;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Karşıyaka Çarşısı…

6 Mart 2020 Cuma 10:07 Güncelleme : 6 Mart 2020 Cuma 10:07

Değerli trafik dostlarım, geçtiğimiz gün bir çok dostumun istek ve uyarıları doğrultusunda Karşıyaka Çarşısı olarak bilinen Kemalpaşa Caddesini şöyle bir dolaştım. Gençlik yıllarımızdaki gibi volta atar misali bir aşağı,bir yukarı gittim geldim. Ne göreyim? Gençliğimizin Karşıyakası değil!                                                                                                
Geçmiş zaman sonrası hep değişimler olsa da  yaşanmakta olanlar üzücü. İnsanlar sırt sırta, omuz omuza yoğun bir kalabalıkta her biri şaşkınlık içinde güzelim Kemalpaşa Caddesi'nde. Bu durumu eski bir esnaf dostum ile paylaşmak istedim ki; 'abi Suriyeliler geldi' diyerek gülümsedi.                                                                                                                      
Hiçbir ziyaretçi veya yabancıya diyeceğim yok, yolda yürüyenler savaş alanına çevirmişler güzelim çarşımızı. Esnaftan tanıdık görmediysem de, yiyecek satıcıları, döner kokuları gelen yiyecekleri satanlar kaldırım ve cadde boyunu sanki istila etmişler.
Gerek çarşı, gerek cadde kaldırımları artık yayalara mahsus değil. Bazı kısımlar masalar ile dolarken bazı kaldırımlar ise engeller ile tıkanıp yürünemez hale gelmiş. Engellilerin zaten buralardan geçmesi sanırım zor. Çarşı, pazarlar, cadde, sokaklar ve kaldırımlar motosikletlere ait olmuş. Yayaların, hep kaçmaktayız sözlerine yaşlılarımız dua etmekteyiz demekte. 
Yaşamın bir parçası dediklerimiz bu ekipmanlar, Karşıyaka Çarşısı'nda bisiklet yollarında gezeceklerdi ne oldu? Ancak, başlarına kask takan bazı sürücüler olsa da niceleri kavşak ve cadde ortasında rahatça durabilmekte. Karşıyaka Çarşısı'nın dağınıklığını; bisiklet,motosiklet ve nice nakliye araçları ile banka ve benzeri nice kurum araçları alenen sağlayarak trafik suçu işlemektedirler.
Fahri Trafik Müfettişlerinin Karşıyaka Çarşısı'nda hiçbir çalışma ve tutanak düzenleme bilgileri ve girişimleri sanırım yok, neden görevlerini yapmazlar ki. Trafik denetleme şubesinin bu yönde uyarıcı ve öneri getirecek kuralları olmalıdır. 
Trafikte, yetkili kurum veya yetkili kişinin ihmal ettikleri işlem bir suç unsuru olup, 
uygulamayanların yetki ve görevleri belirli süre sonrasında 2918 sayılı trafik yasası gereği iptal edilir. Bu yönde yetkili makamlar gereğini yapmalı, insanlık adına ve görev aşkına değer bir düşünce ile uygulamadır. Eğer Avrupalı ve medeni bir vatandaş olmak istiyorsak, sadece Karşıyaka da değil, ülkemizin her bir köşesinde trafik denetimini hepimiz yapabiliriz.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün