Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Korkutan motosikletliler

26 Haziran 2020 Cuma 00:20 Güncelleme : 26 Haziran 2020 Cuma 00:20

İzmirimizin cadde ve sokaklarında her geçen gün gittikçe artan motosiklet kullanıcılarına ilk kural gereği 'aklınız ve kaskınız başınızda olsun' deniliyor. Temsili açıklamaları ise 'Kaza Anında Sizi Korur.' Motosikletler dört tekerlekli araçlara benzemediği için denge ve kullanımı esnasında mutlaka kask kullanmak gerekiyor. Çünkü kask, kullanıcılar ile yolcu arasındaki emniyeti sağlamak için olmazsa olmazlardan.

Motor üzerinde olanlar için alınacak tedbirler her zaman kurtarıcımız olup, bizleri gelebilecek tehlikelere karşı koruyor.

Unutmayalım ki; kurallara uymak ve kask takmak, motosiklet kullanan insanların her zaman kurtarıcısı olur.

Sürücüler ve usta motor kullanıcıları, ancak bu sözün geçerliliği yönünde hareket eder.

Profesyonel motorcuların kullandığı kasklar; değişik amaçlı kasklardan farklı olup her birisi de farklı sistemde koruyuculuk sağlar.

Profesyonel kasklar, komplike olup özel imal edilerek bilimsel araştırmaları bile yapılmaktadır.

Kasklarda dört ana kısım bulunmaktadır. Bu kısımlar şu şekildedir: Dış yüzey, darbe emici olan iç yüzey, konforlu bir ped ve iyi bir sabitleme sistemi.

Profesyonel sürücüler 'Fullface' cinsi bir kask kullanırlar; Bu koruyucu sistem sürücünün yüzünün tamamını kapattığından, sürücü için güven sağlamaktadır.

Vizör kapalı olduğu hallerde dahi sürücünün gözlerini korur, zira motosiklet yarışcıları ilave güvenlik için; Kapalı kask kullanırlar.

Bu kadar önlem alan kullanıcıların tersine bir de hergün Karşıyaka-Altınyol üzerinde tehlikeli bir şekilde araçların bir sağından bir solundan, yatay bir şekilde geçiyorlar. Üstelik plakaları olmayanların yanı sıra, plakasını ikiye katlayıp, görüntü vermeyenler de çoğunlukta.

Durum böyleyken, çarşı ve caddelerde korku saçan motosiklet kullanıcılarından dolayı sürücü ve yayalar çaresiz kalıyor.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün