Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

İzmirli Sanatçılar... Serap Yenici mucizesi...

18 Ağustos 2016 Perşembe 00:00 Güncelleme : 18 Ağustos 2016 Perşembe 00:00

Serap Yenici, İzmirimizin yüz ağartan sanatçılarından sadece bir tanesi.

Malum İzmir demokrasinin beşiği, güzeller diyarı ve sanatçı üreten bir fabrika adeta.

İşte Serap Yenici de bu fabrikadan en güzel ürün...

Dişiyle tırnağı ile karekteri ve sağlam duruşu ile zirvelere çıktı.

Gerçekten sanat yaptı.

Ege Üniversitesi Konservatuvar'dan mezun.

Ama yetinmedi, İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın tüm eğitim programlarını bitirdi.

TRT spikerlerinden Taylan Çamdoruk’un öğrencisi olarak diksiyon ve sunuculuk eğitimi aldı.

Okul dönemlerinde başlayan ve bugünlere kadar devam eden sahne tecrübesini, “müzik programları” ile İzmir “Kanal 1” televizyonundan gelen teklif üzerine televizyonla birleştirmiş oldu.

Serap Yenici, 2000 yılında İstanbul Flash TV’den gelen teklif üzerine dış yapım şirketi Hayal Gemisi ile anlaşarak, aktif TV sunuculuğu kariyerine 2 sezonluk (hafta içi her gün sanatçı konuklu) müzik eğlence programı ile adım atmış oldu.

Yenici, “reklam müzikleri” ile ilgili ilk çalışmalarına merhum Melih Kibar ile birlikte tamamladığı “okul bitirme tezi” ile başladı. Sonrasında Jingle House, Özkan Turgay, Müjdat Akgün, Volkan Gücer gibi pek çok önemli müzik adamıyla çalışarak reklam müziklerine ses verdi.

“Dizi müzikleri” üzerine de pek çok çalışma yapan Serap Yenici’nin en önemli çalışmaları arasında “Baldız Geliyorum Demez” , “Kara Melek” ve daha birçok sevilen dizide yaptığı başarılı seslendirme çalışmaları ile “Annem” dizi müziği çalışmalarında yer aldı. Pek çok dizide yardımcı oyuncu, konuk sanatçı olarak da yer alan Yenici, oyunculuk kariyerine de başarılı imzalar attı.

Sayısız söz ve müzik çalışmaları ile MSG’de “asil üye” konumunda yer alan Serap Yenici, aynı zamanda MÜYOR üyesi olarak da pek çok sanatçı dostunun albümünde sesiyle yer aldı.

Serap Yenici bu defa bambaşka müthiş bir çalışmayla karşımızda.

Atatürk'ün "Ümmid- Aşkım" adlı şiirini şarkı olarak bizlere sunuyor.

Atamızın Fikriye Hanım'a ithaf ettiği duygusal şiire, Fikriye Hanım da yanıt veriyor tabii.

O güzel şarkıyı da Serap Yenici'den dinliyoruz.

Enis Ülger'in 'Fikriye' kitabından alıntılar var.

Bitmedi; arada şiirleri de Serap'la beraber Hakan Yılmaz seslendiriyor.

Bu albüm olağan üstü.

Tüm emek verenlerin ellerine, duygularına, düşüncelerine sağlık.

Ben galiba biraz şövenistim...

İzmirli sanatçılara tüm İzmirliler destek verip, iftiharlarını da, verdikleri destekle belirtmeli.

Kurum ve kuruluşlar, belediyeler böylesine güzel eserler yaratan sanatçılarla onur duyduklarını verdikleri sahne destekleri ile aktarmalı...

Tüm İzmirlilerin İzmirli sanatçıları dinleme hakkını unutmamalı.

Yaşa sen Serap, yaşayın çok yaşayın bu güzel albüme emek verenler.

Sayısız söz ve müzik çalışmaları ile MSG’de “asil üye” konumunda yer alan Serap Yenici, aynı zamanda MÜYOR üyesi olarak da pek çok sanatçı dostunun albümünde sesiyle yer aldı.

Serap Yenici, Ege, Hazal, Nadide Sultan, Orhan Ölmez, Gökhan Türkmen, Cihan Konuk, Sinan Erkoç’un da içinde bulunduğu 10 kişilik solistin yorumladığı “Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar” projesinde “Mendilimin Yeşili” türküsünü seslendirdi.

Yenici, farklı konular ve renkli sanatçı konukların yer aldığı hafta içi hergün saat 14:25-16:00 saatlerinde yayınlanan “Herkes Güzel Olacak” programını canlı olarak Cine5 televizyonunda sundu.

Serap Yenici, Kasım 2010’dan başlayarak, her Cumartesi 22:00’de yayınlanan ve müzik sektörünün birbirinden değerli konuklarıyla sohbet ve müziğin birleştiği “Yıldızlar Gece Parlar” programının sunuculuğunu ve aynı zamanda zamanda yapımcılığını üstlendi.

En önde gelen uluslararası sanat festivallerinde ülkemizi başarıyla temsil eden Yenici,
2010 yılında Malta Uluslararası Wafa Müzik Festivali’nde 3.'lük ödülü ile 2011 yılında Varna Sea Memories Müzik Festivali’nde “En İyi Yorumcu” dalında 1.'lik ödülleri ile
uluslararası başarılara da damgasını vurmuştur.

Serap Yenici, Türkiye’nin en önde gelen kurumsal şirketlerinin ulusal ve uluslararası organizasyonlarında, sektörel kongrelerde, gala geceleri ve açılış etkinliklerinde “öncelikli” tercih edilen sanatçılar arasında yer almaktadır. Yenici’nin profesyonel müzisyenlerden oluşan seçkin orkestrasıyla yer aldığı geniş sahne repertuarı “etkinlik konseptine” uygun olarak 7 dilde seslendirdiği ve jazz, Latin, pop türlerinde en popüler yabancı şarkılar ile devam ediyor.

 

 

 

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün