Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Engellilerimiz yalnız kalmasın !

13 Aralık 2019 Cuma 10:00 Güncelleme : 13 Aralık 2019 Cuma 10:00

Değerli dostlarım, Engelliler Günü 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kurulan uluslararası önemli bir gün olarak kabul görmektedir. Her yıl yapılan kutlama ve hatırlatma törenleriyle bizlere ulaşır. Bu günün özel ve farklı bir tema oluşturduğu unutulmamalıdır.                                                                                               
Engellileri Koruma Milli Koordinasyon Kurulu ve diğer kurumlar her yıl yeni programlar konusunda muhtelif uygulamaları gerçekleştirirler.                                                                                                                         
Engelli olmak; doğuştan veya sonradan kaza ve hastalık sonucunda zihinsel, ruhsal, sosyal  yeteneklerini kaybetme sonucu -yaşama uymamak- olarak bilinmektedir. Dünya ülkelerinde %15 oranında kabul edilen bu oran ülkemiz için %6 civarı olduğu belirtiliyor. Devletimizin engelli vatandaşlarımıza olumlu ve sürdürülebilir hayat sağlaması, onların sosyal hayata katılmalarını        sağlanmış olur. Oysa engellilik, tek bireyi ilgilendiren bir konu olmayıp, tüm insanlığın duyarlılığını gerektirir. Son yıllara gelindiğinde ise, ülkemizde engelli hayat standartlarının yükseldiği geliştirilmiş projeler çerçevesinde; insan hakları, hukuki haklar ve yapılan çevre kullanımı düzenlemeleriyle fayda ve destek sağlamaktadır.                                                                                                                                                     
Böylece engellilere karşı kişisel bakışların değişerek yenilendiği ve onların ötekilileşmemeleriyle zihinsel dönüşümlerin mümkün olması sağlanmaktadır.                                                                                            
Sosyal Toplum Kuruluşları'nın; gönüllü insanlardan destek almaları en önemli ve kutsal hizmetler olarak bilinir ve sağlanır. Zira gönüllü çalışanların bu yönde hizmetleri kurum ve kuruluşlara destek sağlayacaktır. Kısıtlı bütçeler ile ve güçlüklerle yürütülen nice toplumsal projelerin nice gönüllülerce desteklendikleriyse bilinir. Zira bu hizmetlerin sonucunda nicelerinin profesyonel olarak çalışan ekipler olup teşvik edici ve örnek olan nice değerli birer unsurlardır.                                                                              
Ne var ki; gönüllü olarak böylesi hizmetlere katılmak suretiyle vaktimizi sigara dumanlı kahvehaneler yerine insanlık adına olacak şekilde nicelerimize katkı sağlamış oluruz.                                                                            
Unutmayalım ki; gönüllüler nice engellilere eğitim verebilirler. Zira kahvehanelerde boş vakit yerine belirli sürelerde kahvehanelerde boş vakit geçirmek yerine  kutsal hizmetlere katkı sağlayabilirler.   Düzenlenecek sosyal faaliyetler çerçevesinde aktif rol üstlenebilirler tedavi gerektiren engellilere meslekleri yanı sıra sağlık yönünden destek verebilirler. Tekerlekli sandalye yönünde daha çok eksiklikler yaşanırken bunların artmasına destek alınabilir.                                                                                                       
Örnek standartlarda bulunarak eğitici  ve öğretici bilgileri vatandaşlarımız ile birlikte paylaşabilirler. Gönüllülerimizin yurtiçi ve dışı tanıtım faaliyetleri ve uzmanlık alanlarımıza uygunluğa katkıda bulunmak milli ve dini bir hizmet olarak bilinmektedir.    

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün