 

İzmir çevre mühendisleri odası ile beraber hazırladığımız; 2012 yılında yaptığımız; “İzmir ilinde naylon poşet kullanımı kaynaklı çevre kirliliğinin önlenmesi” konulu çalışmamız, ilgili kuruluşlarca 8 yıldır komisyonlarda bekletilmektedir.

Geçen altı yıl içinde ülkemizde neler oldu?

 

Neler doğayı kirletirken daha da arttı?

• Kanalizasyonlar naylon poşet ile tıkanarak milyarlarca lira kanal bakım masrafına yol açıldı…

• Akarsuların akış rejimleri bozuldu ve buna bağlı olarak denizler daha da kirlendi.

• Naylon poşet, doğal yaşam ortamlarına verdiği zararla, nesli tehlike altındaki türlerin varlığını daha da tehlikeye soktu.

• Naylon poşet, hayvanlar tarafından yiyecek sanılıp yenildi ve ölmelerine neden olundu.

• Dünya Doğa Vakfı'na göre naylon poşetlerden ötürü her yıl 100,000'in üzerinde balina, fok, su kaplumbağası ve kuş ölmektedir. Karada ise inekler, keçiler ve öteki hayvanlar yem ararken genellikle plastik parçalarını yemekte ve bu nedenle hastalanıp ölebilmektedir. 

• Naylon poşet, petrol ürünü olduğu için, ülkenin dışa bağımlılığını daha da arttırdı.

• Üç-beş naylon poşet üreticisi para kazanmaya devam etti.

 

Keşke başka alanlara geçerek, çevreyi bozma vebalinden kurtulsalardı.

ABD, Fransa, Tayvan, İrlanda, İtalya, Belçika, Kenya, Güney Afrika, Uganda, Ruanda ve Hindistan gibi ülkeler naylon poşet kullanmazken,bizler “bio çözünürlü” poşet icadı ile kendimizi avutmaktayız.

02 mart 2015 tarihli gazete haberlerinde; Avrupa Birliği, naylon torbalarının kullanımını azaltmak için sert önlemler aldı, denilmektedir.

Haberin devamında; AB üyesi 28 ülke, naylon torbalarının tamamen yasaklama, üretimine ek vergi getirme, marketlerde ücretli satma gibi önlemler alma kararı verdi.

Bir naylon torbanın doğada yok olması 450 yıl alıyor, denilmektedir.

Naylon poşetin yasaklanmasına karşı çıkan süpermarketler ve imalatçıların AB’nin aldığı kararlara uyması gerektiği kanısındayız.

Kendi çocuklarına nefes alacak bir dünya bırakmak isteyen herkes, her işletmeci geç kalınmış bu önlemi alarak, zararın neresinden dönülürse kardır diye düşünmeye çağırıyoruz.

Sevgili dostuma katılmamak mümkün mü?

Hele bayram sonrası havada karada denizde uçuşan  naylon poşetlerden sonra!

Aaa bu arada belirteyim ben de İzmir Platformu kurucu yönetim üyelerindenim.

İZMİR Ege'nin incisi, Viktor Hugo'nun prensese benzettiği İZMİR, demokrasinin beşiği İZMİR; inanıyorum bir ilki gerçekleştirecek ve tüm İzmir'de naylon poşet yasaklanacak kullanılmayacak!

Teşekkürler AHMET GÜREL, bu konuyu tekrar gündeme taşıdığın için sağ ol var ol!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün