Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Engelliler...

25 Ekim 2019 Cuma 10:07 Güncelleme : 25 Ekim 2019 Cuma 10:07

Değerli dostlarım, ülkemiz trafiğinin değer verilmeyenlerinin başında; engelli insanlarımız gelmektedir. Bunların başında; Trafik Kazası Mağdurları olup, Trafik Haftası’nda çoğu kez unutulurlar.

Trafik Kazalarında her yıl on bin kişi ölüme giderlerken bir kısmı ise engelli olarak hayatını sürdürmektedir.

Engelliler Yasası; gecikmeli olarak geçtiğimiz yıllarda “Gerekli tedbirlerin alınması amacıyla” ifadesi kullanılarak bir başka bahara kalmıştı. Üstelik aradan geçen daha nice başka süreçlerde dahi yeterince kabul göremedi.

Fakat eksikler ve bazı idari işlem ertelemeleri sürmekte!

Engellilerin hayata daha fazla yaşam gücü ile daha çok bağlanabilmeleri için, hayati bir önem taşıyan böyle bir yasanın oluşumu hep beklenmekte.

Mağdurlara göre; galiba hep bekleyeceğiz.

Böyle bir uzatma ile engelli vatandaşlarımıza, geçen üç yıllık bir süre ardından, yine de; Okumayın, Çalışmayın, Dolaşmayın... daha doğrusu yaşamayın demek mi, isteniyor? Sözde... böylesi yaşama engelinin bitmesine az kalsa dahi.

On beş yılda hazırlanıp uygulanılamayan (insanca yaşam ortamı) için daha ne bekleniyor?İnsan hayatına kasteden nicelerinin dahi cezaları; geçen seçimler öncesi af edilirken; böylesi bir yaşam ile mücadele veren mazlumların günahı ne?

Ülkemizde insanımıza verilen değer yargısının ölçüsü, bu olsa gerek!

5378 sayılı kanun ise AB uyum yasaları çerçevesindeki torba yasa kapsamında;

kabul edilerek yürürlüğe girmişti. Kanunun amacı ise; Özürlülüğün önlenmesi düşünülerek…sağlık, eğitim, rehabilitasyon, istihdam ve sosyal güvenliğe dayalı sorunların çözümü ile, Engelli vatandaşlarımız için, önlerindeki engelleri aşacak tedbirleri sağlayıp, topluma katılımlarını kolaylaştırmak ve ülkemizdeki bu sorunu halletmekti.

Böylece engelliler yasası, belediyelerin öncülüğünde kamu kurum ve kuruluşlarının da katkılarıyla; Mevcut olan resmi yapılar, yeşil alan ve yollar, kaldırımlar, yaya geçitleri ile spor alanları ve benzeri nice sosyal ve kültürel tesisler ile şehir hizmetleri ve toplu taşım araçları gibi nice günlük yaşamımızda kullandığımız yer, mekan ve araç gibi yaşamımızı kolaylaştıracak tüm hizmetlerin

Engellilerin erişebileceği ve yararlanabileceği uygun duruma getirilmeleri amaçlanıp hedef alınmıştı.

Gelin görün ki; özürlü yolları kaldırımlar veya bisiklet yolları üzerinde göstermelik olarak duruyor.

Ancak, yasal görevlerin en başında yer alan böylesi hizmetlerin;

Belediyeler ve kamu kurum ve kuruluşlarınca tamamlanamadığı veya yarım bırakıldıkları belirtiliyor...

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün