;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Mavişehirli korkuyor

8 Kasım 2019 Cuma 09:50 Güncelleme : 8 Kasım 2019 Cuma 09:50

Değerli dostlarım, Mavişehir sakinleri geçtiğimiz aylarda başlayan bir takım olumsuzluklardan korku ve üzüntü içerisinde yaşıyor. Hayatın olumsuzluğuna bir de pervasızca yapılan eğlencelerin gürültüsü ve çevre kirliliği eklenince, Mavişehir mutsuzlukları artarak sürmektedir.
Mavişehir’e ilk girişte dikkatleri çeken şey, birinci etap sitelerinin yakınında büyük hızla devam eden inşaatın yarattığı kirlilik. Burada devam eden çalışmalar sırasında ortaya çıkan gürültüye eklenen toz ve toprak tüm çevreyi kirlilik içerisinde bırakmış olup, halkın ve çocukların bu kötü havayı sürekli solumaları sağlık yönünden tehlike yaratmaktadır.
Üstelik inşaattan çıkan moloz ve toprak gibi atıklar, üstleri açık halde TIR’lar ile taşınırken 2918 sayılı yasa gereği; üzerileri kalın branda ile örtülmesi gereklidir. Bu şart bu inşaatta neden aranmıyor?
Trafik Polisi çevre kirliliği yaratan bu duruma müdahale etmek yerine, trafikte cep telefonunu kullananlara sürekli para cezası uygulamakla meşgul oluyor. Toz ile kaplanan sokaklara park eden  sürücüler araçlarının renklerini seçemez halde. Sitedeki okula giden çocuklar sabahları temiz hava değil de, toz soluyorlar!
Park etmiş araç, renkleri dahi değişmiş iken çevre halkı ve ziyaretçiler, “neden bu kamyonlar denetlenmiyor” diye soruyor.
* Diğer taraftan; sahil kesiminde bulunan Çanakkale Şehitleri anıt meydanı civarındaki sokak köpekleri havlamalarıyla  korku salmaktalar? Üstelik tasma ile dolaştırılan ev köpeklerine dahi saldırmaktalar.
**Çevre Huzuru bozulmaması ve insan hakları  konularındaki hassasiyetiyle Sayın Valimizin öncelik içerikli  ve tüm konular kapsamında  yer alan çevre halkına sokaklarda korku salan havai fişek yasağının Çevre Müdürlüğü yetkilerince korunması ve gözetilmesi için çıkan emrini hatırlatmadan da geçemeyeceğim .
Valilik bazında İzmir polisi uyarmıştı; spor müsabakalarında ve düğün, eğlence gibi ortamda havai fişek, maytap ve meşale gibi; yani -Piroteknik  Maddeler- tarzında eğlence araçları; zamansız ve uygun olmayan amaçlarla kullanılmaları durumunda; yöre halkı üzerinde korku ve panik yaratabilmektedirler.
Güvenlik güçlerine yönelik yapılan eylemler ve benzerlerinde; dahi bu davranışı çok sık olarak kullanıldıklarını geçmişten bilmekteyiz… Unutamadık!
Böylesi sebepler ve alınması gerekli tedbirler çerçevesinde  PİROTEKNİK maddeler kullanılarak yasaların işlemesini önlemek ile kamu düzenini ve güvenliğini korumak amacıyla, bu maddelerin satışı ve kullanımları yasaklanmıştı.
İlgili makamlardan izin alınması halinde bu yasak kaldırılıp, kullanılmasında sorun olmayacağı belirtiliyor ve kontrol altında tutuluyordu? Fakat izinsiz ve rastgele kullanılan fişeklerin maddi ve manevi zararlara sebep olacağı gibi,suç teşkil edeceği unutulmamalı!
Alınan tedbirler ve yasalar geçerliliğini koruyor olsa dahi;
**Her haftanın Cuma-cumartesi ve Pazar  geceleri saat 22.00 ve sonrasında ; kısa süreli patlayıcı sesi  etrafta oturanları tedirgin ve rahatsız etmektedir. Sokak köpekleri dahi hep birlikte havlamaktadırlar… 
**Anıt meydanı ve sonrası karanlık bir görüntü ile korkutucudur. Çanakkale kahramanlarının resimleri ve civara park etmiş araçlar ve çim ile deniz kenarında oturanların yarattığı çevre kirliliği çevre sakinlerini üzüyor? 
Üstelik; geceleri buralardan geçemezsiniz, fakat gündüzleri dahi ürkütücü. Sokak köpekleri nedeniyle korku yaşayanlar şikayetçi olup, kulaklarına küpe takılan köpekler yine sokaklara bırakılmakta?
Yakın geçmişte,gündüz ve özellikle geceleri; tepe lambası yanan polis araçları devriye görevi yaparak,çevre halkını rahatlatıyor ve huzur sağlıyorlardı?
Şimdi;  Tepe lambası yanan araçları göremiyoruz, eğer geliyorlar ise ve gizleniyorlar ise halk huzursuz olmakta, korku yaşamakta?
Çevre sakinleri; geçen yıllar da ışıldayan tepe lambalarını hissedip huzur duymaktaydı ?
Yirmi bin kişiye ulaşan çevre halkı; sadece havai fişek değil de ortalıklarda dolaşan kötülüklerden korkuyorlar! Tepe lambası yanarak dolaşan polis güçlerini bekliyorlar.
Sayın Valimiz ve yetkililer; korkularımız bu sebeplerdendir. Çocuklarımız ile gençler ve çevreyi gezmeye ve görmeye gelenlere yeterince güven  ve emniyeti artık sağlamalıyız. 
Mavişehir halkı; güven ve sağlıklı bir ortam istemekte.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün