;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Trafiğin istenmeyen yüzü...

20 Eylül 2019 Cuma 09:44 Güncelleme : 20 Eylül 2019 Cuma 09:44

Trafik kazalarında her yıl on bin kişinin üzerinde insanımızın ölümleri sürmekte olup, her geçen gün bu sayısal değerler de artmaktadır…                                                                                         Sebep ise, saygısız ve cüretkar sürücü ile yayaların aralarındaki kopuk saygı bağlarıdır.                                                                                    Ne yazık ki. –Trafikte Önce Saygı- nın en önemli ve vazgeçilmez kural olduğunu bilmiyoruz.                                                                                                                                         Buna karşılık yapılan tespitlere göre; yaşlılar, bayan ve engelli vatandaşlara, yollarımızda saygılı davranışlarımızı gösteremeyişimizdir.
En belirgini, engelli vatandaşlar akülü sandalyelerini dahi kaldırımlarda neredeyse hiç kullanamamaktadır. Yağmur sonraları ise çukurlar, yollarda bulunan taşlar ve bitmek bilmeyip sürüp giden tamiratların yanı sıra kaldırımlardaki masalar ile dikine park etmiş araçlar… Hepsi bu olumsuzlukların canlı birer örneğidir. Böylesine engellerin,sağlıklı dahi olsa tüm vatandaşlarımızı sakatladığı bilinip yeterli tedbirler neden alınmaz ?                                                                    Otobüs duraklarında ve yollarda rast gele konulan /rampalar/ kaza kaynağı olmakta iken…Uyarıcılar ve görünürlükleri yeterli değildir ve tehlike içerirler.                                                                                                               Fakat otobüse binilecek asansörler var sayılsa da, artık yok gibi !  
Sivil toplum kuruluşları önderliğinde vatandaşların yardımlarıyla -sadece Akülü Sandalye-  dağıtımı ise çok şükür sürüyor.
Bir tarafta toplum bilincinin gelişmişliğiyle sağlanan yardımcı ekipman teminine sevinirken, diğer yanda duyarsız vatandaşlarımızın, kaldırımlarda yarattığı olumsuz davranışlar ve hatalı parklar ise acımasızca devam ediyor. 
Bereket versin, çekiciler şehrin her noktasında hatalı park eden araçları alıp götürmekteler. Medeni ve yasal yönü olmadığını ise unutmamak gerek !
Yollar kazılıyor,ve rasgele kapatılıyor... Fakat buraya ne yapılıyor, bilinmiyor.
Böylesi düşünceler çerçevesinde, yürürken saygısızca araç kullanan sürücünün bir engelli vatandaşımızı -Ölüm ile cezalandırması – neredeyse her zaman gerçekleşiyor.
Etkisinden kurtulamadığımız bu olaylar ne yazık ki her gün, hepimizce yaşanıyor ve görülüyor. Yazılıyor, çiziliyor fakat bizler gibi kimse neden göremiyor?
Şehrimizin geniş her bir caddesinde ve her iki tarafında sürekli park etmiş araçlar bulunmaktadır.                                                                                                                                                            Bir çok aracın ise ikinci sıra park etmeleri artık yadırganmıyor. 
Aracında giderken karşıya geçmeye çalışan genç bir özürlüye durarak yol verdim. Ancak karşı sırada ise park etmiş araçlar vardı. Önümden zorlukla geçen vatandaş diğer şerite geçmek üzereydi ki; karşı yönden hızla gelen araç durmakta zorlansa da çok zor durmuştu.
Bu ülkede böylesi sürücülerin sayısı az değil.                                                                                          Her ne kadar trafik polisi ekiplerinin her bir yerde denetim yaptıkları biliniyor olsa dahi!                                                                                 / Yaşamın istenmeyen yüzü / niçin görülmek istenmiyor ? 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün