Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Trafik Kazası Mağdurları Günü

22 Kasım 2019 Cuma 09:50 Güncelleme : 22 Kasım 2019 Cuma 09:50

Değerli trafik dostlarım, ülkemizde neredeyse her yıl yirmi bin kişiyi trafik kazalarında kaybetmekteyiz. Ülkemizde her yılın üçüncü pazarı Trafik Kazası Mağdurları Günü’nde bu acı durum neticesinde hayatını kaybedenleri anmak ve  kazaların yaşanmaması için tedbirli olmak için açık oturumlar düzenlenir. 
Bu hafta boyunca kamuoyunda ve oturumlarda tartışılan önemli konularda biri,  trafik kazalarında yaralananların aradan belli bir süre geçtikten sonra ölümü sonrasında kazazede olarak işlenmemesi ya da kayıt altına alınmaması gibi hatalı işlemler sonucu ölüm sayılarının daha az sayıda gösterildiği  şeklinde söylemler oldu. 
Ancak bu söylentilerin gerçeğine ulaşıldığında;  trafik kazası anında yaralanıp, hastanelere kaldırılan yaralıların bir kısmının iyileşmesi veya diğer kısmının vefat etmeleri yönünde gelişir!
Böylece, geçmiş süreçte bazı yöneticiler talimatlarıyla yaralıların hastanelerde denetimleri sonucu sağ kalan veya ölümlü kazazedelerin gerçek sayısal değerde ayırımlarının yapılabilindiğinin söylenmesi yönündedir…
Ülkemizin her bir köşesinde süregelen tören ve anma günleri olurken, trafik kazası mağdurlarını kimselerin bilmedikleri de söylenir. Oysa, kazalar anında bir organını kaybetmiş veya sakat kalıp hayatını zor şartlar altında sürdüren kazazedeleri görmezlikten gelenler ise haksızlık yapmış olurlar.
Trafik yasa ve konularının daha başka boyutları incelendiğinde; trafik kazalarında suçu olmayan niceleri ölümle cezalandırılırken bazı hatalı sürücüler ise ölümlere sebep olmaları durumunda; ödedikleri para cezası karşılığında kurtulabilmekte olduklarının söylentileri, bir çoğumuzun dikkatlerini çekiyor olsa gerek!
Bizlere kalan görev ise, sadece trafikte masum oldukları halde hayatını kaybeden nicelerini rahmetle anabilmektir. Ülkemiz trafik mağdurlarına maddi-manevi tüm destekleri sağlamak ülkemiz yöneticileri kadar bizlerin dahi boynumuza borçtur.
Sonuç olarak; hepimizin mağdur olmaması dileğiyle, trafikte karşılıklı saygı ile trafik kural ve yasalara mutlaka uymalıyız.
Trafik para cezalarına yapılmakta olan ödeme indirimine: Kazaları önlemek amacıyla artık son verilmelidir ki, trafikteki kaza mağdurları artık olmasın…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün