Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

İzmir'den Foça'ya dans rüzgarı esti!

1 Mart 2018 Perşembe 09:49 Güncelleme : 1 Mart 2018 Perşembe 09:49

İzmir'den Foça'ya dans rüzgarı esti!

Foça Belediyesi Kültür Merkezine uğradım geçenlerde. Belediyemizin Foklör hocası Derya Çakırefe hafif bir tınıyla dans figürleri çalışıyordu. Öğretmenim ne kadar renkli figürler ve hoş bir tını dediğimde yanıtı şöyle oldu.
_ Hülya hocam yurt dışından gelen müthiş bir grup ve öğretmenden akşamları ve hafta sonları özel bir eğitim aldım. İnanılmaz keyifli ve faydalı , bende şimdi gençlerimize bu dansları öğreteceğim dedi. Ve o anda benimde ruhumda da umut rüzgarları esti gençler adına çok sevindim.
Lütfen hocam anlatır mısınız Foça mıza taşıdığınız bu güzelliği dedim ve anlatmaya başladı:

SDS (Spanish Dance Society)
1965 yılında Güney Afrika'da, İspanyolca dansı, ilk kez bir öğretim yöntemine göre sınıflandırılıp ve yaş ve kabiliyetlere göre derecelendirilmiş ve İspanyol Dans Topluluğu, Johannesburg, Cape Town ve Durban'dan üst düzey öğretmenler tarafından kurulmuş. Royal Academy of Dance'ın denetçisi Ivy Conmee'nin önerisi üzerine kurucu üyeler arasında, Johannesburg'tan Mercedes Molina, Rhoda Rivkind ve Madame Gitanilla, Cape Town'dan Deanna Blacher ve Marina Keet ve Theo Dantes'den kurucu müfredat oluşturmuşlar. Escuela Bolera egzersizleri ve dansları da dahil olmak üzere, İspanyol dansının temel bileşenleri, İspanyolca dans tekniğini öğretmek için bir yöntem haline getirilmiş. Kurucuların hepsi değerli İspanyol öğretmenleri ile ve / veya tanınmış İspanyol dans okullarından oluşmakta. Öğrenci, dansları oluşturan temel bileşenlerle dansı öğrenmeye başlıyor. Teknik castanet oynamayıp, basamaklara, ayak hareketine, kol hareketlerine ve çeşitli dönüş türlerine göre, her aşamada iki veya üç dans sunumla sonuçlanan yedi kademeli ve üst düzey üç kademeli olarak dans öğretiliyor. Bölgesel, klasik veya flamenko stilleri var.
Dansçı bunu yalnızca okumak istiyorsa saf bir flamenko ders programı da var.. Çoğu öğrenci, hem programı izliyor . Ayrıca dansı öğrenip öğretmek isteyenler için devam eden üç sınav sözkonusu.
Daha önceki eserlerin, teori ve tarihsel geçmişin yanı sıra müziği, dans psikolojisi ve anatomisini anlama bilgisinden oluşuyor müfredat.Öğretmenler için yapılan final sınavında, Marina Keet tarafından Madrid'de Eloy Pericet'le yapılan derslerine göre sınıflandırılan Pericet Escuela Bolera ders programı ve dansları da bulunmakta. Müfredat kitapları, teori ve kayıtlı müzik ders programına eşlik edilebiliyor. Marina Keet tarafından Madrid'de Eloy Pericet'le yapılan derslerine göre sınıflandırılan Pericet Escuela Bolera ders programı ve dansları da bulunmaktadır. Müfredat kitapları, teori ve kayıtlı müzik ders programına eşlik edilebilir. Bu İspanyol Dans Topluluğu dünya çapında yayılmış. Şu anda Avustralya, Belçika, Kanada, Kıbrıs, İngiltere, Yunanistan, İtalya, Malta, Meksika, Rusya, Singapur Güney Afrika, Tayland, ABD ve Almanya'da öğretilmekte. Hayırseverlik ve kâr amacı gütmeyen Topluluğun amacı, sunum, yürütme ve talimata mükemmellik peşinde koşarak, İspanyol dansı sanatına ilgi duyulmasını sağlamak. Sınavlar, her merkezde, dış denetçiler tarafından yılda bir kez yapılıyor. Topluluğun ders programı Güney Afrika ve ABD'de derece derslerinde kullanılıyor. Eğitimin kalpleri öğreticileri çok önemli ve özverili. Dansın ustaları Ebru Çavuşoğlu ve Katerina Voulgari’nin yol arkadaşlığı bundan 8 sene öncesine dayanıyor. Yılda 1 veya 2 kez düzenlenen workshop ve fiestalar da onları bugünlere gelmişler. Katerina Voulgari SDS (Spanish Dance Society) üst düzey eğitmenlerinden!. Teorik bilgiler , Ritimler, dönüşler, el/ayak/ beden kullanımı, postür, castanet kullanımı ve birkaç küçük koreografi’den oluşan program sene içinde normal sınıf dersleri haricinde çalışılıyor. Sınavlarla Uluslararası Öğrenci Sertifikası na sahip olunuyor. Bu eğitmenliğe kadar giden zorlu ama keyifli bir süreç... Ebru Çavuşoğlu tarafından kurulan 12 Dans Sanat Atölyesi SDS’in Türkiye ayağı olmayı başarmış. Bu sene okullarında 2.si düzenlenen sınavla öğrenciler başarıyla sertifikalarını almaya hak kazanmış. Son dönem projelerine gelirsek; İkili çalışmalarına hız verilmiş ve Türkiye & Yunanistan ortak yapımı Flamenko gösterisi olarak CARMEN’i seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyorlar. Ekipte Türk ve Yunan yaklaşık 15 dansçı var. Mayıs ayı gibi gösterimi planlanan proje hem İzmir’de hem Atina’da sergilenecek.projeye 'Paquito takma adıyla tanınan Ünlü besteci Avni Anılın evladı Ezgi Anıl ,
Neyde Foça Belediyesi kültür sanat sorumlusu Oğuzhan Çakırefe ,cajonda Tansel Özalp bulunuyor.
Dansçılar ise:
Burcu Özbalkan
Derya Çakırefe
Şebnem Er
Aykut Lenger
Eylül Gedikler
Zeynep Edes
Naz Derin edis
Nevhis Hepcoşkun
Alper Yiğitbaş


 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün