Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Kış lastiklerini takalım!

17 Ocak 2020 Cuma 10:28 Güncelleme : 17 Ocak 2020 Cuma 10:28

Değerli trafik dostlarım, 2918 sayılı trafik yasası gereği her yıl olduğu gibi, kış lastik uygulaması 1 Aralık 2019 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2020 tarihinde sona erecektir. Her ne kadar geçtiğimiz günler sürecinde İzmir ve çevresi böylesine bir zorunluluğa maruz kalmasa dahi yasalar gerektiriyor. Ancak, malımız kadar canımız için böylesi bir trafik yasasını mutlaka ciddiye almalıyız.
Trafik polisini görmeyince kırmızı ışıkta geçenler gibi, 'kar yok ki' diyerek aracında kar lastiği bulundurmayanların sayıları giderek artıyor. İzmir dışında bulunan nice kasaba ve şehir yollarında bu uygulamalar ile trafik denetimleri aralıksız ve artan para cezalarıyla sürmekte.
Bu yöndeki denetimlerin yerine getirilmemesi kendi canımıza ve milli mallara verilen kayıplara sebep olacaktır. İşte kış lastiğimizin önem ve tanımı böyle bilinmeli ve ihmal edilmemelidir.                                                            
Kırsal bölgelerde ise, kış lastikleri olmayan araçların nice yolları kapattığı gelen haberler arasında dikkat çekmektedir. Üstelik kar yağmadığı halde aniden oluşan aşırı hava soğukluğu buzlanmalara sebep olurken, kar ve yağmur tutan yolların zeminlerindeki istenmeyen oluşumlar lastiklerin yol tutuşuna zarar vermekte olup kazaların sebebidir. Sıcak mevsim performansı olarak bilinen lastikler bu durumlarda fren mesafesinde uzaklık sağlarlar.
Özellikle seçilmiş olan; otobüs, kamyon, tanker gibi ağır vasıta araçların dingilleri üzerinde yer alan tüm lastikler yanı sıra, kamyonet ve ticari araçlar ile minibüslerin kış lastiği takma zorunluluğu vardır. İçişleri Bakanlığı her yıl Aralık ayı itibarıyle trafikte önem taşıyan ve kazaya sebep bu olayların azalması ve yok olması yönünde tedbirlerini aralıksız sürdürmektedir. Okul araçlarının özellikleri bölgelerde daha titiz denetim ile göz ardı edilemeyrek hiçbir yanlış uygulamaya müsaade edilmez.
Don olaylarında ve sisli yollarda trafik akışı kontrollü olurken, yoğun trafikteki ağır vasıtalar ise belirli süreçlerde emniyet yönünden bekletilirler.
Değerli sürücüler, lütfen 1 Nisan 2020 gününe kadar karayolları boyunca, yolcu ve eşya taşıyan tüm araçlarda daha dikkatli olalım. Yeni yılda kazasız günler dileğiyle.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün