Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Trafikte uyulmayan yasaklar !

7 Şubat 2020 Cuma 10:19 Güncelleme : 7 Şubat 2020 Cuma 10:19

Değerli trafik dostlarım, ülkemiz trafiğinde kurallara uymayan hatalı sürücülerin yanı sıra nice kural dışı davranışlar bir türlü düzenlenememektedir?

Oysa, tespit edilen aşırı miktardaki trafik suçu tutanakları ve para cezası makbuzları sürücü

adreslerine aralıksız gönderilmektedirler. Bu uygulamalar postacılar için dağıtım hizmetlerinin ilk sıralamasında yer almaktadır.

Hazine hesabına dahil edilen trafik suçu ceza gelirleri, trafik suçları ve cezaları sürekli artmasına rağmen kaza ve cezaların azalmaması yetkili ve görevlilerin de dikkatini çekmektedir.

Alo Sürücü; Dijital bağımlılık ile mücadele dernek ve kuruluşlarını denetleyen görevliler; bir çok denetim sürecinde sürücülerin yüzde 50'ye ulaşan kısmının seyir halindeyken cep telefonu ile görüştüklerinin tespitinin yapıldığını belirtmişlerdir.

Zira, sürücülerin dijital ekipmanları kullanım gerekçeleri bakış açıları ile çakışmaktadır.

Telefon ile temas araç kullanırken, kimileri için yolda geçen zamanı değerlendirmek sayılmakta. Bazı sürücüler, seyir halinde sosyal medya takipçiliğini dahi sürdürmektedirler.

İnanılası gibi olmasa dahi, bazı uzun yol sürücülerinin araç kullanırken cep telefonlarından oyun izlemekte oldukları bilinmektedir.

Trafik ve sigara; Dünya sigarayı bırakma günü; her yılın mayıs ayında kutlanmakta iken sigaranın insanlığa verdiği zararlara ait eğitici açıklama pek fazla yok gibi? Ancak ülkemizde 4207 sayılı yasa ile toplu taşımacılıkta başlayan araç denetimi uygulamaları sonucu önemli başlangıç tedbirleri alınabilmişti.

Bugünlere gelindiğinde özel araç sürücülerinin yanı sıra yolcuların da artık araçlarda sigara içmeleri yasaklanmıştır, içilmeyecektir.

Üstelik bu denetimler günün her saati ve zamanı sürmektedir.

Değerli dostlar,her nerede olursa olsun ülkemiz sınırları dahilinde sigara içilmesinin halka açık olan kapalı mekanlar ve çevrede yasaklandığını ve önemle denetlendiğini artık hepimiz bilmeliyiz ve bu yasayı artık kabul etmeliyiz.

Bence; en dikkat çekici taraf ise, araç kullanan sürücülerin ağzında sigara ile yolda ilerlerken her an kaza yapabileceğidir ve artık hepimizce bilinmelidir.

Üstelik; ülkemiz insanlarının kendilerine verdikleri bu zararın sonucunu, trafikte başkalarına vermemeleri gerekir.

Sigara izmaritlerini cadde, sokak, çarşı ve pazar demeden meydanlara dahi atmaktan çekinmeyen kadın-erkek içicilerin çevremizi ve ülkemizi ne kadar çok kirlettiklerini hiç düşünen oldu mu?

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün