Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Yaz mevsimi ve araçlar

3 Temmuz 2020 Cuma 09:50 Güncelleme : 3 Temmuz 2020 Cuma 09:50

Değerli trafik dostlarım, trafikte meydana gelen birçok masum insanın canına kasteden ölümlü

kazalar artarak devam ediyor. AB kriterlerine rağmen olumsuzluklar sürüyor. Sürücü güvenliğinin öncelik kazanması yönünde muhtelif çalışmalar olsa da, bazı sonuçlar korkutucu. Can kayıplarının asgariye indirilmesi çok önem arz ediyor.                                           

Can kurtarıcımız olarak aracımızda “sağlıklı lastiklerimiz” bulunmalı ve bu yönde önemli tedbirler ihmal edilmemelidir.

İçinde bulunduğumuz günlerde yaz mevsiminin gelmesiyle araçlarımıza 'yaz lastiği' takmanın gerekliliğini hatırlatmak istiyorum.

Diğer taraftan,  yaz ve kış şartlarına uygun görülen yeni dönem ürün lastikleri koruyucu ve emniyet içerikli lastiklerdir.

Lastik sektörü, pazar ve gelişim konumlarını artırma çabasındayken, güvenceler ise tüm ülkelerde artarak devam ediyor. Geçmiş yılların kullanımı olan 'kar zinciri' ve 'yaz lastikleri'  mevsimsel değişimlerle yerini artık yeni teknolojilere bırakıyor. Amerikan Karayolları Trafik İdaresi (NHTSA)  böylesi ürünlere yapılan gelişmişliklerin kabulünü  onaylamaktadır. Böylesi çalışmalar ve gelişmeler ülkemiz çapında oluşumun gurur kaynağı olarak değer sağlar.

Çamurlu yollar ve aksamalı yol güzergahlarında kullanılan lastiklerin yol tutuşları artmaktadır.

İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminin ilk günlerinde ise, kullanacak olduğumuz aracımızın lastikleri; iki yönlü ve üç boyutlu olup teknolojik kalınlık değerleri iki yönlü olarak azaltılmıştır.                    

Azaltılmış olan kalınlık teknolojileri sayesinde lastikler emniyeti sağlarken, yol tutuş giderek artmaktadır.

Ne var ki; kullandığımız araçlarımızın altından yol boyu süresince rüzgar geçecektir. Bu sebeple her 10 bin km'de bir defa aracımızın, rot-balans ve tüm ön düzen ayarlarının yapılmasını sağlamalıyız.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün