Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Geçiş üstünlüğü haksızlığı!

18 Ekim 2019 Cuma 10:51 Güncelleme : 18 Ekim 2019 Cuma 10:51

Değerli trafik dostlarım, ülkemizdeki trafik kazalarında her saat başı bir insanımızı kaybetmekteyiz. 
Trafik kazalarının sebeplerin başında kurallara uymamak geliyor. Kazaları önlemek için trafik kurallarına uymanın yanında sürücü ile yayaların birlikte konuya özen göstermesi şarttır.
Geçiş üstünlüğüne sahip araçların görev halinde iken halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamaları amacıyla, ışıklı ve sesli uyarı ikazlarını “bir arada vermeleri şartı” bulunur.
Şikayetler üzerine; bazı hizmet araçlarının karayolu üzerinde seyir halinde oldukları, fakat görev hizmeti yapmadıkları hallerde dahi geçiş üstünlüğü yönünde tepe lambası ve sesli uyarı ikazlarını kullandıkları şikayetler üzerine tespit edilmişti!
Ne yazık ki; sürücülerin bu hatalı ikaz ve uyarı davranışları sürmektedir! 
2918 sayılı Karayolu Trafik Yasası’nın 71’inci maddesinde geçiş üstünlüğünün hangi hallerde kullanılacağı izah edilmektedir.
* Yaralı ve hastaların taşınması ile ilk yardımların yapılabilmesi için kullanılmakta olan can kurtaran ve özel amaçlı taşıtlar.
* Yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlar.
* Sanık veya suçluları takip eden veya genel güvenlik ile asayiş için olay yerine giden kolluk araçları.
* Trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine giden trafik araçları .
* Yol yapımı ve bakımından sorumlu kuruluşlara ait  kar-buz mücadelesinde bulunan görev araçları                                                                                                                                                                                      * Sadece alarm sırasında görev alan sivil savunma hizmet araçları.
* Hizmetin devam sürecinde koruma ile korunan araçlar.
Hizmet görevlisi olarak tanınan bu araçlar görev halinde iken geçiş üstünlüğüne sahiptirler.
Ne var ki; görev halinde geçiş üstünlüğüne sahip olan bu araçlar can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak için; ışıklı ve sesli uyarı işaretlerini birlikte vermek zorundalar.
Oysa, bu araçlar görev hali dışında iseler, geçiş üstünlüğü işaret ve hakkını kullanamazlar. Üzücüdür ki, günümüzde trafik sıkışıklığı durumlarında tepe lambası yanmayan ve sireni çalmayan ambulansların siren sesleriyle yol açtıkları ve yol aldıkları yönünde ikaz ve şikayetler gündemde yer alıyor. Ancak bu yöndeki şikayetlerin iletileceği belirli bir yetkili net olarak bilinmemekte... 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün