Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün
PAYLAŞ

Engelliler!

14 Haziran 2019 Cuma 07:00 Güncelleme : 14 Haziran 2019 Cuma 07:00

Değerli dostlarım,her ne kadar çoğumuz hatırlamamış olsak dahi; içinde bulunduğumuz günler çerçevesinde, Engelliler Günü olarak, dünyanın her bir köşesinde muhtelif aktiviteler ve nice tıbbi çalıştaylar düzenlenmektedir.

Zira, günün önemi  olup insanlığa verilen değerin bir ifadesidir.                  

Birleşmiş  Milletler  tarafınca hatırlanması gerekli bu gün; İnternational  Day Of Disabled Persons olarak; 1992 yılı itibariyle  kabul edilmiş olup uygulamaya konulmuş olmasıdır.

Dünya insanları arasındaki engellileri daha iyi anlayıp sorunlarına ise daha detaylı destek için çalışmak, hedef alınmıştır. Bu insanlarımızın günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunlara ise bugün itibariyle baktığımız da, bizlerin de eksikliklerimizin olmadığı pek söylenemez.                                                

Engelli Futbol takımımızın ise ülkemize şampiyonluk ve nice başarılar getirmesi unutulmayacak olan ve son yılların armağanıdır. Bu ve buna benzer daha nicesi Engelliler ise;  Sporcu-Bilim adamı- Yönetici-Alim ve bir çok bilim üst değeri taşıyan kişiler olup;onlar dahi, hiç değilse böylesi önemli günde hatırlanmak ve hatırlatılmak isterler.
Engelli olarak tanımlanan insanlara; Dünyamızın tüm ülkelerinde sahip çıkılırken,bizler ise sadece belirli günleri -sanki gösterişli bir siyasi aktivite- olarak değerlendirmekteyiz.                                      Konuyu gündeme taşıyan bazı özel insanları ayrı tutuyorum. Sağlıkta ise; erken yaş taramasının her doğan yeni bebeklere  çok kez unutulması gibi…

Zira doğumsal sebeplerden oluştuğu bilinen zedelenmelere engel olunması ise bilinmeli ve mutlaka hatırlanmalıdır.

Ülkemizde ise; insan hayatının böylesiyle önemleriyle dolu olan Engelliler Kanunu ise; 2005 yılında çıkarılmış olup, eğitim ve bakım hizmetlerini içerdiği bilinir. Böylelikle; istihdamdan uzanarak ayrımcılığın önlenmesine kadar  süreçte; engellilere destek ve güç veren yaptırımlar  da böylelikle yerine getirilebilinmiş midir?         

Oysa; bu yasa, anayasa değişikliğiyle reform olmuştur.                                                                            
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün