Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Kediler gününüz kutlu olsun !

21 Şubat 2020 Cuma 10:49 Güncelleme : 21 Şubat 2020 Cuma 10:49

İçinde bulunduğumuz günler çerçevesinde 17 Şubat Dünya kediler günü olarak kabul edilmiş ve medeni, gelişmiş ülkelerde kutlanmaktadır.
Kutlamaların yaratılıcılığı ise, İtalyanlarca sağlanmış olup; Amerika 29 Ekim- Rusya 1 Mart-Polonya ise 17 Şubat tarihlerinde bu duyarlı günü her yıl kutlamaktadırlar. Unutmayalım ki, sadece bu ülkelerde yedi yüz milyon civarında sokakta yaşayan kedil olduğu bilinir. Bazıları çöp konteynerlerinde yemek artığı ararken, diğerleri yemek kaplarından süt içerler.                                 Bu nedenle onların keyfi bir başkadır. 
Kedilerin anavatanı orta doğu olarak rivayet edilirken Çin'den gelenlerin ise az olmadıkları belirtilir. Bu yönde fikirleri dikkate alınan genetik bilimci Amerikalı Lessie Lysons kedilerin insan toplumundaki çekingenlikleri yönünde tespitlerini paylaşmaktadır. 
Bizler ise; ülkemizin hayvan haklarına karşı gösterilen değerlerine ne kadar ilgi ve sevgi gösteriyoruz ki? Hayvan haklarına karşı duyulan sevgi ve koruma özelliği gün geçtikçe
azalmaktadır. Oysa, cadde ve sokaklarda tehlikeli araç kullanmayı alışkanlık edinmiş sürücülerin ölümlerine sebep oldukları kedileri bırakarak oradan kaçmaları cezasız kalmamalı, ceza almaları artık sağlanmalıdır. Sadece bir takım hayvanseverler cadde ve sokaklarda hayvanları beslemeye çalışmaktadır. Bu yardımlar yetersiz olup hayvanlara karşı yapılan çirkin davranışların nicesi bizler için yüz kızartıcıdır.
Medeni dediğimiz ülkelerin insanları ise bu sahipsiz sokak canlılarını koruyor ve sahipleniyorlar. Sokak hayvanına şiddet uygulandığının tespitinde resmi görevliler suç işleyenlerin yakasına yapışıyor. Çünkü suç işlendiğinin tespiti hemen sağlanıp maddi ve manevi cezalar uygulanıyor, tabii bizde öyle değil?  
Ne var ki; Dünya Kadınlar Günü'nü dahi çoğumuz bilmezken, pisi-pisiler ise bu yaşananlardan habersizce sadece yiyecek ve korunaklı bir yer aramaktadırlar. Tarihçi Sigmund Freud; 'Bir kediyle geçirilen zaman kayıp değildir' demektedir.
Sadece kedi ve köpekleri değil, yaşamımızın her bir anında her bir canlıyı korumalı ve sevmeliyiz…

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün