Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Doktorlara ne yapılıyor ?

4 Kasım 2017 Cumartesi 10:39 Güncelleme : 4 Kasım 2017 Cumartesi 10:39

Doktorlara ne yapılıyor ?

Tıp eğitimi en zor eğitimlerin başında gelir şüphesiz. Eğitim süresi de diğer fakültelerin eğitiminden daha uzundur. Sonrasında da devreye uzmanlık eğitimi gerekir. Üniversite ve araştırma hastanelerinde ise, doçentlik , profosörlük derken uzar gider. Sürekli yayın takip etmeleri olmazsa olmazdır. Tıp litaratürine yetişmek öğle her babayiğidin harcı olmasa gerek. Yenilikler, gelişen teknolojinin takibi, eğitimi derken eğitim yaşamlarında hiç bitmez. Yaşamlarının eğitim dışı da hasta muayenesi, cerrahsabelirli günlerde de ameliyatla geçer. Her sabah ve akşamüstü vizit yaparlar yatan hastalara. Yani ekipleriyle beraber tek tek yatan hasta takibi yaparlar.
Bu arada nöbetleri vardır. Bazen yirmidört bazen otuzaltı saati bulur nöbetleri…

Bu ara yeni mezunları da yetiştirmek için çaba harcarlar. Unuttum bir de son sınıflar yani intörn doktorlara yol yordam gösterir onlara da staj yaptırırlar.. Üniversite hastanelerinde çalışıyorlarsa.. belli saat derse girmeleri ön koşullardandır. Haftada bir gün heyet vardır heyete girip her branştan doktorlarla karar verme, rapor verme konusu da gündemlerindedir. Kritik hastalıklarda ise Konsey düzenlenir haftada bir gün konseyde her bölümden katılımla ortak tedavide birleşme bütünlüğü çalışmaları olur. Seminerler, konferanslar, toplantılar.Laf anlamayan , söyleneni kavramayan hasta tiplerini saymadım bile. Taciz, uğradıkları şiddet de çabası. Hitap ettikleri kitle her sosyo kültür yapıdan. Serhoşu, belalısı ooo…

Vallahi ben yazarken zihinsel ve bedensel olarak yoruldum.Yaa onlar ne yapsın? Aldıkları ücret ise bu emeğin karşılığı değildir.Bu tempoya ne beyin dayanır, ne beden, ne de ruh! Bu insanların eşleri, evlatları , anaları, babaları da var. Ev geçindiriyorlar. Ciddi kişisel sorumlulukları da var! Sevgili dostlar bunları neden yazdın diyeceksiniz. Geçen gün üç fidan doktor intihar etti. Durup da yetkililer biraz şapkayı önlerine koyup düşünsünler diye yazdım. Doktorlar toplumun en önemli değeridir. Her şeyin başında sağlık gelir. Olmaya devlet cihanda bir nefes doktor gibi diyorum ben, sağlıcakla kalın!

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün