Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Trafikte motosikletliler !

6 Aralık 2019 Cuma 10:03 Güncelleme : 6 Aralık 2019 Cuma 10:03

Değerli trafik dostlarım, ülkemiz trafiğinde her geçen yıl sürecinde, on bin kişilere ulaşan ölümlü trafik kazaları artarak sürmektedir. Bu nedenledir ki, son zamanlarda yapılmakta olan uyarı ve eğitimlerde "Trafikte motosikletlileri görmemezlikten gelmeyelim" sloganı ile dikkat çekilmektedir.                    

Ilımlı sürücüler kurallara ve kullandıkları araçlardan daha küçük çaplı araçlara karşı duyarlılıklarını sürdürmektedirler.


Ne var ki bu günlerde süregelen trafik karmaşasına, son zamanlarda bazı motosiklet sürücüleri olumsuz davranışlarıyla sanki katkı sağlamaktadırlar ?                                                                                                          

Kırmızı ışıkta geçmek, yaya kaldırımları ve cadde, pazar demeden dolaşmak ve araçların sağından geçmek gibi nice kural dışı suç unsurlarının bulunmakta ve denetlenememekte olduğu söyleniyor.                                    

Yaşları küçük olan çocukların motosiklet kullandıkları ve tehlike yarattıkları biliniyor ise dahi cezai sorumlulukları sağlanamıyor,yani yoktur! 


Spor amaçlı kullanan veya teknik bilgi ve görgü ile davranışlara sahip bilinçli sürücüler ise bu ve böylesi olumsuzluklardan uzak tutulmalıdırlar ki; hepimizce ve ülkemizce örnek alınmalıdırlar. Böylesi sportmen sürücülere gelince de, büyük ve uzun araç sürücüleri ve yayalardan nedense şikayetçi olmaktalar. 


Hepimiz bilmekteyiz ki; iki tekerlek üzerinde hareket eden ve atik davranışlar gösterebilen bu araçlar, karşı istikametten gelen araçlar ile önlerine her an aniden fırlayabilecek yayalardan dolayı; dengesini kaybetmekte ve kaza geçirmektedirler. Ölümlü ve yaralanmalı kazalar ile maddi hasarlar böyle oluşur. Bu sebeple; kask takmadan sürücü ve yolcuların motora binmeleri yasaklanmıştır.  

 Pizacılar, su taşıyıcıları ile daha nice acil ihtiyaçlar için hizmet veren dağıtım görevlileriyle, küçük yaşta olup,sürücü belgesi olmayan niceleri kendilerinde bırakılmış izleri unutamayacaklardır.
Trafikte saygı ve kurallara uyum ; tüm motorcular için yemin niteliği taşımaktadır.  
Güzel İzmirimiz'in  ve bizlerin huzuru ve mutluluğu için, "motosikletlilerin fark edilmesi kuralı"na uyalım. Üstelik, karmakarışık İzmir trafiğini düzeltmesi ve kuralsız davranışları yok etmesi yönünde atanan Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Salman görevine güzel hizmetler ile başladı. Dilerim yakın geçmişi ve hizmet aksaklıklarını bizlere yaşatmaz. 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün