Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

İyi halli tecavüzcüler, dayakçılar ve iyi halci savcılar, hakimler'

16 Temmuz 2015 Perşembe 00:00 Güncelleme : 16 Temmuz 2015 Perşembe 00:00

Günlerdir uykularım kaçıyor düşünmekten.

Rüyalarıma giriyor 3 yaşında üzerinde sigara söndürülen bebe, 70 yaşında felçli, gözleri görmeyen tecavüze uğrayan ninecik, 20 yaşında ve 4,5 aylık hamile kocasının öldürdüğü genç ana adayı, ben 23 kiloyum adam dev gibi nasıl direneyim hakim amca diye bağıran tecavüz mağduru çocuk!

İyi hal indirimi uygulayan hakimleri, savcıları çok merak ediyorum.

Çocukları, kardeşleri, anaları bu haberleri ve iyi hal indirimlerini nasıl karşılıyor acaba?

İyi hal indirimi verirken bir tecavüzcüye, darpçıya empati yapıyorlar mı acaba?

Şöyle basında çıkan haberlere bir baktım ve hep birlikte göz gezdirelim istedim.

Şöyle bir bakalım:

_3 yaşındaki küçücük bir kız, uyuşturucu bağımlısı babası tarafından 5 buçuk saat boyunca işkenceye maruz bırakılmış sigara yedirilmis, ıslatılmış ve bu süre içerisinde demir çubuklarla defalarca darp edilmiş.
Bu psikopat baba çocuğu hastaneye goturmemesi için annesini ölümle tehdit etmesine rağmen anne çocuğu alıp hastaneye götürüyor. Sonrası "sonun geldi ölümün elimden olacak" tarzı mesajlar atılıyor.
Babayla ilgili çocuğun hürriyetine tehdit, kasten yaralama, eziyet, öldürmeye teşebbüs tehdit suçlarından şikayetçi olunmuş.
Kendisi yakalanmış ve sulh ceza mahkemesine çıkarılmış ve bilin bakalım ne olmuş

"Salınmış!!!"
Bebeciğin anası; günlerdir yatakta babası ve kızı ile birlikte kendisini eve kilitlemiş yaşamaya çalışıyor.

Kadın avukatını arayarak "avukat hanım tek umudum tutuklanmasıydı, şimdi ne yapacağım dışarı çıkmaya korkuyorum" diyormuş.

Acaba sonları ne olur sizce sevgili okurlarım?

Başka bir vahşet:
_"Diyarbakır'da 70 yaşındaki felçli ve görme engelli kadına tecavüz eden Abdullah T. hakkında 21 yıl hapis istendi. Ancak hüküm 8 yıl 4 ay oldu! Kendisini savunamayacak yaşlı bir kadına karşı suç işleyen sanığın duruşmalarda sergilediği 'olumlu davranışlar' dikkate alınmış, "iyi hal" kavramı devreye girmiş .

_İşte toplum vicdanını sızlatan o kararlara dair örneklerden bazıları:

Bingöl'de 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddia edilen 8 uzman çavuştan 6'sı "iyi hal" indirimi uygulanarak 1 ila 7 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.

Adana'da Mehmet Ç., 4.5 aylık hamile eşi Burcu Ç.'yi (20) tabancayla öldürdü. Mahkeme, sanığa tahrik ve iyi hal indirimiyle 18 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

_İstanbul'da 2007-2011 yılları arasında 6 ile 13 yaşları arasındaki 10 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan Doğan Dizdar'ın 183 yıllık cezası iyi halden 151 yıla düşürüldü.

_Erzurum'da geçen yıl parkta zihinsel engelli 17 yaşındaki C.Y.'ye tecavüz eden 43 yaşındaki İ.G.'nin cezasını mahkeme duruşmalarda gözlemlenen 'iyi hali' sebebiyle 1 yıl 4 ay indirdi.

_Bingöl'de 12 yaşındayken 7 kişinin tecavüzüne uğrayıp doğum yapan Ç.Y davasında mahkeme 3 sanığa iyi hallerinden dolayı 3 yıl ceza indirimi yaptı.

_Adana'dan 12 yaşındaki kız, 2012'de kapıcı dairesinde Semih Y.'nin tecavüzüne uğradı. Talihsiz kız korkusundan yaşadıklarını 2 yıl sonra anlatabildi. Semih Y., önce 21 yıla çarptırıldı. Ancak mahkeme, sanığın duruşmadaki iyi halini de göz önüne alıp, cezasını 17 yıl 6 aya indirildi.

_Siirt’te yöneticisi olduğu okuldaki küçük kızlara cinsel istismarda bulunan, skandal açığa çıktıktan sonra uzun süre firari yaşayan, dosyanın kapatılması için Siirt’te aile üzerinde toplumsal baskı kurmaya çalışan ve yakalandıktan sonra duruşmaları izleyen kadınlara hakaretlerde bulunan okul müdür yardımcısı Fahrettin K.’ya, indirimli ceza uygulandığı ortaya çıktı. Daha önce davanın 10 tutuklu sanığını 5 ila 32 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına mahkum eden ancak başta tatminkar bulunan cezalarda çok sayıda indirim yaptığı ortaya çıkan Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 4 kız için toplam 46 yıl hapisle cezalandırdığı Fahrettin K.’nın cezasında da birçok indirime gittiği açığa çıktı.

Dava açıldıktan sonra aylarca firari yaşayan, mahkemeye gelmeyen, kadınlara karar duruşmasında “Sizin yüzünüzden yatıyorum” diyerek hakaretler eden Fahrettin K.’nin cezasında, örneğine nadir rastlanır biçimde, “Verilecek cezanın sanık üzerindeki olası etkisi göz önüne alınarak” 6’da 1 oranında takdir indirimi de yapıldı. Zanlının diğer iki kıza yönelik cinsel istismarında ise kızların beden ve ruh sağlığı bozulmadığı gerekçesiyle 5’er yıl ceza verildi. Okul yöneticisi olması nedeniyle cezası artan Fahrettin K.’ye bu kez de firari olmasına rağmen “iyi hal” indirimi yapıldı ve cezası 6’da bir düşürüldü. Yargıtay, tüm bu kararları onadı.

_Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi, sevgilisi Çilem Hülya Berkil'i üzerine benzin döküp yakarak öldüren Abdurrahman Gazi Göçer'e verdiği cezadan "iyi halden" 6 yıl indirim yaptı. Mahkeme, "canavarca hisle insan öldürmek" suçundan mahkum ettiği sanığa yaptığı iyi hal indirimini "sanığın sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki olumlu davranışları, cezanın sanığın üzerindeki olası etkileri ve dosya kapsamı" gerekçelerine dayandırdı. Müdahil avukatları ise iyi hal indirimine "Sanıkların takım elbise giyip gelmesi iyi hal sebebi olarak alınırsa toplumsal vicdanımız ve kadının insan hakları kavramının zedelenmesi söz konusu olacaktır" diyerek isyan etti. Sanığın iyi hal indirimi aldığı davada, sanığın babası ve jandarmalar ise delilleri karartmak için rüşvet alıp vermek suçundan mahkum oldu.

_Siirt’in Pervari ilçesinde 7 Aralık 2010’da 6 yaşındaki A.K adlı çocuğu okul inşaatına götürerek tecavüz eden ve çocuğun ruh sağlığının bozulmasına neden olan Nurullah Şipal’in karar duruşması gerçekleşti. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanık avukatı ile A.K’nin yakınları ve avukatı katıldı.

Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu’nun 30 Mart 2012 tarihli raporunda A.K’nin ruh sağlığının bozulduğuna hükmettiğini değerlendiren iddianame, sanığın ilk ifadesinde de yaşananların yer aldığına dikkat çekti. İddianamede suçun cinsel istismar kapsamında değerlendirilmesi ve 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.İyi halle indirim aldı sanık.

_Bingöl'de 16 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddia edilen 8 uzman çavuşun yargılandığı dava sonuçlandı.
"İyi hal" indirimi alan 6 sanık, 1 ila 7 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldı.
Olay, 2013 yılında Bingöl'de yaşayan 16 yaşındaki E.A'nın annesine anlattıklarıyla ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında 8 uzman çavuş gözaltına alındı.
Mahkemeye sevk edilen sanıklar hakkında "cinsel istismar ve hürriyetinden yoksun bırakma" suçlamarıyla 10 ila 32 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.
Mahkeme uzman çavuşların tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

2 yıl süren davada kararda; 6 sanık hakkında "iyi hal" indirimi yapan mahkeme, 1 yıl ila 7 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. 2 uzman çavuş ise beraat etti.
Ceza indirimine gerekçe olarak sanıkların "yargılama sürecindeki tutum ve davranışları" gösterildi.

Ben tecavüzcü, darpçı,dayakçılara verilen iyi hal indirimini anlamakta zorlanıyorum. Anlayamıyorum dostlar.şöyle bir iceledim:Kanun koyucu der ki.

İyi hal indirimi, Türk Ceza Kanunu'nun 62. maddesinde 'takdiri indirim nedenleri' başlığı altında düzenlenmektedir. Bu maddeye göre takdiri nedenlerin varlığı halinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine, müebbet hapis cezası; müebbet hapis cezası yerine de 25 yıl hapis cezası verilebilecektir. Diğer cezalar bakımından ise cezaların altıda birine kadar indirim öngörülmüştür. Madde kapsamında takdiri indirim nedenlerini failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışlar, cezanın failin üzerindeki olası etkileri gibi hususlar oluşturmaktadır. Hakim bahsettiğimiz hususları dikkate alarak failin cezasında maddede öngörülen biçimde indirim takdir edebilecektir.
Davalarda yasa uygulanarak yapılan ve 3 yıla kadar cezanın düşürülmesini öngören "iyi hal indirimi", kimi iyi hal indirimi zaman zaman tartışmalara neden oluyor.

Tıpkı hukukçular gibi, vatandaşlar da iyi hal indirimi'ne ağır eleştiriler yöneltiyor. Peki iyi hal indirimi adil mi, değil mi? ....

Kişisel fikrim tecavüzün , dayağın iyi hali olmaz olamaz.

Öldürünceye kadar döv, felçli, ama nineye tecavüz et; tak kravatı, ol traşı , al iyi hal indirimini.

Bu arada CHP milletvekili Aylin Nazlıaka,geçmiş dönemde; kadın cinayetlerinde sanıklara tahrik ve iyi hal indirimi yapılmaması için kanun teklifi vermişti...

Hukukçular ise der ki;

Hakim isterse uygulamaz, ya insiyatifte var.

Bir avukat şöyle diyor;"İyi hal, takdiri indirim nedenidir. Hakim, isterse bunu uygular istemezse uygulamaz. Ama tecavüz olaylarıyla indirimin uygulanmaması gerekiyor. Bu başka sapkınlara bir şekilde örnek oluyor."

"Takdir tamamıyla hakimdedir. Bazı tecavüz davalarında psikolojik sebepler var ama bunu hukuki olarak tanımlamak mümkün değil" derler.

Vallahi sevgili okurlarım ben hayret ve ibretle okuyor izliyorum iyi halli tecavüzcülere iyi hal indirimini uygulayanları.

Sizlere iyi günler dilerim Allah korusun hepimizi.

 

Üzüldüm:

Bayram nedeniyle birden fırlayan sebze, meyve fiyatları gerçekten çok anlamlı ve çok üzücü. Üzüldüm çok üzüldüm.

 

Sevindim:

Can dostlar susuz kalmasın!
Foça Belediyesi, sokak hayvanlarının susuz kalmalarını önlemek için ilçenin muhtelif bölgelerine ve beldelere otomatik su kapları yerleştirdi.
Özellikle içinde bulunduğumuz sıcak yaz günlerinde su bulmakta zorlanan sokak hayvanları için hazırlanan su kapları, can dostların susuz kalmasını önlüyor.
Su tesisatlarını yanında montajı yapılan 20 adet otomatik su kabı, üzerlerindeki şamandıra sistemleri sayesinde suyu muhafaza ediyor. Kaplar boşaldıkça, otomatik olarak su doluyor. Bu habere çok ama çok sevindim.

 

Hadi Gülelim:

Temel’in arka cebinden cüzdanı çalınmış.

Dursun sormuş;

-“Ula hırsızın elini cebine soktuğunu farketmedin mu?”

- “Ula nerden pileydum da, pir elin cebume cirdiğini farkettum ama çendi elum miydi, değil miydi onu farkedemedum.”

 

Söz Altındır:

Iyi ağaç kolay yetişmez; rüzgar ne denli güçlü eserse, ağaç da o denli sağlam olur.

(J.Willard Marriot)

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün