Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Yaz mevsimi ve alkol…

24 Temmuz 2020 Cuma 00:25 Güncelleme : 24 Temmuz 2020 Cuma 00:29

Değerli trafik dostlarım, ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında ölümlerdeki oran azalmazken, asıl korkumuz ise kazaların eksiksiz devam etmesidir.

Çünkü; yetkililerce kazaların meydana gelişinde, alkollü sürücünün kazaya sebep olduğu açıklanmıyor, ceza miktarlarının azlığı belirtilmiyor.

Üstelik rapor tanziminde sürücü hatası yerine, araçtaki bir teknik arıza veya yol durumu hatası gibi demirbaş cümleler kullanmakta.

Unutulmamalı; bu şekilde meydana gelen kazalar yanlış yönlendirildiğinde; ölümlü kazalara sebep

olan nice olumsuzluklar artacaktır. Alkollüyken araç kullanan sürücünün yaptığı ölümlü veya maddi hasarlı her tür kazanın sebebi, kişiler için halk sağlığı sorunudur, acilen tedavi ve denetim yollarının açılması gerekir.

Bu durumda bir diğer sorun ise; her kaza sonucunda sürücü ve yayaların maruz kaldıkları yaralanmalar sonucu çıkan tedavi masraflarının, işten alınma durumlarının ve çalışanların iş kayıplarının da kişi ve ülke ekonomisine olumsuz etki edeceği ve bir hayli artacağıdır.

Ülkemiz trafiğinde gerçekleşen kazalarda alkol kullanımı en önemli etken olarak kabul görür. Üstelik, ekonomik zararı olduğu kadar, toplumun etkileneceği manevi kayıpların oluşumunda da etkisi bilinen fakat engellenemeyen önemli bir sebeptir; böylesine kazalar.

Unutmayalım ki alkol sürücüye, aracının hız kazanması için etkinlik sağlarken ölümlü kazanın oluşmasına yardım edebilecek derecede bir katkı verir.

İnançlarımız gereği; insanlara sarhoşluk veren, her kontrol dışı hareketin haram olacağı unutulmamalıdır.

Üstelik medeni hukukta, daha esaslı nice caydırıcı tedbirler bulunmakta, belirli durumlarda hapis cezaları dahi öngörülmektedir. Bunun için bizler kurallara uyalım, uymayanları ise uyaralım.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün