Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
PAYLAŞ

Dünya ve çevremiz!

7 Haziran 2019 Cuma 12:05 Güncelleme : 7 Haziran 2019 Cuma 12:05

Değerli  dostlarım Dünya Çevre Günü; İsveç Stockholm da yapılan, Birleşmiş Milletler Konferansında alınmış olan bir karar sonrası; 1972 yılında Dünya Çevre günü oy birliğiyle kabul edildi.  5 Haziran olarak belirlenen tarih her yıl süregelerek devam etmektedir.  Zira, çevre sorunları sanayileşmiş tüm medeni kentlerde ise aralıksız sürer gider! Çevre kirliliğinin insan sağlığına verdiği zararlar ise kabul edilemez bir hal almış ve almaktadır. Solunum hastalıkları başta olmak üzere insan sağlığına bu sebeplerden dolayı olumsuzluk içeren etkenler eklenmektedir. Ortam kirliliğiyse,sanayi artıkları başta olmak üzere ; Sprey kullananlar ... kötü yakıtlara çıkardığı duman ve kokular ile çöp ve benzeri gibi nice atıklar çevrenin en kötü düşmanları olarak bilinirler!               Çevreye verilen böylesi olumsuzlukların, insan sağlığı ve yaşamına verdiği zararlar aklımıza geldikçe, ilk sebep; insan oğlunun düşünce ve uygulamasıyla oluştuğu görülmüş olsa dahi, nedense engellenemiyor? Oysa, yaşanabilinir bir çevre hayali hepimize yıllarca ümit vermiştir..                                                      

Bilmekteyiz ki; mutlu olmak ve mutlu yaşamak isteyen her insanımızın yaşam yeri /Çevre/olarak adlandırılır. Çevre sorunları gittikçe artarken bu yönde medeni ülkeler aralıksız çalışıp hatalı işlem v uygulamalara ağır maddi ve manevi cezaların verilmesini sağlamaktadırlar.

Kent nüfusları giderek arttığından yaşamımızı kötü yönde ve olumsuzlaştıran etkenler ise sıkı denetimler ile zararların azalmasını kısmen sağlamaktadır.

Çevre sorunu olarak; hava, su, toprak bilinirken korunmaları için yeterli tedbirlerin alınmadıkları dahi bilinmektedir. Gerekli tedbirler neden alınmaz, neden alınamazlar!                                             Böylesine bir yaşam alanında; tüm canlılar ve bizler (solunum yoluyla) zarar görmekteler. Kirli ve yaşam ortamına zarar verici sular denize ulaşırlarken ortam etkilenir, tüm canlılar etkilenir!               Etkilenmeyenler ise; konudan uzak olanlardır, Çevre gününü dahi hatırlamayanlardır ?     
 

Yazarın Diğer Yazıları
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
Gazete Yenigün