Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Geriatri de Alzheimer hastalığı!

25 Eylül 2020 Cuma 09:35 Güncelleme : 25 Eylül 2020 Cuma 09:35

Dostlarım, 65 yaş ve üzeri birçoğumuza, koronavirüs yani Kovid-19 pençelerini vurmaya çalışmaktadır. Bu virüs ile uğraşırken, Demans ile Alzheimer rahatsızlığının hastalar için ciddi yükler oluşturduğu unutulmamalıdır.

Yaşlılar kapsamında önemli yönde olumsuzluklar olabileceğinden tedbirler ise önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemleri etkinliği yaşlılarda azalırken her bir hastalığın daha kötü sonuçlar ortaya çıkarması muhtemel bir durum.

Yaşlılarda artan yaşam süreleri göz önüne alındığında, düzenli olarak "zatürre aşısı tedavisi" nin uygulanması hususu dikkat çeken bir konu olarak önümüze çıkıyor.

Zira, demans ile Alzheimer rahatsızlığı bulunanlar, enfeksiyon ve türü hastalıklara karşı dayanaksız olurlar ve solunum zorluğu çekerler. Demans hastalığının ihmal derecesi ölümcül safhalar oluşturur. Hafıza bozukluğu ise; hastalığa sebep olacak önemli unsurların başında gelmektedirler.

Oranlamalar safhasına gelince; tespitlerde 65 yaş üzerinde yüzde 5 oranında oluşurken, 90 yaş üzerinde ise; yüzde 50 oranıyla teşhis ve tespit edilebilmektedirler.

Demans hastalıkları çerçevesinde; en belirgin olumsuzluk ise unutkanlık olarak teşhis ve tespit edilmiştir. Bellek bozukluğu ise, başlangıçta seyrek halde olup elli yaş civarında artışlar da görülmektedir.

Hastalığın sürekli ilerleyiciliği üzücü ve korkutucudur. Dünya ülkeleri çapındaki araştırmalar ise bu yönde henüz bir gelişme sağlayamayıp sonuca yeterli uyum gösterilememiştir.

Sonuç olarak; Alzheimer'da uygulanması savunulan tek tedavi ve gelişimin -TMS- olarak kabul görüyor. Demans sendromlarının yeni bir tedavi şekliyle durdurulabileceği tedavi modeli sağlayabilmek için çalışmalar devam ediyor.

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün