Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Yaşam güvenliğimiz?

31 Ocak 2020 Cuma 10:27 Güncelleme : 31 Ocak 2020 Cuma 10:27

Değerli trafik dostlarım, ülkemiz trafiğinde neredeyse her yıl kurtuluş savaşında verdiğimiz şehitlerimizin sayıları kadar ölümler olmakta ve her geçen yıl daha da artmaktadır...
Ulaşım ve trafik hizmetlerinin trafik güvenliğinin sağlanması ve kazaların azaltılması yönünde verdikleri hizmet ve uygulamalar aynı oranlarda ve aynı titizlikte sürüyor. Trafiğe olan katkıların tamamı, Ulaşım ve Trafik,  başlığı altında değerlendirilip ve uygulanmaktadır. Gelişmiş ülkelerin toplum ve insan içerikli gayret ve çalışmaları, trafik teknolojisiyle aynı sırada yer alabilmektedir. Çünkü yaşam sınırları yeni teknolojiler ile güçlenip artabilmektedir.
Motorlu araçların her geçen gün artarak yaşamımıza girmesi ölümlü kazaları artıran en önemli unsur olarak kabul görmektedir.
İçinde bulunduğumuz yıllarda gelişmiş ülkeler önderliğinde, Trafik güvenliği, önem kazanmakta olup gerekli tedbirler çerçevesinde birçok yasal tedbir ve uygulamalar önemle gündeme taşınabilmektedir. Ne var ki;  trafik para cezalarının ise  caydırıcılığı yetersiz kalmaktadır?
Karayolu ulaşımı çerçevesinde; ulaşım-trafik konulu eğitimler yeterli olmasalar dahi sürmektedirler.   Üstelik bu yönde nice kurum ve kuruluşlarca daha fazlasıyla uzman yetiştirilmesi yönünde hizmet ve tedbirlerin alınmasına yardımcı olunur ki; sosyal kampanyalar ile trafiğin gelişimine katkıda öncüdürler. Bu yöndeki eğitimlerin ve araştırmaların  sağladığı katkılar unutulmayıp eksiklikler ise birlikte tamamlanmalıdır. Böylesine hizmet ve iş birlikteliği sonucu  trafiğe katkı  ile insan yaşamı ve ömür sürecine destek verilebilmelidir.
Hızlı artış ve düzensiz yapılaşmalar ile teknolojik gelişmeler dahi ihmal edilmekte olurken bu yöndeki denetimsizliklerin ölümlü nice kazalara sebep olmaları ise içinde bulunduğumuz günlerde meydana gelen, Deprem felaketi, adıyla anılan fakat ihmal ve tuzak şeklinde bizlere sunulup denetlenmeyen yapılar ve can kayıpları ise yetkililerin kulağına küpe olsun…
Her trafik kazasının bir deprem olduğu artık bilinmelidir…. Ülke insanımızın yaşam güvenliği yok,olmamalı ! 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün