Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Trafik yasakları !

10 Mayıs 2020 Pazar 23:54 Güncelleme : 10 Mayıs 2020 Pazar 23:54

Değerli trafik dostlarım, ülkemiz trafiğinde kurallara uymayan hatalı sürücülerin yanı sıra nice kural dışı davranışlar hala düzenlenememektedir?

Halbuki, sürekli ve aşırı derecede tespit edilen trafik suçu tutanakları ve trafik para cezası makbuzları sürücü adreslerine aralıksız gönderilmektedir.

Hazine hesabına dahil edilen trafik suçu ceza gelirleri, trafik suçları ve cezalarının sürekli artmasına karşılık kaza ve cezalarının azalmaması yetkili ve görevlilerin de dikkatini çekmektedir.

Dijital bağımlılık ile mücadele eden dernek ve kuruluşları denetleyen görevliler, bir çok denetim süreçlerinde sürücülerin büyük kısmının seyir halinde cep telefonu ile görüştüklerinin tespiti yapıldığını belirtirler.

Telefon ile temasın araç kullanırken kimileri için yolda geçen zamanı değerlendirmek sayılmakta iken bazı araç sürücüleri, seyir halinde sosyal medya takipçiliğini de sürdürmektedirler.

Bazı uzun yolda giden sürücülerin araç kullanırlarken cep telefonlarında oyunları izlemekte oldukları da bilinmekte ve ceza uygulanmaktadır.

Dünya sigarayı bırakma günü her yılın mayıs ayında kutlanmakta iken, araç kullanırken, sigara içen tiryaki sürücüler için; insanlığa verdiği zararlara ait eğitici pek fazla açıklama sanki yok gibi? Ülkemiz de 4207 sayılı yasa ile toplu taşımacılıkta başlayan araç denetimleri uygulamaları sonucu önemli başlangıç tedbirleri alınabilmiştir.

Özel araç sürücülerinin yanı sıra yolcular dahil artık araçlarda sigara içmeleri yasaklanmış olup, içilmeyecektir, denilirken; bu konudaki denetimler günün her saati ve zamanı sürmektedir.

Ülkemiz sınırları dahilinde sigara içilmesinin halka açık olan, kapalı mekanlar ve çevrede yasaklandığını ve önemle denetlendiğini artık hepimiz bilmeliyiz ve bu yasaya artık uymalıyız.

Araç kullanan sürücülerin ağzında sigara ile yolda ilerlerken her an kaza yapabileceği artık hepimiz için bilinmeli ve ülkemiz insanlarının, kendilerine verdikleri zararın sonucunu trafikte başkalarına yansıtmamaları gerekir.

Sigara izmaritlerini cadde-sokak-çarşı ve pazar demeden her yere atmaktan çekinmeyen kadın-erkek içicilerin çevremizi ve ülkemizi kirletmeleri engellenmelidir.

Gün geçtikçe sayıları artan trafikteki bu olumsuz davranışlar sürüp giderken, ikinci sıra park edilen araçlar her ne kadar geçici olsa dahi geniş yolların en önemli aksatıcıları ve kaza sebebi unsurlarıdır. Ne var ki; trafik para cezalarının ülkemizde bir hayli düşük oranda olduğu bilinirken, cezasını peşin ödeyenlere ise yüzde 25 oranında indirim yapılması uygulamasının ülkemiz trafik hizmetleri gereğince, eğitici ve caydırıcı olmadığı belirtilmektedir.

 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün